مدیریت فناوری نانو

Nano management

فناوري نانوذرات براي توليد مواد بنيادين (30/09/87)

خلاصه
از آنجايي که فناوري‌نانوذرات وابسته به روش تهيه، مشخصه يابي، مراحل سنتزو کاربرد نانوذرات است، در نتيجه نانوذرات نقش مهمي را در پديدار شدن فناوري‌نانو ايفا مي‌کنند. اگرچه نانوذرات عملاً خواص اساسي منحصربه‌فرد بيشتري نسبت به ذرات معمولي دارند، اجتناب از پراکندگي يکنواخت و پايدار شدن که به علت سطح مقطع ويژه و چسبندگي زياد نانوذرات است، يک مشکل اساسي اين مواد است. براي استفاده بهتر از نانوذرات وحل مشکلات کاربردي آنها توسعه‌ي مراحل تکنيکي مواد نانو ضروري است. دراين مقاله روشهاي سنتزي شيميايي جديد براي توليد اکسيدهاي ذرات در ابعاد نانو درفاز گاز وتوليد ذرات نانوکامپوزيت پليمري زيست سازگار درفاز محلول توضيح داده شده است. علاوه‌براين، بر روي روش خرد کردن مکانيکي (به عنوان مثال نانو-آسياب) بحث و بررسي شده است. گذشته از اين به تازگي مراحل سيستم خشک کردن ذره وبه‌وجود آوردن کارايي بالادرنانوکامپوزيت هابراي بهبود کيفيت آنهاجهت بکاربردن درپيل‌هاي سوختي، سيستمهاي تحويل دارويي و مواد آرايشي ابداع شده است.
متن اين خبر به صورت pdf قابل دريافت مي باشد( )
+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 13:18  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

روشی اصلاح شده برای سنتز نانومیله های یک‌ بعدی (30/09/87)

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت طی پژوهشی با همکاری پژوهشکده اُپتیک و لیزر و اساتید دانشگاه ناگویای ژاپن موفق به سنتز و رشد نانومیله های دی‌اکسید تیتانیوم به روش اصلاح شده سُل- ژل با استفاده از قالبهای متخلخل آلومینایی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس عباس صادق زاده عطار دانشجوی دکتری دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه علم و صنعت ایران هدف این پژوهش را سنتز نانومیله دی اکسید تیتانیوم، کاربرد وسیع آن در صنایعی چون اپتیک، الکترونیک، انرژی، تصفیه آب، پیل خورشیدی و غیره دانست.

وی افزود: در سالهای اخیر روشهای مختلفی برای سنتز نانومواد یک بعدی مانند لیتوگرافی، رشد در محلول به کمک عوامل تر کننده، رسوب نشانی بخار شیمیایی و رشد به کمک قالب توسعه یافته است که روش سنتز به کمک قالب به دلیل امکان تولید ردیفهای بسیار منظم و یکنواخت و سادگی و ارزانی یکی از بهترین روشها در سنتز این نوع نانوساختارها است.

صادق زاده به چگونگی این روش اشاره کرد و ادامه داد: در این روش به منظور تهیه نانومیله های دی اکسید تیتانیوم ابتدا پنج محلول "سل" دی اکسید تیتانیوم با نسبتهای مولار مختلف به روش سل- ژل تهیه شد سپس محلولهای سل دی اکسید تیتانیوم به داخل قالبهای آلومینیایی با قطر حفرات مختلف تزریق و به ‌‌منظور پر شدن کامل حفرات قالبها داخل محلولهای جوشان دی اکسید تیتانیوم قرار ‌گرفت. پس از خشک کردن، نمونه ها در دماها و زمانهای مختلف، آنیل شده و در نهایت پس از حذف قالبهای آلومینیایی توسط محلول NaoH، ردیفهای نانومیله دی اکسید تیتانیوم سنتز ‌شدند.

به گفته وی این پژوهش در قالب بخشی از پایان ‌نامه دکتری با هدایت دکتر شمس الدین میردامادی از دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر فرشته اسماعیل ‌بیگی از پژوهشکده اپتیک و لیزر، مشاوره مهندس مرتضی ساسانی از پژوهشکده اپتیک و لیزر و راهنمایی پروفسور کونیهوتو کوموتو و دکتر کیوفومی کاتاگیری از دپارتمان شیمی کاربردی دانشگاه ناگویای ژاپن انجام و جزئیات آن در مجله Journal of Materials Science and Technology ، (جلد 23، صفحات 613-611، سال 2007) منتشر شده است.

خبرگزاري مهر

 

+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:59  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

توانمندی‌های استرالیا در زمینه‌ فناوری نانو (30/09/87)

  استرالیا تاکنون به توسعه و تجاری‌سازی بخش وسیعی از فناوری های پیشرفته پرداخته است. علی رغم این موضوع، محدودیت‌هایی در این خصوص وجود دارد. به طوری که در زمینه تبدیل ایده‌های خوب و نوآوری‌های فنی به نتایج تجاری، تا حدودی ضعیف عمل می‌‌کند. این کشور همچنین از لحاظ جغرافیایی با بازار‌های بزرگ جهانی فاصله داشته و فاقد صنایع بزرگ داخلی نظیر IT&T است. به همین دلیل، توجه خود را به سمت آن بخش‌هایی معطوف ساخته است که نیاز به نوآوری و توسعه محصول ندارند. این عوامل، ضرورت توانمندسازی فناوری نانوی استرالیا را مورد تاکید قرار می‌دهد.

   

   در طی 2 سال گذشته، جامعه فناوری نانوی استرالیا دچار تحولات عمده‌ای شده است. به طوری که از سمت تحقیق و توسعه در زمینه‌ی مجموعه‌ای از پیشگامی‌های نامتجانس به سمت موتور رشد پویایی حرکت کرده است که توسط صنعت هدایت می‌شود.
  
   در حال حاضر استرالیا می‌تواند مدعی امکانات زیر ‌باشد:
   - بخش R&D رقابت‌‌پذیر همراه با زیرساخت فیزیکی مناسب که توسط دولت فدرال تامین مالی می‌شود.
   - یک مجموعه‌ي پیشرفته از موسسات تجاری به همراه یک نهاد مجهز در زمینه فناوری نانو، که اکثر آنها بر فرصت‌های بازار جهانی تمرکز دارند.
   - یکی از پیشرفته‌ترین نظام‌های آموزشی در زمینه فناوری نانو، که توسط دبیرستان‌ها هدایت می‌شود.
   - رهبری در زمینه‌ی طراحی نظا‌م‌های قانونی برای فناوری‌نانو و پیشگامی‌های عمده در زمینه‌ي OH&S، همچنین اطلاع‌رسانی عمومی و تعامل با ذینفعان.
  
   نظام ملی نوآوری در استرالیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. دولت فدرال در سال 2007 بودجه‌ي زیادی را به فناوری نانو اختصاص داد و فناوری نانو به جزء مهمی از چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی تبدیل شد.
   پایگاه‌های تحقیقاتی استرالیا از قبیل دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی مستقل و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دولتی، از منابع عمده‌ی مالکیت فکری فناوری به شمار می‌آیند و بیشتر سازمان‌های تحقیقاتی استرالیا دارای فعالیت‌‌هایی در زمینه‌ي فناوری نانو هستند.
   دولت فدرال استرالیا از طریق انجمن تحقیقاتی استرالیا1(ARC) به تامین مالی پروژه‌های تحقیقاتی "اولویت‌دار" می‌پردازد که از سال 2003 تاکنون فناوری نانو را نیز شامل می‌شود. در حال حاضر، ARC بیش از 360 پروژه تحقیقاتی در زمینه‌ی فناوری نانو را تامین مالی می‌کند. علاوه بر این، موسسه‌‌ي ملی تحقیقات صنعتی استرالیا2(CSIRO) بیش از 40 پروژه‌ی فناوری نانو را تحت حمایت خود قرار داده است.
  
   در سال‌های اخیر، تسهیلات ویژه‌ا‌ی برای فناوری نانو در بیشتر دانشگاه‌های استرالیا ایجاد شده است. این تسهیلات عبارتند از:
     - سینکروترون استرالیایی، که در سال 2007 در مجاورت دانشگاه موناش ایجاد شد.
     - مرکز نانومواد کاربردی در دانشگاه وولونگونگ، که در زمینه‌ی توسعه‌ی پلیمرها و سطوح نانوساختار فعال است.

   -
موسسه استرالیایی مهندسی زیستی و فناوری نانو (AIBN) که در ساختمان جدید هشتاد میلیون دلاری دانشگاه کویینزلند واقع شده است.
     - مرکز علوم و فناوری نانوی دانشگاه ملبورن که شامل چندین گروه تحقیقاتی در رشته‌های فیزیک، مهندسی شیمی و زیست‌شناسی می‌شود.

   -
بزرگ‌ترین شبکه‌ی تسهیلات نانوساخت در استرالیا3(ANFF)، که توسط دولت ویکتوریا و دولت فدرال تامین مالی شده و در مجاورت سینکروترون دانشگاه موناش قرار می‌گیرد.
  
     استرالیا همچنین تاکید خود را بر تبدیل نتایج تحقیقاتی به فعالیت‌های تجاری استوار ساخته است. تاکنون حدود 80 شرکت فناوری نانو در استرالیا شناسایی شده‌اند که 60 شرکت در 5 سال اخیر ظهور کرده‌اند. انجمن کسب وکار نانو در استرالیا (ANBF) یک نهاد ملی است که نماینده صنایع و شرکت‌هایی است که در زمینه‌ی فناوری نانو فعال هستند. ANBF همچنین موجب ایجاد پیوند میان سایر ذینفعان کلیدی از قبیل دولت، نهادهای سرمایه‌گذار، قانونی و تحقیقاتی می‌شود.
     برخی از دانشگاه‌های استرالیا از قبیل RMIT و La Trobe در ملبورن، دانشگاه فناوری سیدنی و دانشگاه وسترن سیدنی به ارائه‌ی دوره‌های تخصصی در زمینه‌ی علوم و فناوری نانو در طی 5 سال گذشته پرداخته‌اند. شبکه ملی فناوری نانوی ARC نقش مهمی را در ایجاد فرصت‌های ملی و بین‌‌المللی برای دانشجویان و معلمین علوم نانو ایفا می‌کند. این شبکه همچنین هماهنگ‌کننده‌ی ICONN، کنفرانس ملی استرالیا در زمینه‌ی نانو ‌است که هر دو سال یکبار در این کشور برگزار می‌شود. چنین پیشگامی‌هایی به ایجاد نیروی کار ماهر کمک کرده و برای ایجاد موج بعدی نوآوری و توسعه صنعتی حیاتی است.
     استرالیا همچنین نقش رهبری را در زمینه‌ي تعهدات جامعه و آگاهی آن بر عهده دارد. برای مثال، گروه‌های فعال استرالیایی نظیر دوستان کره‌زمین4(FOE) و نمایندگان سازمان‌های مشترک‌المنافع، نقش برجسته‌ای را در توسعه روابط بین‌المللی در زمینه‌ی فناوری نوظهور نانو ایفا می‌کنند.
     فناوری نانو در استرالیا از لحاظ جهانی و بین‌المللی رقابت‌پذیر است. موفقیت‌های آتی در این زمینه زمان‌بر بوده و به برخی از شرایط کلیدی بستگی خواهد داشت. این شرایط عبارتند از: حمایت مداوم دولت جهت داشتن چشم‌اندازی بلند مدت در رابطه با نقش فناوری نانو در توسعه اقتصاد ملی، نسل جدید مالکیت فکری ناشی از فعالیت‌های تحقیق و توسعه در سطح جهانی، تجاری‌سازی ماهرانه‌ی مالکیت فکری با ارزش تجاری و در نهایت آگاهی و پذیرش مشتریان که از محصولات جدید حاصل از فناوری‌های نوین استقبال کنند.

  
  [1] Australian Research Council
  [2] Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
  [3]
The Australian Nano Business Forum 
  [4] Friends of the Earth
مدیریت فناوری نانو
+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:57  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

فناوری ‌نانو در کشور کره ‌جنوبی (30/09/87)

برنامه‌های فناوری‌نانو در کشور کره‌جنوبی توسط دولت حمایت شده و این برنامه‌ها در دوره‌های زمانی 5 ساله اجرا می‌شوند. اولین برنامه ملی فناوری‌نانو در این کشور در سال 2001 آغاز شده و به سرعت تمامی پارامترهای آن مانند تامین مالی، تعداد شرکت‌های مربوطه، مقالات منتشر شده و پتنت‌های ثبت شده در سال 2005 در مقایسه با سال 2001 تا سه برابر افزایش یافت.

   

  دولت این کشور در حوزه فناوری‌نانو سیاست‌های کاربردی را دنبال کرده و ترجیحا از حوزهایی حمایت می‌کند که منجر به توسعه‌های سریع فناوری خواهند شد. هدف اولین برنامه 10 ساله (2010-2001) این کشور، شناسایی چنین حوزه‌هایی است. در دوره بعدی (2020-2011) انتظار می‌رود که تحقیقات بر حوزه‌های منتخب، متمرکز شوند.
   اولویت تامین مالی با نهادهای تحقیقاتی است. شرکت‌های خصوصی به طور مستقیم حمایت نمی‌شوند، بلکه از طریق واحد‌های تحقیقاتی خود مورد حمایت واقع می‌شوند. نکته جالب توجه در این کشور این است که همیشه در زمینه فناوری‌نانو، به جای کشور ژاپن، اروپا به عنوان یک الگو معرفی می‌شود. یکی از دلایل این امر، وجود دانش ضعیف مدیریتی و عملکرد فناوری‌نانوی ژاپن در کشور کره است.
   معمولا صنعت کره در زمینه‌های ماشین‌آلات (کشتی‌سازی، صنعت خودرو و ...)، ربات‌ها، الکترونیک (نمایشگرها، گوشی‌های تلفن همراه، ادوات حافظه و...) و پردازش مواد و منابع خام قدرتمند بوده و صنایعی مانند نرم‌افزار، پزشکی و فناوری‌های زیست‌محیطی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
   صنعت این کشور سیستم‌محور بوده و مشخصه اصلی آن فعالیت شرکت‌های بزرگ در آن است. شرکت‌های کوچک مانند عرضه‌کنندگان قطعات و محصولات مصرفی به ندرت دوام می‌آورند، در نتیجه بیشتر قطعات (تراشه‌های الکترونیک و...) از ژاپن و سایر کشورها وارد می‌شوند، و این از ضعف‌های اصلی صنعت کره‌جنوبی است.
   قوت‌ها و ضعف‌های مطرح شده در صنعت، در حوزه علوم نیز که عمدتا کاربردی محورند تاثیر می‌گذارند. در سال 2005 کشور کره جنوبی بعد از ایالات متحده‌آمریکا و ژاپن در رتبه سوم بزرگترین ثبت‌کننده پتنت در جهان بود. اغلب پیشرفت فناوری‌نانو در کشورکره بعد از ایالات متحده‌آمریکا، ژاپن و آلمان در رتبه چهارم قرار دارد.
   بیشتر کاربردهای آتی فناوری‌نانو در این کشور مبتنی بر ویژگی‌های ذاتی نانومواد است. برای مثال پوشش‌ها، فیبرها، سیمان‌ها و روغن‌ها، با استفاده از نانومواد ساخته می‌شوند.
   در مورد کاربردهای الکترونیک، کره به طور سنتی در فناوری MOSFET قوی بوده و در آینده‌ای نزدیک به FinFET و سپس به Schottky-barrier MOSFET تبدیل خواهد شد. تحقیقات مربوط به نانولوله‌های کربنی در این کشور موردتوجه بوده، اما این تحقیقات از تحقیقات کاربردهای الکترونیک بسیار فاصله دارند.  
   به گفته پرفسور لیم، از محققان حوزه اُپتیک‌ها، انتظار می رود که اهمیت فتونیک‌ها افزایش یابند. اما در حال حاضر شرایط لازم برای استفاده از فناوری‌های فتونیک در حوزه‌های جدید وجود ندارد. 

http://nanonet.mext.go.jp/modules/news/article.php?a_id=487 

مدیریت فناوری نانو

+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:56  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

شناسايي تسهيلات وزارت بازرگاني براي محصولات فناوری نانو (30/09/87)

در راستای حمایت هدفمند و رفع موانع بازرگانی کسب‌و‌کارهای فعال در حوزه فناوری‌نانو، با حمایت ستاد فناوری‌نانو، پروژه‌ای برای بررسی مشکلات بازرگاني پيش‌روي شرکت‌هاي فعال در این حوزه تعریف و اجرای آن به عهده وزارت بازرگاني گذاشته شد. این طرح پژوهشی در موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني و درگروه مطالعات و پژوهشهاي سيستمي به انجام رسید. مجری این طرح پژوهشی، آقای دکتر محمدرضا طیبی و مدیر مسوول طرح سرکار خانم دکتر دهدشتی، عضو هيات علمي دانشكده مديريت دانشگاه علامه طباطبائي بودند.

   

  هدف اين تحقيق در وهله اول معرفي وزرات بازرگاني به كارآفرينان فناوری‌نانو، و اطلاع‌رساني نيازها و خواسته‌هاي خاص آنها به منظور راه‌اندازي و ارتقای رقابت‌پذیری كسب و كار خويش است.
   در اين مطالعه، مهم‌ترين خدمات مورد انتظار شركت‌هاي فعال در حوزه فناوری‌نانو شناسايي و معرفي شده است. تاكنون وزارت بازرگاني هيچ خدمت و تسهيلاتی مخصوص محصولات نانو ارائه نكرده است و يكي از اهداف مهم اين تحقيق كه توسط كميته فناوری‌نانوی وزارت بازرگاني دنبال مي‌شد، معرفي مهمترين خدمات مورد نياز شركت‌ها در جهت خاص و سفارشي كردن آنها در سياست‌گذاري‌هاي آتي است.
   در بخشی از این طرح پژوهشی به منظور نظرسنجي و آگاهي از نيازهای شركت‌هاي فعال در حوزه نانو فن‌آوري، جامعه شركت‌هاي عضو «شبكه‌ شركت‌هاي فناوری نانو» شامل 23 شركت مدنظر قرار گرفت و در نهایت تحلیل ها براساس اطلاعات جمع آوری شده از 16 شرکت ارائه گردید.
  
   با توجه به اطلاعات تحليلي اين تحقيق، به طور کلي مي‌توان مشکلات عمده بازرگاني پيش‌روي شرکت‌هاي فعال در حوزه فناوری‌نانو را به صورت ذيل جمع‌بندي کرد:
   • عدم شناخت صنايع بالادستي، از كاربرد‌های مواد نانویی و فوايد آن، كه مستلزم ترويج وتشويق بيشتر دولت در برخورد و ايجاد تمايز بین شركت‌هاي مصرف كننده نانومواد و شركت‌هاي عادي است؛
   • عدم اعتماد شركت‌هاي فعال صنايع بالادستي به تعاملات درازمدت و اثربخش با شركت‌هاي فناوری‌نانو، در جهت تامين ماده اوليه خود به دليل كوچك و نوپا بودن آنها؛
   • عدم شكل‌گيري زيرساخت‌های سرمايه‌گذاري‌ خطرپذیر در كشور جهت حمايت از صنايع‌نوين با فناوری بالا كه داراي ريسك و هزينه تحقيق و توسعه زيادي هستند، و در نتيجه عدم‌ موفقيت آن در ورود به مرحله تجاري شدن؛
   • مشكل ترخيص كالا در گمرك كه به دليل عدم شناخت كارشناسان گمرك از مواد نانويي و استانداردهاي آن بوجود آمده است؛
  
   در راستاي رفع اين مشكلات، پيشنهادات و راهكارهاي سياستي ذيل به وزارت بازرگاني توصيه مي‌شود:
   • وزارت بازرگاني ارائه خدمات خويش به شركت‌هاي فعال در حوزه فناوری‌نانو را منوط به رعايت قوانين و ارائه مستندات مربوط به «رعايت حقوق مالكيت معنوي» از سوي سازمان‌هاي ذيربط گرداند؛
   • به دليل ارتباط نزديك با شركت‌ها و نمايندگي‌هاي داخلي و خارجي، سيستم اطلاع‌ساني مقتضي را در اين رابطه با بخش حقوق مالكيت صنعتي سازمان ثبت اسناد قوه قضایيه برقرار سازد؛
   • کارشناسي محصولات و مواد پيشرفته نانو در گمرکات کار دشواري است. در اين زمينه ايجاد يک ارتباط نظام‌مند ميان توليدکنندگان و واردکنندگان و معاونت بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني، به منظور تعيين سود بازرگاني، مشخصات فني و مواردي از اين دست و اعلام آن به گمرک، امري اجتناب‌ناپذير خواهد بود؛
   • برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي بين‌المللي محصولات فناوری‌نانو و اطلاع‌رساني در زمينه آنها؛
   • پرداخت يارانه غير مستقيم توليد، به دليل نوپا بودن اغلب شركت‌هاي فعال در حوزه نانو و كوچك بودن آنها؛
   • تشكيل شركت‌هاي تعاوني تامين‌كننده يا توزيع‌كننده، برای هدفمندسازي يارانه‌ها. شركت‌ها مي‌توانند با اتخاذ اين روش، ضمن حفظ كوچكی و انعطاف‌پذير بودن خويش، از مزاياي بزرگ و قابل اعتماد بودن نيز استفاده كنند؛
   • خريد تجميعي مواد اوليه مورد نياز شركت‌هاي توليدكننده در جهت کاهش هزینه‌های خرید و ارائه آنها با قيمت مناسب به شركت‌های مورد نظر؛
   • ارائه تسهيلات خريد مواد اوليه، به طور مستقيم به تامين‌كنندگان خارجي اين شركت‌ها و در نتیجه تحمل ریسک کمتر؛
   • ايجاد شركت‌هاي تعاوني جهت استفاده از تسهيلات مستقيم دولت.
  
   قابل ذکر است با توجه به اینکه در این طرح، خدماتی که وزارت بازرگانی می‌تواند به شرکت‌های فناوری‌نانو ارائه دهد شناسایی گردیده است؛ انتظار می رود گام های بعدی در جهت ارائه این خدمات به طور جدی تری توسط وزارت بازرگانی برداشته شود.

مدیریت فناوری نانو

+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:55  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نقش گرافن‌ها در ژنوميک (30/09/87)

گرافن‌ها مواد عجيبي هستند كه به‌زودي در آناليزهاي "DNA"، از آنها استفاده خواهد شد. فيزيک‌دانان دانشگاه ايالتي کاليفرنيا در پي يافتن راه جديدي براي خواندن توالي بازهاي آلي رشته‌هاي "DNA"، به‌وسيلة عبور دادن اين مولکول مهم زيستي از خلال يک صفحة بسيار نازک گرافني بودند.

مي‌دانيم که ژنوم جان‌دار در حقيقت محتواي ژنتيکي جان‌دار است که از طريق شناسايي تمام توالي بازهاي آلي "DNA" مشخص مي‌شود.

در سال 2003، پروژة ژنوم انساني(که با آن سه ميليارد کد ژنتيکي پس از 13 سال تلاش کشف شد) به‌عنوان پروژه‌اي تاريخ‌ساز مطرح شد. روش توالي‌يابي از سال 1970 تاكنون در حال اجراست و در اين فاصله به‌جز اندكي، تغيير نكرده‌است. در روش‌هاي موجود تنها امكان توالي‌يابي قطعات بسيار کوچک "DNA" فراهم است؛ در حالي كه در اين روش که به روش "تفنگ ژني" معروف است، ابتدا يک رشته "DNA" جدا شده، ميليون‌ها کپي از خودش مي‌سازد، سپس به بخش‌هاي کوچکي تقسيم مي‌شود و در نهايت به کمک يک ابرکامپيوتر، اين قطعات کوچک چک شده، آنها را به دنبال هم رديف مي‌كند و پس از هم‌پوشاني، ژنوم کامل تهيه مي‌شود.

اما در فناوري جديد، نيازي به پردازش‌هاي حجيم توسط کامپيوتر نيست. در اين روش سوراخ‌هاي ريزي به نام "نانوگپ"، در يک صفحة نازک گرافني با ضخامت يک کربن ايجاد مي‌شوند و پس از اعمال ولتاژ مشخصي به رشتة "DNA"، اين رشته به‌آرامي و با سرعتي معين از اين سوراخ‌ها عبور مي‌کند؛ به‌طوري که در هر لحظه فقط يک باز آلي از سوراخ رد مي‌شود. پس از ورود ولتاژ ثانويه به اين صفحه، الکترون‌ها امكان عبور از تونلي را پيدا مي‌كنند که از ميان بازهاي در حال عبور از سوراخ ايجاد كرده‌اند. بدين ترتيب، به‌دليل وجود چهار نوع باز آلي، چهار نوع جريان مختلف نيز ايجاد خواهد شد؛ البته اين نظريه چندان هم جديد نيست، ولي در روش‌هاي قبلي از مواد ديگري براي ساخت صفحة سوراخ‌دار و الکترودها استفاده مي‌شده‌است. با اين روش دو مشکل اصلي(يعني صفحه و الکترودها) به کمک صفحات گرافني حل شده‌است.

به عقيدة مبتکران اين روش، به کمک صفحة گرافني موجود در بين دو صفحة شيشه‌اي، مي‌توان يک دتکتور ساخت، همچنين با استفاده از آن مي‌توان در هر بار صد هزار باز آلي را شناسايي كرد؛ در حالي که در روش‌هاي مرسوم، در هر بار تنها800 باز قابل شناسايي بوده‌است؛ بنابراين با اين روش ژنوم انساني در عرض دو ساعت و 30 دقيقه خوانده مي‌شود و مي‌توان ژنوم صد انسان را در ده روز و با هزينه‌اي کمتر از ده هزار دلار براي هر نفر تهيه كرد.

http://nanotechweb.org/cws/article/tech/36480

+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:54  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نانوستاره‌هاي طلايي؛ ذراتي کوچک با قابليت‌هاي بزرگ (30/09/87)

دانشمندان زيست مهندسي دانشگاه دوک، براي نخستين بار نانوذراتي ستاره‌شکل از جنس طلا يافته‌اند. به عقيدة آنها اين نانوذرات در مقايسه با ديگر اشکال نانوذرات برتر است و با توجه به قابليت‌هاي منحصربه‌فردي که دارد در آينده کاربرد گسترده‌اي خواهد يافت.

 وجه تمايز اين نانوذرات ستاره‌شکل(که به روش رشد در محلول ساخته مي‌شوند) با ساير ذرات، انعکاسِ بخش زيادي از نوري است که به آنها مي‌تابد. مزيت ديگر اين نانوذرات امکان سنتز کنترل‌شده و تنظيم اندازه و شکل آنهاست که تأثير زيادي در ميزان انعکاس نور آنها دارد. تمامي اين عوامل موجب کارايي بسيار خوب اين ذرات در رديابي، برچسب‌زني و افزايش وضوح تصوير شده، نقش آنها را در روش‌هاي تشخيصي و مشخص کردن مولکول‌ها يا ترکيبات شيميايي خاص، رديابي و پايش مقدار آلاينده‌ها، دو چندان خواهد نمود. اين مطالعه (که اولين بررسي در اين زمينه است) نشان‌دهندة تأثيرات قوي و منحصربه‌فرد اپتيکي نانوستاره‌ها در تشديد پديدة SERS است. اين محققان با بررسي اشكال مختلف نانوذرات فلزي، دريافتند که وقتي از ذرات فلزي؛ به‌ويژه نانوستاره‌ها در مولکول‌هاي هدف استفاده شود، پراکندگي رامان در آنها به شکل قابل ملاحظه‌اي افزايش يافته، تا چند ميليون برابر مي‌رسد.

اين نانوستاره‌ها آنقدر کوچک هستند که مي‌توانند از ديواره سلول‌ها عبور کرده، به داخل آنها راه يابند؛ لذا عامل مؤثري در روش‌هاي تشخيص مولکولي محسوب مي‌شوند. اتصال اين نانوستاره‌ها به پادتن‌ها، آنها را در تشخيص و از بين بردن آنتي‌ژن‌ها ياري مي‌كند، همچنين مي‌توان با اتصال عامل‌هاي رنگي به اين ذرات، کارايي آزمايش‌هاي مختلف تصويربرداري را بهبود بخشيد.

در بررسي آلاينده‌هاي زيست‌محيطي، با اتصال نوعي رنگ، نانوستاره‌ها را با نمونه مورد آزمايش مخلوط کرده و سپس اين نمونه زير ميکروسکوپ تحت تابش انرژي ليزر قرار مي‌گيرد. طيف رامان ايجادشده توسط حسگرهايي دريافت شده و اثرات نوري منحصربه‌فرد آن مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد.

اگر چه نقره بيش از هر مادة ديگري موجب افزايش پراکندگي رامان مي‌شود؛ با توجه به پايداري بيشتر طلا و اينکه واکنش سيستم ايمني بدن را به دنبال ندارد، در اين آزمايش‌ها به جاي نقره از طلا استفاده شده‌است، ضمن آنکه طلا بر خلاف نقره در نمونة مورد بررسي اکسيده نمي‌شود. همينك دانشمندان با استفاده از اين فناوري به دنبال توسعة روش‌هاي جديدي براي تشخيص مواد شيميايي و تشخيص طبي هستند. به گفتة اين دانشمندان از آنجا که هر برچسب مولکولي SERS اثر نوري منحصربه‌فردي دارد، به لحاظ نظري مي‌توان تک‌پروب‌هايي داشته باشد که بتواند سرطان‌هاي مختلف و يا آلاينده‌هاي سمي زيست‌محيطي مختلف را تشخيص دهد.

شايان ذکر است نتايج اين تحقيق در نشرية آن‌لاين Journal of Physical Chemistry منتشر شده‌است.

http://www.physorg.com/news145189818.html

+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:52  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

سرمايه‌گذاري 10 ميليارد دلاري روسيه در فناوري‌نانو (30/09/87)

معاون نخست وزير روسيه در فروم فناوري‌نانو در مسکو اعلام کرده است که دولت اين کشور، در ميان مدت حدود 10 ميليارد دلار در برنامه‌هاي توسعه فناوري‌نانو، سرمايه‌گذاري مي‌کند. به گفته سرگي ايوانف در ميان‌مدت، کل اعتبار پيشگامي‌هاي فناوري‌نانو در روسيه، حدود 10 ميليارد دلار است که بيش از نيمي از اين اعتبارات توسط ستاد فناوري نانوي اين کشور اختصاص خواهند يافت.

به گفته آناتولي چيوبايس، رئيس ستاد فناوري‌نانوي روسيه، اين ستاد طي سه ماه آينده حدود 714 ميليون دلار (20 ميليارد روبلز ) در بيش از 20 پروژه تحقيقاتي سرمايه‌گذاري خواهد کرد.

سال گذشته ميلادي دولت‌ها، شرکت‌ها و سرمايه‌گذاران‌خطرپذير، در مجموع 5/13 ميليارد دلار در حوزه فناوري‌نانو سرمايه‌گذاري کردند. به اعتقاد ايوانف، استفاده گسترده از فناوري‌نانو مي‌تواند وابستگي اقتصاد اين کشور را به مواد خام کاهش داده و باعث جهش نوآوري دراين کشور گردد.

امروزه توسعه و استفاده از کاربردهاي فناوري‌نانو روند توسعه تحقيقات در هر کشور را مشخص مي‌کند، که اين مساله بدين معنا است که اين فناوري، پتانسيل بالايي براي توسعه اقتصاي و اجتماعي روسيه داراست.

ايوانف که پيام مدودف رييس جمهور اين کشور را در اين فروم قرائت مي‌کرد، از قول وي خاطر نشان کردکه بايد دستاوردهاي علمي باعث بهبود استانداردهاي زندگي مردم شده و صرفاً باعث رشد اقتصادي نشوند. روسيه در حال حاضر تمام شرايط لازم براي موفقيت بيشتر در حوزه فناوري‌نانو را داراست.

http://www.nanowerk.com/news/newsid=8485.php

+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:51  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

روشن و خاموش شدن نانوسيم‌ها با يک مولکول (30/09/87)

پژوهشگران آلماني دريافتند که افزودن يک مولکول منفرد به يک نانوسيم يا حذف آن، مي‌تواند خواص مغناطيسي نانوسيم را کاملاً دگرگون سازد. اين پديده که منحصر به نانوساختارهاست ممکن است روزي براي ساختن سوئيچ‌هاي اتمي يا گيت‌هاي منطقي به کار رود.

اين محققان با شبيه‌سازي اثر تعادل اتمي، بر نانوسيم‌هاي آنتي‌فرومغناطيس که روي يک سطح فرمغناطيس قرارداشتند، به اين نتيجه رسيدند.

آقاي سمير لونيس (Samir Lounis) از مؤسسه‌ي Festkörperforschung مي‌گويد: "افزودن يا کاستن يک اتم از يک جامد حاوي 1023 اتم، تغييري در آن ايجاد نمي‌کند، اما در مورد نانوساختارها اينچنين نيست. در مقياس نانومتري، بسته به اينکه تعداد اتم‌هاي يک نانوسيم فرد باشد يا زوج، خواص مغناطيسي آن شديداً تغيير مي‌کند."

او مي‌گويد: "با افزودن يا کاستن يک اتم، زوج بودن تعداد اتم‌هاي نانوسيم تغيير مي‌کند و رفتار مغناطيسي آن از يک حالت به حالت کاملاً برعکس تغيير مي‌کند. اين اثر نانويي عجيب در ماکرو و حتي ميکروساختارها روي نداده و کاملاً برگشت‌پذير است."

تعدا اتم‌هاي زوج و فرد در يک نانوسيم

 

اين محققان نتايج خود را با استفاده از شبيه‌سازي‌هاي رايانه‌اي ab initio بر مبناي يک نسخه‌ي بازنگري شده از تئوري DTF (Density Functional Theory) به دست آورده‌اند. اين نوع محاسبات صرفاً مبتني بر قوانين پايه‌ي مکانيک کوانتوم است. آقايان والتر کان و جان پاپل جايزه‌ي نوبل شيمي سال 1998 را به خاطر اين تئوري دريافت کردند

لونيس و همکارانش با تنظيم نيروهاي مغناطيسي درون سيم و نيروهاي بين سيم و سطح، توانستند يک دياگرام فاز ايجاد کنند که آنها را قادر مي‌کند که نقطه‌ي ايجاد اثر تعادل در طول نانوسيم را پيش بيني کنند.

لوئيس مي‌گويد: "اين اثر، چيزي نيست مگر يک سوئيچ بين دو حالت مغناطيسي بر اثر افزودن يا کاستن يک اتم. در هارد ديسک‌ها، اطلاعات مغناطيسي به صورت (صفر) و (يک) ذخيره مي‌شود و اين دو حالت مغناطيسي در نانوسيم‌ها مي‌توانند همان صفر و يک‌ها باشند. "

اين رفتار مغناطيسي نه تنها براي ذخيره‌سازي اطلاعات مناسب است، بلکه مي‌تواند براي ايجاد گيت‌هاي منطقي از سيم‌هاي مغناطيسي هم به کار رود. اين امر به خاطر مهاجرت آشفتگي (perturbations) از يک لبه‌ي نانوسيم به لبه‌ي ديگر است. اين يک نمونه‌ي بسيار جالب از انتقال اطلاعات مغناطيسي بين دو نقطه با فاصله‌ي چند نانومتر است.

نتايج اين تحقيق در مجله‌ي Physical Review Letters منتشر شده است.
http: //nanotechweb. org/cws/article/tech/36776
+ نوشته شده در  87/09/30ساعت 10:50  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ارائه روشي اصلاح شده براي سنتز نانوميله‌هاي يک‌بعدي توسط پژوهشگران ايراني و ژاپني (26/09/87)

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت طي پژوهشي، با همکاري پژوهشکده اُپتيک و ليزر و اساتيد دانشگاه ناگوياي ژاپن، موفق به سنتز و رشد نانوميله‌هاي دي‌اکسيد تيتانيوم به روش اصلاح شده سُل- ژل با استفاده از قالب‌‌هاي متخلخل آلومينايي، شدند.

مهندس عباس صادق‌زاده عطار، دانشجوي دکتري دانشکده مهندسي متالورژي و مواد دانشگاه علم و صنعت، با بيان اين مطلب که هدف اصلي از سنتز نانوميله دي‌اکسيد تيتانيوم، کاربرد وسيع آن در صنايعي همانند اُپتيک، الکترونيک، انرژي، تصفيه آب، پيل خورشيدي و غيره است، افزود: "در سال‌هاي اخير روش‌هاي مختلفي جهت سنتز نانومواد يک بعدي، همانند ليتوگرافي، رشد در محلول به کمک عوامل ترکننده، رسوب نشاني بخار شيميايي و رشد به کمک قالب توسعه يافته است که روش سنتز به کمک قالب، به دليل امکان توليد رديف‌هاي بسيار منظم و يکنواخت، سادگي و ارزاني يکي از بهترين روش‌ها در سنتز اين نوع نانوساختارها است".

صادق‌زاده در رابطه با چگونگي اين روش گفت: "در اين روش به منظور تهيه نانوميله‌هاي دي‌اکسيد تيتانيوم، ابتدا پنج محلول سُل دي‌اکسيد تيتانيوم با نسبت‌هاي مولار مختلف به روش سُل- ژل تهيه مي‌گردد. سپس محلول‌هاي سُل دي‌اکسيد تيتانيوم به داخل قالب‌هاي آلومينيايي با قطر حفرات مختلف تزريق و به‌‌منظور پر شدن کامل حفرات، قالب‌ها، داخل محلول‌هاي جوشان دي‌اکسيد تيتانيوم قرار مي‌گيرند. پس از خشک کردن، نمونه‌ها در دماها و زمان‌هاي مختلف، آنيل شده و در نهايت، پس از حذف قالب‌هاي آلومينيايي توسط محلول اِچ NaoH، رديف‌هاي نانوميله دي‌اکسيد تيتانيوم، سنتز مي‌شوند".

اين پژوهش در قالب بخشي از پايان‌نامه دکتري عباس صادق‌زاده و با هدايت دکتر شمس‌الدين ميردامادي از دانشگاه علم و صنعت ايران، دکتر فرشته اسماعيل‌بيگي از پژوهشکده اُپتيک و ليزر، مشاوره مهندس مرتضي ساساني از پژوهشکده اُپتيک و ليزر و راهنمايي پروفسور کونيهوتو کوموتو و دکتر کيوفومي کاتاگيري از دپارتمان شيمي کاربردي دانشگاه ناگوياي ژاپن انجام شده و جزئيات آن در مجله Journal of Materials Science and Technology ، (جلد 23، صفحات 613-611، سال 2007) منتشر گرديده است.

 

+ نوشته شده در  87/09/26ساعت 1:9  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نانوذرات باردارشدة جامد و مايع در غشاي ليپيدي (26/09/87)

گروه‌هاي ترکيبات آلي مانند يخ‌هاي موجود در يک ليوان آب هستند؛ يعني همزمان، آب هم به‌صورت مايع و هم به‌صورت جامد ديده مي‌شود.

محققان دانشگاه ايلينويز با استفاده از نانوذرات باردار دريافتند که راه جديدي براي تحريک انسجام بيشتر(patchiness) در غشاهاي فسفو ليپيدي وجود دارد، به عبارت ديگر روشي براي تثبيت ليپيدهاي حساس غشايي از طريق اتصال به نانوذرات باردار کشف کرده‌اند( ليپيدها ساختارهايي هستند که غشاهاي زيستي را مي‌سازند).

در اين تحقيق از نانوذرات مختلفي استفاده شد؛ ولي معمول‌ترين آنها نانوذرات پلي استايرن بود که قطري حدود 20 نانومتر دارند. اتصال اين نانوذرات باردار به غشا، موجب تغيير فاز مي‌شود؛ در واقع شارژ الکتريکي همانند يک سوئيچ عمل مي‌کند. نانوذراتي كه داراي بار منفي هستند، تغيير فاز مايع به جامد، و آن دسته از نانوذراتي كه بار مثبت دارند، تغيير فاز جامد به مايع را به دنبال دارند. از اين خاصيت مي‌توان در تنظيم سختي و انسجام غشاها استفاده نمود.

در تحقيقات آينده، اثرات نانوذرات کوچک‌تر و اثرات آنها در سلول‌هاي زنده، بررسي خواهد شد، همچنين به‌منظور هدفگيري دقيق‌تر و کارامد‌تر داروها، روش‌هاي جديدي در تثبيت غشاهاي زيستي و تغيير فاز آنها مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
 

http://www.physorg.com/news145556648.html

+ نوشته شده در  87/09/26ساعت 1:8  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

استفاده از پر طاووس در ساخت بلورهاي فوتونيکي (26/09/87)

پر طاووس با داشتن حفره‌هاي بسيار ريز نوري(که نور را به مجموعه‌اي از رنگ‌هاي آبي ، سبز ، قرمز و زرد تبديل مي‌کنند)، نمونة بارزي از يک بلور فوتونيکي طبيعي محسوب مي‌شود؛ اما با توجه به گران با توجه به الگوي محدود ساختارهاي فوتونيكي و گران بودن آنها، آيا مي‌توان از آن به‌عنوان بلوک‌هاي سازندة دستگاه‌هاي اپتوالکترونيکي آينده استفاده نمود؟

اين سؤالي است که جمعي از محققان چيني به سرپرستي هويلان سو سعي کرده‌اند تا جوابي براي آن بيابند. به اين منظور آنها نانوذراتي از جنس اکسيد روي را داخل بخشي از پر طاووس تعبيه کردند و به اين ترتيب ابزاري قابل کنترلي براي تنظيم تابش‌هاي نوري ايجاد شد.

نانوذرات اکسيد روي با قرار گرفتن در معرض تابش پرتوهاي فرابنفشي كه طول موجشان 360 نانومتر است، نوعاً به ترتيب دو نور بنفش و سبز با طول موج‌هاي 420 و 550 نانومتر از خود ساطع مي‌کنند که تطابق خوبي با نمونة پر طاووس داشته، مي‌تواند نور تابشي را در محدودة مرئي نگه دارد. با اين حال مشکل موجود در اين شيوه چگونگي قرار دادن اين نانوذرات در ساختار پر طاووس بود.

دانشمندان چيني براي حل اين مشکل بخشي از پر طاووس را در محلولي از واکنشگرها خيس کردند. با اين کار لايه‌هاي کراتين داخلي و خارجي پر طاووس عملاً منجر به ايجاد ناحيه‌هايي براي تشکيل نانوذرات اکسيد روي شدند. تصاوير SEM اين محققان نشان‌دهندة ايجاد لايه‌اي از نانوذرات اکسيد روي به ضخامت 5/8 تا 5/13 نانومتر روي اين پر بود.

اين محققان با آزمايش اين نمونه دريافتند که ترکيب به ‌دست‌آمده، هنگامي که در معرض تابش نور 360 نانومتري قرار مي‌گيرد، طيف تابشي گسترده‌اي بين 500 تا 650 نانومتر از خود نشان مي‌دهد؛ اين در حالي است که پيک تابشي تکه پر اوليه قبل از اين فرايند، بين 400 تا 450 نانومتر بود.

به عقيدة اين دانشمندان با الهام از اسرار طبيعت مي‌توان نانوساختارهاي زيادي با قابليت‌هاي فراوان ايجاد كرد. آنها هم‌اکنون به‌منظور يافتن نمونه‌هايي مشابه با اين نانوساختارها براي استفاده در کاتاليزورهاي نوري( فوتوکاتاليزورها ) حسگرهاي گازي، سراميک‌هاي قابل انعطاف و فناوري نيمه‌رسانا، ساير مواد زيستي طبيعي از قبيل غشاي پوستة تخم مرغ، الياف پشم و ساختار بال پروانه‌ها را بررسي مي‌كنند .

گفتني است نتايج اين بررسي‌ها در نشرية Nanotechnology منتشر شده‌است.

http://nanotechweb.org/cws/article/tech/36244

+ نوشته شده در  87/09/26ساعت 1:7  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تولید رنگهای ضد میکروب (25/09/87)

پژوهشگران کشور با استفاده از فناوری نانو، نانو پودر نقره ساختند که می توان با استفاده از آن رنگهای آنتی میکروبیال سازگار با محیط زیست برای مصارف مختلف صنعتی و خانگی تولید کرد.

نیلوفر چاوشی مدیر واحد پلیمر شرکت نانو نصب پارس در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر به ویژگیهای این نانوپودر نفره پرداخت و گفت: از بین بردن میکروارگانیسمها و ویروسها،‌ امن و بی خطر بودن آن برای انسانها و دیگر موجودات زنده و محیط زیست از مزیتهای نانو نقره است و پودرهایی که با استفاده از نانو نقره به دست آمده را می توان برای تولید رنگهای آنتی باکتریال استفاده کرد.

وی افزود: این پودر قابل اختلاط با رنگهای صنعتی پابه آبی و پایه حلالی، رنگهای الکترواستاتیک، ساختمانی، استخری و رنگهای ضد خزه است.

چاوشی با بیان اینکه نانو پودر نقره در دو نوع L و P تولید شده است، اظهار داشت:  گروه سری P قابل اختلاط با رنگهای پایه حلالی هستند که با توجه به نوع کاربرد آن می توان یک تا سه درصد از این نانو پودر را به همراه سایر پیگمتها و کیلرها به پایه رنگ اضافه کرد.

چاوشی با بیان اینکه سری L قابل اختلاط با رنگهای پایه آبی هستند، خاطرنشان کرد: درصد حجمی اختلاط باید به گونه ای محاسبه شود تا در نهایت رنگی با دوز 500ppm از ذرات نقره به دست آید. افزودن این مواد به رنگ یا رزین به صورت اختلاط است که می توان در هر مرحله از تولید، عمل اختلاط صورت گیرد.

وی به مزایای رنگهای آنتی میکروبیال اشاره و خاطرنشان کرد: رنگهای تولید شده با استفاده از نانو نقره دارای قدرت بالای میکروب کشی، قارچ کشی و آنتی باکتریال است.

چاوشی عدم ایجاد مقاومت در میکروارگانیسم، جلوگیری از رشد جلبک و خزه در پوششهای دریایی، سازگاری با محیط زیست، اختلاط پذیری با کیفیت بالا، جلوگیری از خوردگی، افزایش درخشندگی و براقیت و عدم ایجاد مسمومیت بدون بو و اثرات مضر در محیط طبیعت را از دیگر مزایای این نوع رنگهای ذکر کرد.

مدیر واحد فناوری شرکت نانو نصب پارس به بیان کاربردهای این نوع رنگها پرداخت و به مهر گفت: از این نوع رنگها می توان در کشتیها برای پوشش بدنه و اتاقهای استراحت، لوازم خانگی، خودرو، پوشش دیوارهای بیمارستانی، بدنه کانتینرهای حامل مواد غذایی و بهداشتی، تولید انواع پوششهای رزینی مانند اپوکسی و پلی استر، پوشش دیوارهای کارخانه های مواد غذایی، اماکن ورزشی و استخرها، دیوارهای منازل و مدارس، مخازن آب و فاضلاب و پلها استفاده کرد.

 

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  87/09/25ساعت 10:24  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

NanoforumEULA حمایت اروپا از توسعه نانو در آمریکای لاتین

در اقصی نقاط دنیا، دولت‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلانی در تحقیق و توسعه فناوری‌نانو انجام می‌دهند و تلاش می‌کنند تا از کاربردهای مختلف این فناوری در حوزه‌هایی چون اطلاعات و ارتباطات، سلامت، انرژی، غذا، آب، هوا- فضا و ... بهره‌برداری کنند. رسانه‌ها و سرمایه‌گذاران دنیا، پیشرفت‌های اروپا، ایالات متحده‌آمریکا و کشورهای آسیایی را در حوزه فناوری‌نانو زیر نظر داشته و به این کشورها توجه زیادی   می‌کنند. در این بین، جامعه علم و فناوری‌نانو در کشورهای آمریکای لاتین در بررسی‌های جهانی فراموش شده‌اند. در این راستا اتحادیه‌ای برای پرکردن این شکاف، پروژه جدید NanoforumEULA را در سال 2007 آغاز کرده است. برنامه حمایت ویژه اتحادیه اروپا از توسعه علم و فناوری‌نانو درکشورهای آمریکای لاتین، در چارچوب برنامه ششم توسعه تحقیقات و فناوری این اتحادیه(FP6) و در قالب پروژه NanoforumEULA انجام می‌شود.

   

   اهداف این پروژه عبارتند از:
   • ارتقای روابط تحقیقاتی پایدار بین سازمان‌های تحقیقاتی اروپا و سازمان‌های تحقیقاتی کشورهای آمریکای لاتین که در حوزه فناوری‌نانو فعالیت می‌کنند؛
   • تشکیل کنسرسیوم‌های تحقیقاتی مشترک برای ارتقای رقابت‌پذیری اتحادیه اروپا در چارچوب برنامه هفتم توسعه تحقیقات و فناوری (FP7).
   در چارچوب این پروژه، هیات نمایندگان تحقیقی (FFM) سازماندهی می‌شود تا پتانسیل‌های تحقیقاتی طرفین را شناسایی و ارائه کنند. این هیات محققان   هر دو منطقه را قادر می‌سازد تا یکدیگر را بهتر بشناسند و همکاری‌های ممکن در حوزه‌های مورد نظر را بحث و بررسی کنند. هیات نمایندگان تلاش می‌کنند تا جنبه‌های زیر را پوشش دهند:
   • شناسایی اولویت‌های تحقیقاتی علم و فناوری‌نانو در هر دو منطقه
   • تشویق سازمان‌های سرمایه‌گذاری ملی و بخش‌‌های مختلف به سرمایه‌گذاری در این حوزه و ارائه راهبردهای جدید برای ارتقای فناوری‌نانو در منطقه آمریکای لاتین
   • همکاری با صنایع کشورهای آمریکای لاتین در انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه فناوری‌نانو
   • آموزش مالکیت معنوی و سایر سیاست‌های مرتبط
   • افزایش سطح توافق‌نامه‌های بین‌المللی بین کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی
   • ارتقای پروژه‌های مشترک فناوری‌نانو در بخش‌های مربوط به مواد کامپوزیتی، زیست‌فناوری، تصفیه آب، انرژی، محیط زیست، کشاورزی و ... .
   در چارچوب پروژه NanoforumEULA سالانه 20 محقق از کشورهای آمریکای لاتین برای مدت سه ماه در چهار مرکز اروپایی در کشورهای هلند، فرانسه، آلمان و اسپانیا فعالیت‌های تحقیقاتی مشترکی را با همتایان اروپایی خود انجام می‌دهند:
   در حال حاضر در چارچوب این پروژه، روابط تحقیقاتی بین سه کشور مکزیک، برزیل و آرژانتین با کشورهای اروپایی شکل گرفته و اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا با کشورهایی مانند شیلی، کلمبیا، ونزوئلا و... نیز این روابط شکل بگیرند. کمیسیون اروپا از علاقمندان به طرح توسعه برنامه‌های آموزشی می‌خواهد در زیرساخت‌های تحقیقاتی کشورهای آمریکای لاتین مانند آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، ونزوئلا و سایر کشورهایی که دارای فعالیت‌های تحقیقاتی بنیادی در  حوزه فناوری‌نانو هستند، جهت مشارکت در اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد، سرمایه‌گذاری کنند. برخی از زمینه‌های‌سرمایه‌گذاری؛ سرمایه‌گذاری در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تجهیزات و منابع انسانی، و پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه بیماری‌های استوایی، تصفیه آب، انرژی پایدار، کشاورزی و ... هستند.

 

www.nanoforumeula.eu

+ نوشته شده در  87/09/25ساعت 10:15  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

بهبود خواص مکانيکي بتن، با استفاده از نانوذرات رس (25/09/87)

محققان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران، موفق شدند، طي پژوهشي، با استفاده از نانوذرات رس در تهيه بتن ساخته‌شده از سيمان پرتلند نوع دوم، خواص مکانيکي آن را بهبود دهند.

مهندس افسانه فخرآور، فارغ‌التحصيل دانشکده مهندسي شيمي دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، در رابطه با اين پژوهش گفت: ”در اين پژوهش، اثر ساختار شيميايي نانوذرات اصلاح شده‌ي خاك رس، بر استحكام فشاري، خواص فيزيكي و خواص شيميايي بتن‌هاي تهيه شده از سيمان پرتلند نوع دوم، مورد بررسي قرار گرفت“.

مهندس فخرآور، موارد تحقيق در رابطه با نانوساختارهاي اصلاح کننده بتن در دنيا را، بسيار کم دانست و افزود: ”بررسي اثرات و نقش ساختار اصلاح كننده‌هاي نانوذرات خاك رس در افزايش استحكام مكانيكي سيمان پرتلند نوع دوم در ايران، کاري نو محسوب مي‌شود“.

به گزارش بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، سيمان پرتلند نوع دوم، يکي از انواع سيمان‌هاي توليدي است که براي مصارف عمومي و نيز استفاده ويژه در مواردي که گرماي هيدراتاسيون متوسط موردنظر است، توليد مي‌گردد.

فخرآور، نانوذرات خاک رس، با درجه آب‌گريزي كمتر و ساختار شيميايي شامل گروه‌هاي عاملي قطبي را، داراي بيشترين تأثير بر استحکام فشاري بتن بيان‌نمود. وي همچنين، درصد بهينه استفاده از نانوذرات خاك رس اصلاح شده را، كمتر از يك درصد وزني از جزء وزني سيمان بيان‌کرد و اظهار داشت: ”در درصدهاي بالاتر، كاهش در خواص مكانيكي را شاهد خواهيم بود. همچنين با كاهش ميزان آب‌گريزي نانوذرات اصلاح شده، مقدار درصد بهينه‌اي كه منجر به افزايش استحكام فشاري بتن مي‌شود نيز، افزايش مي‌يابد“.

شايان ذکر است که، اين پژوهش، در قالب پايان‌نامه کارشناسي ارشد، با هدايت دكتر سعيد عابديني خرمي و مشاوره‌ي دكتر شهرام مرادي، اعضاء هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال، انجام شده است.

+ نوشته شده در  87/09/25ساعت 10:12  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

اولين تصاوير از جاي پاي لاروهاي Branacle

چسبيدن ارگانيسم‌هاي دريايي‌ مثلbranacle، به کشتي‌ها هر ساله منجر به بروز خسارات ميلياردي در صنايع دريايي مي‌شود. به همين منظور تحقيقاتي در دانشگاه Twente در زمينة تکثير و رشد branacleها صورت گرفت تا چگونگي چسبيدن آنها به سطح کشتي‌ها كشف شود؟ اين ارگانيسم دريايي، سيماني پروتئيني مي‌سازد و اثري که پس از چسبيدن به کشتي بر جاي مي‌گذارد، «جاي پا» ناميده مي‌شود.

The footprint of the barnacle cyprid larva of approximately 30 micrometre revealed by an Atomic Force Microscope. 

اين جاي پا حاوي مواد شيميايي‌اي است که لاروهاي ديگر را به‌سمت خودش جذب مي‌کند. بنابراين اولين قدم براي تجمع و کلون شدن لاروها، همين جاي پاست. به کمک فناوري‌نانو براي اولين بار محققان دانشگاه Twente توانستند جاي پاها را اندازه‌گيري نمايند که در حدود 30 ميکرون بود. اين کار با کمک ميکروسکوپ اتمي(AFM) انجام گرفت.

اين ميکروسکوپ، پس از جستجوي يك سطح، اختلاف‌هاي موجود در ارتفاع نقاط مختلف سطح را با استفاده از يک سوزن ظريف اندازه‌گيري مي‌كند. اين روش جديد نه تنها قادر به مشاهده اجسام بسيار کوچک است، بلکه در محيط‌هاي طبيعي مثل زيرِ درياها نيز کارايي دارند.

Branacle جانداران دو جنسي با ابعادي در حدود سانتي‌متر هستند، اين جانداران داراي اسکلتي از جنس کربنات کلسيمي هستند که مثل يک سپر عمل مي‌کند. اين اسکلت بيروني مانند صدف دو‌کفه‌اي‌ها در هم قلاب شده، موجب اصطکاک زيادي بين آب و کشتي مي‌شود، اين امر مصرف سوخت را بالا مي‌برد. حذف اين پوسته‌هاي کربنات کلسيمي از بدنه کشتي‌ها بسيار پرهزينه و مشکل است.
+ نوشته شده در  87/09/25ساعت 10:11  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ارائه گرنت‌هايي براي پرکردن شکاف بين تحقيقات و تجاري‌سازي فناوري‌نانو (25/09/87)

براي بهره‌برداري از مزاياي اقتصادي و اجتماعي فناوري‌نانو، سازمان‌ها وشرکت‌هاي مختلف با ارائه راهکارهاي گوناگون به دنبال تسريع تجاري‌سازي يافته‌هاي تحقيقاتي خود در اين حوزه هستند. اين سازمان‌ها با ارائه برنامه‌ها و طرح‌هاي مختلف، تلاش مي‌کنند در اين زمينه پيشگام باشند.

در اين راستا کميسيون علم و فناوري نيوجرسي که وابسته به دانشگاه نيوجرسي است، براي کمک به محققان دانشگاهي جهت پتنت کردن نوآوري‌هاي خود در حوزه فناوري‌نانو، تا سقف 50 هزار دلار به آنها کمک مالي ارائه مي‌کند. اين کمک ها با عنوان «گرنت‌هاي شکاف»، براي کمک به تجاري‌سازي ايده‌هاي فناوري نانو طراحي شده است.

از سال2006 ، کميسيون علم و فناوري نيوجرسي (NJIT)، بيش از 16 گرنت به محققان دانشگاه ارائه کرده است . برخي از مهمترين اين نوآوري ها که کمک‌هاي NJIT را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از:

• توماس گوردون استاد فيزيک، تاکنون دو بار از اين تسهيلات استفاده کرده است. يکبار به خاطر بهبود و آزمايش يک Tonometer جديد، وديگري به خاطر فعاليت‌هاي تحقيقاتي گسترده تيم تحقيقاتي وي در زمينه Smart shunt.

• اقبال ظفر، استاد شيمي از طرح گرنت شکاف به خاطر توسعه فناوري‌اي که از اصول و مواد فناوري‌‌نانو براي توسعه مبدل‌هاي پيل سوخت زيستي جديد استفاده مي‌شوند، بهره‌برداري کرده است.

به طورکلي هدف اين طرح، کمک به تجاري‌سازي ايده‌‌ها و تحقيقات دانشگاهي در حوزه‌هاي مختلف علم و فناوري‌‌نانو است.

http://www.nanowerk.com/news/newsid=8432.php

+ نوشته شده در  87/09/25ساعت 10:8  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

مشاهده شکستن مولکول‌ها در واکنش‌هاي کاتاليستي (25/09/87)

پژوهشگران دانشگاه رايس در جستجوي راهي بهتر براي پاکسازي آلاينده‌هاي TCE، به روشي براي مشاهده شکستن مولکول‌ها روي سطح يک کاتاليزور دست يافتند.

مدير اين پروژه تحقيقاتي به نام ميخائيل وانگ مي‌گويد: "با اين روش، ما قادر به مشاهده‌ي ارتعاش پيوندهاي مولکولي بين اتم‌هاي يک مولکول هستيم. با مشاهده‌ي تغييرات فرکانس و شدت اين ارتعاش‌ها، مي‌توانيم مراحل تبديل يک مولکول به مولکول ديگر را قدم به قدم دنبال کنيم."

اين روش تشخيص شيميايي، مبتني بر نانوذرات حاوي طلا و سيليکون است که به نانوپوسته (nanoshell) معروف هستند. اين ذرات که حدوداً 20 مرتبه کوچکتر از ابعاد يک گلبول قرمز هستند، قادرند امواج نور را تقويت و تاحدي متمرکز کنند که بتوان از اين امواج براي تشخيص تعداد اندکي مولکول استفاده کرد. با استفاده از اين ذرات به عنوان کاتاليست، مي‌توان علاوه‌بر انجام واکنش کاتاليستي، از قابليت آنها براي دنبال کردن مراحل واکنش‌ها نيز استفاده کرد.

اين محققان مدعي هستند که تاکنون هيچ روش ديگري نتوانسته است جزئيات واکنش‌هاي کاتاليستي در محيط آب را به اين خوبي نمايان سازد.

TCE يا تري کلرواِتِن (trichloroethene) يک حلال معروف و سرطان زاست، که يکي از فراگيرترين و مشکل‌زاترين آلاينده‌هاي آب‌هاي زير زميني به شمار مي‌رود.

در روش‌هاي تصفيه‌ي معمولي، اين حلال به صورت جامد يا گاز از آب جدا مي‌شود اما به يک مادة غير سمي تبديل نمي شود؛ ولي گروه آقاي وانگ چند سال پيش روشي را براي شکستن مولکول‌هاي TCE به مولکول‌هاي غير سمي ارائه کرده است. اکنون آزمايش‌هاي جديد نشان مي‌دهد که کاتاليست جديد اين گروه، خيلي سريع‌تر از روش قبلي عمل مي‌کند و کارايي بالاتري دارد.

هرچند اين روش به يک سال و نيم تحقيق نياز دارد تا از مرحله‌ي آزمايشگاهي خارج شود، اما صاحبان آن معتقدند نتايج کار آنها بسيار با ارزش است. در اين روش از طيف سنجي رامان براي مشخص کردن ساختار مولکول‌هاي روي سطح نانوذرات کاتاليستي استفاده مي‌شود. همکاران اين گروه تحقيقاتي، با محاسبات رياضي مي‌توانند ارتباط بين فرکانس ارتعاش و نوع پيوندهاي شيميايي را نشان دهند.

سازمان‌هاي بنياد ملي علوم آمريکا، بنياد ولچ ("Welch Foundation") و مرکز مطالعات بين‌رشته اي کِک (Keck Center for Interdisciplinary Bioscience Training) حمايت مالي اين تحقيق را به عهده داشته‌اند.

نتايج اين تحقيق در مجله‌ي American Chemical Society چاپ شده است.

http://www.nanotechwire.com/news.asp?nid=6929&ntid=&pg=5

+ نوشته شده در  87/09/25ساعت 10:8  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

چالشهاي بازاريابي در ايران


 

وي سخنراني خود را با پاسخ به اين پرسش آغاز كرد كه مشكلات بازاريابي در صنايع ايران چيست؟ و سپس با بررسي اين مسائل و مشكلات گفت: يكي از مهمترين مشكلاتي كه صنايع ما با آن روبه رو هستند، اين است كه شركتهاي ما به اندازه كافي بازارگرا و مشتري‌مدار نيستند.
حيدرزاده، سپس با اشاره به يك نكته ظريف سخنان خود را ادامه داد و افزود: اگر ما مي‌خواهيم در جهت توسعه بازاريابي حركت كنيم‏، نبايد فراموش كنيم كه بازاريابي و مشتري‌گرايي دو مفهوم متفاوت هستند، اين در حالي‌ است كه در بيشتر سازمانهاي ما اين دو مفهوم به صورت مترادف به كار گرفته مي‌شوند.
وي در ارتباط با تمايز اين دو مفهوم نيز گفت: مفهوم بازارگرايي در دل خود، علاوه بر اينكه به مشتريان بالفعل و خواسته‌هاي مشتريان موجود توجه دارد، به نيازهاي بالقوه مشتريان بالقوه نيز توجه دارد و براي جذب و جلب آنها نيز برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري مي‌كند كه همين امر سبب توسعه بازار در بلندمدت و ميان‌مدت مي‌شود، اين در حالي است كه، مشتري‌گرايي تنها به مشتريان كنوني سازمان توجه دارد.
عضو هيئت‌علمي دانشگاه، سپس با بررسي وضعيت كنوني صنايع كشور گفت: متاسفانه شركتهاي ما اين دو مفهوم را از هم جدا نمي‌كنند، اما اگر به شكل منطقي بخواهيم به اين موضوع نظر بيفكنيم بايد بگوييم كه شركتهاي مادر بهترين مشتري گرا هستند، نه بازارگرا و تنها به نيازهاي كنوني مشتريان و مصرف‌كنندگان خود توجه مي‌كنند.
حيدرزاده آن‌گاه تصريح كرد: لازمه اينكه شركتها بازارگرا شوند اين است كه فضاي صنايع ما رقابتي بشود، چون در شرايط رقابتي هر يك از رقبا براي كسب هرچه بيشتر سهم بازار تلاش بيشتري براي جمع‌آوري اطلاعات مي‌كند و به همين سبب رويكردهاي بازارگرايي نيز در اين شرايط افزايش پيدا مي‌كند‎؛ اين در حالي است كه فضاي صنايع ما كمتر رقابتي شده‌اند و بيشتر به صورت انحصاري فعاليت مي‌كنند و شايد بتوان گفت تنها صنايعي مانند صنايع شوينده و صنايع غذايي وارد مرحله رقابتي شده‌اند و براي كسب هرچه بيشتر سهم بازار تلاش مي‌كنند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به منعطف و سيال بودن مفاهيم بازاريابي اشاره كرد و گفت: هر علمي ويژگيهاي خود را دارد. به عنوان نمونه جعبه كار يك اقتصاددان، عرضه و تقاضاست. در حوزه مالي نسبت‌هاي مالي تعيين‌كننده است؛ اما بازاريابي علاوه بر اينكه علم جواني است از دهه 60ميلادي به اين سو نيز دوره‌هاي متعددي را پشت سر گذاشته است و بالغ بر 50ديدگاه درباره آميخته‌هاي بازاريابي مطرح شده است.
سخنران در ادامه اين بحث تصريح كرد: همه اين شرايط ايجاب مي‌كند كه سازمانها به بازاريابي به ديدي خلاقانه نگاه كنند، اما متاسفانه شركتهاي ما نسبت به بازاريابي نگاه عمودي (Vertical) دارند و تنها در قالب چارچوبهاي ويژه‌اي كه براي خود تعريف كرده‌اند، حركت مي‌كنند.


باتوجه به اهميت مفهوم برند (Brand)، اين موضوع يكي ديگر از مباحثي بود كه موردتوجه حيدرزاده قرار گرفت. وي با بررسي وضعيت شرايط كشورمان در اين ارتباط گفت: برخي اصرار دارند كه ثابت كنند ما در كشورمان برند نداريم. اين مفهوم را اگر از زاويه نگاه برند جهاني (Global Brand) نگاه كنيم، درست است، به سبب اينكه برندهاي ما در سطح بين‌المللي و جهاني مطرح نيستند، اما اگر به شكل ملي (National Brand) موضوع را موردتوجه قرار دهيم، شرايط تفاوت پيدا مي‌كند و برندهاي مختلفي در كشور قابل شناسايي است. به عنوان نمونه رستوران نايب، داراي چندين دهه سابقه فعاليت است كه همين امر براي اين رستوران خوشنامي ايجاد كرده است و مي‌توان آن را به يك برند ملي تعبير كرد.
سخنران در بخش ديگري از سخنان خود به بررسي مراحل تكوين اصول بازاريابي پرداخت و گفت: نخستين مرحله شكل‌گيري بازاريابي را مي‌توان به بازاريابي سنتي نسبت داد. در اين مرحله باتوجه به اينكه حجم عظيمي از نيازهاي اشباع‌نشده در جوامع مختلف وجود داشت، به صورت طبيعي بازاريابي به معني امروزينش معني پيدا نمي‌كرد. در اين شرايط فروش برابر بازاريابي معنا مي‌شد.
وي مرحله دوم بازاريابي را بازاريابي مدرن يا نوگرا عنوان كرد و با نسبت دادن آن به فيليپ كاتلر گفت: در اين پارادايم، بازاريابي ابتدا اين گونه مطرح شد كه هر مشتري يك خداست، اماسپس اين ديدگاه اصلاح شد و اين بي‌نهايت بودن مشتري با چارچوبي به نام حاشيه سود شركت محدود شد.
پارادايم ديگر بازاريابي پارادايم پست مدرن است كه توسط حيدرزاده مورد بررسي قرار گرفت. وي در ارتباط با مفاهيم و مبدع آن گفت: بنيانگذار اين پارادايم فردي به نام استيون براون است. نقطه نگاه وي درست مقابل نگاه كاتلر است. وي بر اين باور است كه برخلاف تفكرات رايج كه مي‌گويد حتماً محصولات بايد در لحظه در اختيار مشتري قرار داشته باشد، مي‌گويد اين امر مشتري را راضي نمي‌كند، به سبب اينكه مشتري علاقه‌مند است كه كمي براي كسب محصول زحمت بكشد و اين امر در بازاريابي مدرن ناديده انگاشته مي‌شود.
وي آن‌گاه با اشاره به وضعيت صنايع ايران گفت: پارادايمهاي بازاريابي ما مبتني بر بازاريابي مدرن شكل‌گرفته است، اما نبايد فراموش كنيم كه بيش از 90درصد صنايع ما از صنايع كوچك و متوسط تشكيل شده‌اند و الزامات اين صنايع در بازاريابي مدرن بايد لحاظ شود، اين در حالي است كه بسياري از مشاوران تبليغاتي و بازاريابي حتي براي اين صنايع خواهان هزينه‌هاي ميلياردي تبليغات تلويزيوني هستند، در صورتي كه اين شرايط نه با ساختار و نه با توانمندي اين صنايع متناسب نيست، بنابراين ما نوع و چگونگي تبليغ خود را بايد متناسب با اين شرايط تنظيم كنيم.

رفتار مصرف كننده
ادامه اين جلسه به بررسي موضوع رفتار مصرف‌كننده اختصاص پيدا كرد. حيدرزاده در اين ارتباط گفت: براي تجزيه و تحليل درست مفهوم رفتار مصرف‌كننده ما سه مرحله را بايد درنظر بگيريم. مرحله نخست مرحله كسب اطلاعات و خريد است. در اين مرحله عوامل موثر بر انتخاب كالا يا خدمت، مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد. به عنوان نمونه ممكن است در اين مرحله موضوع نمادگرايي مفهوم پيدا كند. مثلاَ افراد با انتخاب يك كالاي خاص تلاش مي‌كنند هدف و عقيده خود را به ديگران نشان دهند. تحقيقات نشان داده است كه ما ايرانيها در ارتباط با خودرو، به اين موضوع باور داريم.
وي با تجزيه و تحليل دو مرحله ديگر گفت: مرحله دوم، مرحله مصرف است. در اين حالت مصرف محصول معني پيدا مي‌كند و بويژه اينكه «خريد يا عدم خريد مجدد» اهميت زيادي پيدا مي‌كند. مرحله سوم نيز مرحله كنار گذاشتن يا دور ريختن است؛ يعني در اين مرحله مصرف‌كننده پس از خريدكالا تصميم خود را نشان مي‌دهد و ميزان رضايت نارضايتي خود را نيز بروز مي‌دهد.

شيوه‌هاي بازاريابي
وي بخش پاياني سخنان خود را به بررسي شيوه‌هاي مختلف بازاريابي اختصاص داد و نخستين روش را بازاريابي واكنشي (Responsive Marketing) عنوان كرد و گفت: در اين حالت شركتها مثل چشم و گوش مي‌شوند و فقط اطلاعات جمع‌آوري مي‌كنند و مبتني بر اطلاعات جمع‌آوري شده، تصميم‌گيري مي‌كنند.
حيدرزاده ساير شيوه‌ها را نيز اين چنين برشمرد: شيوه بازاريابي پيش‌بين (Anticipative Marketing) كه در اين حالت برخي رخدادها پيش‌بيني مي‌شوند و به صورت طبيعي در دل خود به نسبت بازاريابي واكنشي ريسك دارد. چون ممكن است كه علاقه‌مندان زودتر يا ديرتر از زمان مناسب وارد بازار شوند يا از بنيان در پيش بيني وجود چنين فرصتي اشتباه رخ داده باشد. به عنوان نمونه شروع فعاليت صنعتي به نام آب معدني در دهه پيش در چارچوب اين پارادايم معنا پيدا مي‌كند، يا باتوجه به شرايط استرسي در دنياي امروزي بتوان پيش بيني كرد كه بازار داروهاي آرام‌بخش در آينده چنين حالتي پيدا كند.
وي در ارتبــاط بــا بازاريابي الگوساز (Need-Shaping Marketing) نيز گفت: اين شيوه از بازاريابي در كشور ما وجود ندارد و بيشتر متعلق به شركتــهايي است كه واحدهاي (تحقيق و توسعه R&D) قوي در اختيار دارنــد و به نوعي با تحقيقات خود آينده دنيا را رقم مي‌زنند. تعداد اين شركتها شايــد در دنيا بين 10-15شركت بيشتر نباشد كه به عنوان نمونه مي‌توان به شركت سوني اشاره كرد.


سخنران با اشاره به موضوع بازاريابي عمودي نيز گفت: بازاريابي عمودي (Vertical Marketing) حداقل خلاقيت را در دل خود دارد. به عنوان نمونه نوشابه‌سازها نوآوري يا خلاقيت ويژه‌اي در كار خود ندارند. نهايت خلاقيت آنها تغيير بسته‌بندي يا اضافه كردن يك طعم ويژه است. يكي از پيامدهاي بازاريابي عمودي اين است كه در بلندمدت باعث بخش شدن بيش از اندازه بازار مي شود. به عبارت بهتر به دليل نبود نوآوري، هر ماركي تلاش مي‌كند تعداد بيشتري از مشتري را كسب كند كه همين امر موجب بخش شدن بيش از حد بازار مي‌شود.
نقطه مقابل بازاريابي عمودي، بازاريابي خلاق قرار دارد كه به عنوان آخرين شيوه بازاريابي موردتوجه حيدرزاده قرار گرفت و در اين ارتباط گفت: اين شيوه بازاريابي بسيار مشكل است، اما در واقع اين شيوه مي‌تواند پاسخگوي نيازهاي شركتها و سازمانها در آغاز هزاره سوم باشد. هر قدر سازمانها به اين سمت گام بردارند، به صورت طبيعي تعداد رقباي‌شان كاهش پيدا مي‌كند و همچنين كوتاه شدن عمر محصول يكي ديگر از ويژگيهاي اين شيوه بازاريابي است، تا جايي كه هم‌اكنون مشاهده مي‌كنيم بسياري از محصولات، مانند: تلفن به جاي اينكه تعمير شوند، تعويض مي‌شوند. يكي از مهمترين تغييراتي كه اين شيوه بازاريابي را تسريع كرده است، فناوري ديجيتال بوده است.

 

محمدرضا فروغی

+ نوشته شده در  87/09/23ساعت 22:21  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

شناسايي ويژگي هاي مکانيکي ويروس‌ها به کمک نور (24/09/87)

معمولاً چنين تصور مي‌شود که همة ويروس‌ها پاتوژن هستند. با توجه به سازمان‌يافته بودن ساختار ويروس‌ها و امكان تكثير آسان آنها، اخيراً دانشمندان مطالعاتي را در زمينة کاربردهاي بالقوة آنها در فناوري‌نانو، فتونيک و الکترونيک آغاز کرده‌اند. گروه تحقيقاتي در ايالات متحده آمريکا با مطالعة روي ويروس‌ها دريافتند که آنها بسيار سخت‌تر از پلاستيک هستند. اين کشف در كنار يافته‌هاي قبلي(که نشان مي‌دادند ويروس‌ها قادر به تشکيل مجموعه‌هايي با ساختار مکانيکي مستحکم هستند)، موجب شد که از ويروس‌ها در توليد نانوساختارها و nanotemplate استفاده شود.

تحقيقات اين گروه بر روي ويروس‌هايWIV ("wiseana iridovirus") انجام گرفت و نتايج نشان داد که استحکام آنها دو برابر پروتئين‌هاست و از پلاستيک‌هاي محکمي مانند PMMA وps نيز محكم‌تر بوده، به‌رغم کلوئيدهاي پليمري، مي‌توانند اتصالات مکانيکي خارق‌العاده‌اي را تشکيل دهند. چنين ويژگي‌هايي براي تشکيل نانوساختارها بسيار حياتي و مهم است.

به کمک روش‌هاي نوين اسپکتروسکوپي تفرق نوري، مي‌توان فرکانس تکان‌هاي ويروس‌ها را محاسبه کرد و بدين ترتيب سختي آنها را تخمين زد. فايدة اين روش در مقايسه با ساير روش‌ها در اين است که مستقيم، غير مخرب و بدون تماس با ويروس انجام مي‌شود. با استفاده از آن مي‌توان سختي بلورهاي فتونيک و نانوساختارهاي پليمري را نيز اندازه‌گيري کرد. محققان معتقدند که ويژگي‌هاي ويروس‌ها کاملاً وابسته به "DNA" آنهاست. ويروس‌ها بلوک‌هاي ساختماني بسيار مناسب با کاربردهاي زيادي در فناوري‌نانو هستند و در بسياري از نقاط جهان تحقيقات دربارة استفاده از آنها در ابزارهاي نوري(فتونيک) و الکترونيک در حال انجام است.

http://nanotechweb.org/cws/article/tech/36218

+ نوشته شده در  87/09/23ساعت 22:12  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

استفاده از نانوذرات در داروهاي ضدسرطان (24/09/87)

پاکلي تاکسل، يک عامل ضد سرطان قوي است که در درمان طيفي از سرطان‌هاي بدخيم استفاده مي‌شود؛ اين عامل با داشتن عوارض جانبي زياد، فوايد محدودي دارد. محققان براي بهبود ويژگي‌هاي اين دارو، به استفاده از عوامل انتقال‌دهنده بر پاية نانوذرات روآورده‌اند؛ البته تا به‌حال با موفقيت چنداني روبه‌رو نبوده‌اند. ثابت شده‌است که قرارگيري مقادير زيادي از پاکلي تاکسل به‌صورت پايدار در بيشتر نانوذرات مشکل است.

محققان دانشگاه ايلينويز در ارباناـ شامپين فرايند جديدي براي ساخت نانوذرات با تکيه بر خود پاکلي تاکسل، به‌عنوان آغازگر سنتز پليمر، ابداع کرده‌اند. در نتيجه، علاوه بر ساخت فرمولاسيون پايدار به‌وسيلة نانوذرات از پاکلي تاکسل، مقادير زياد و کنترل‌شده‌اي از دارو نيز در نانوذرات بارگيري مي‌شود.

اين تحقيق در مجلة Angewandte Chemie International Edition منتشر شده است. به گفتة جيانجون چنگ، عضوSCCNE، روش «پليمريزاسيون زنده» براي رشد نانوذرات پليمري استفاده مي‌‌شود؛ به‌طوري که در آن پاکلي تاکسل با ساختار شيميايي پليمر درمي‌آميزد. مزيت اين فرايند اين است که محققان مي‌توانند از قبل مشخص کنند که بايد چه مقدار پاکلي تاکسل در نانوذره جاي بگيرد، اين کار تنها با تنظيم نسبت مولکول‌هاي دارو با لاکتايد، مونومر سازندة پلي‌لاکتايد امکان‌پذير است. محققان نانوذرات نهايي را با لايه‌اي از پلي اتيلن گلايکول(PEG) پوشش مي‌دهند تا مدت گردش آن در بدن افزايش يابد.

واقعيت مهم ديگر اين است که اتصال شيميايي پاکلي تاکسل با اسکلت پليمري مي‌تواند به‌آرامي در بدن شکسته شده، براي رسيدن دارو به تومور آزادسازي يکنواختي از دارو را ايجاد كند. بسياري از فرمولاسيون‌هاي نانوذره‌اي حاوي پاکلي تاکسل به‌وسيلة فرايندي که محققان آن را «آزادسازي انفجاري» مي‌نامند، باز مي‌شوند؛ به‌طوري که 90 درصد از دارو تنها در مدت چند ساعت انتقال مي‌يابد.

محققان همچنين متوجه شدند که از اين روش مي‌توان در به دام انداختن هر دارويي استفاده كرد که همانند پاکلي تاکسل گروه‌هاي هيدروکسيل در ساختار شيميايي‌اش دارد. در حقيقت آنها به‌ اين مطلب اشاره کرده‌اند که نانوذرات پايداري حاوي داروهاي ضد سرطان داکتاکسل و کمپتوتسين را مي‌توان با استفاده از روش پليمريزاسيون زنده توليد کرد.

http://nano.cancer.gov/news_center/2008/sept/nanotech_news_2008-09-26f.asp

+ نوشته شده در  87/09/23ساعت 22:10  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

واژگوني مغناطيسي درلبه‌ها (24/09/87)

واژگوني مغناطيسي در انواع مشخصي از نانوساختارها به شدت به لبه‌هاي ماده بستگي دارد. محققان آمريکايي و انگليسي نشان داده‌اند آسيب‌هايي که هنگام توليد نانوساختارها ايجاد مي‌شود، مي‌تواند ويژگي‌هاي مغناطيسي نواحي لبه را تغيير داده و در نتيجه مشخصه مغناطيسي کل ماده را تحت تأثير قرار دهد. اين يافته براي فناوري‌هاي ذخيره‌سازي و اسينترونيک که در آنها ميدان‌هاي معکوس بايد با دقت کنترل شده و پيش‌بيني شوند، مهم است.

جاستين شاو از موسسه ملي استاندارد و فناوري در بولدر کلرادو توضيح مي‌دهد که از آنجايي که فناوري‌هاي ذخيره‌سازي و اسينترونيک به سوي استفاده از نانوساختارهاي مغناطيسي عمودي (به جاي طولي) پيش مي‌روند، اثر لبه‌ها اهميت يافته و در برخي موارد، کاملاً ويژگي مغناطيسي کل ساختار را تعيين خواهند نمود.

شاو و همکارانش نشان داده‌اند که آسيب‌هاي ايجاد شده زمان توليد نانوساختارها مي‌توانند بر ويژگي مغناطيسي ناحيه لبه‌ها تأثير گذشته و آسيب‌ديدگي مقدار کمي از لبه، براي تغيير ويژگي واژگوني مغناطيسي کل ساختارکافي است.

اين پژوهشگران با مقايسه نانوساختارهاي مغناطيسي ساخته شده از ماده مغناطيسي يکسان (چندلايه‌اي کبالت/پالاديوم)، که با استفاده از دو فرايند مختلف ساخته شده بودند، به اين نتايج دست يافتند. يکي از اين فرايندها شامل حکاکي نانوساختارها از يک لايه ممتد، و ديگري شامل نشاندن ماده روي يک بستر ازپيش الگودهي‌شده بود. شاو مي‌گويد فرايند اول موجب آسيب ديدن لبه‌ها مي‌شود، در حالي که در فرايند دوم آسيب بسيار کمي بر لبه‌ها ايجاد مي‌شود.

آسيب لبه

شاو مي‌افزايد: «با مقايسه وابستگي واژگوني مغناطيسي به اندازه و دما در اين دو نمونه، دريافتيم که آسيب‌ديدگي لبه، مکانيسم واژگوني مغناطيسي و ويژگي‌هاي نمونه را تغيير مي‌دهد. اين نتايج توسط مدلسازي‌هاي صورت گرفته روي واژگوني در نانوساختارها تأييد شده و در توافق خوبي با نتايج اين شبيه‌سازي‌ها قرار دارد.

شاو مي‌گويد انجام تحقيق روي مواد مغناطيسي عمودي نشان داد که نمي‌توان ويژگي هاي لبه را ناديده گرفت.

اين گروه پژوهشي که شامل پژوهشگراني از دانشگاه منچستر در انگليس، هيتاچي در سن خوزه، کاليفرنيا، و دانشگاه مونتانا مي‌باشد، در حال برنامه‌ريزي براي توسعه يک مدل کمي‌تر هستند که امکان تعيين ويژگي مغناطيسي واقعي لبه‌ها را فراهم مي‌آورد. شاو توضيح مي‌دهد: «ما همچنين در حال توسعه روش‌هاي جايگزين هستيم تا ويژگي‌هاي مغناطيسي لبه‌ها و نواحي داخلي نانوساختارها را مطالعه نماييم».

اين کار پژوهشي در Physical Review B منتشر شده است.

http://nanotechweb.org/cws/article/tech/35803

+ نوشته شده در  87/09/23ساعت 22:8  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

شركت گوگل (Google)

گوگل نماد شركتهايي است كه بر موج شتابناك تغييرات و تحولات دنياي ارتباطات و اطلاعات و به ويژه اينترنت سوار شد و طي يك دهه، جلوتر از تمامي قايقهاي تندرويي مانند: ياهو و آمازون به ساحل موفقيت رسيد. هوشمندي دو جوان جستجوگر، از يك پروژه تحقيقاتي دانشگاهي در زمينه موتور جستجوي اينترنتي، شركتي را پديد آورد كه در اندك زماني همه جستجوگران را در دنياي اينترنت به سوي خود جلب و جذب كرد. اين شهرت چنان گسترده بود كه نام گوگل به عنوان يك فعل به معناي جستجو كردن در دايره واژه‌نامه راه يافت، فرهنگ كاري شركت نمونه شد و چيزي پديد آمد كه شايد اكنون هيچ كاربر اينترنتي نتواند تصور كند كه اگر گوگل نبود چگونه مي توانست به درياي بي پايان و كرانه ناپيداي اطلاعات اينترنتي وارد شود و گوهري را كه موردنظرش بود بيابد. گوگل اين خلأ را به خوبي تشخيص داد و به درستي جاي خالي آن را پر كرد. اكنون روزانه بيش از 100 ميليون تقاضاي جستجو را گوگل پاسخ مي دهد و از ميان بيش از 3/1 ميليارد صفحه، در كمتر از يك ثانيه، نتايج دلخواه كاربر را بر صفحه نمايش حاضر مي كند. گوگل به خوب بسنده نمي كند و به دنبال بهترين‌هاست، از اين‌رو به سرعت دايره خدمات اينترنتي خود را از مدارك و مستندات به عكس و ويدئو و تصوير و وبلاگ و اخبار و نقشه و موبايل و هواوفضا گسترده است و حتي كاربر را از زمين به نظاره ماه و مريخ دعوت مي كند.
تاريخچه
داستان گوگل با يك پروژه تحقيقاتي آغاز شد؛ پروژه تحقيقاتي لاري پيج دانشجوي دكتراي كامپيوتر در دانشگاه استنفورد. اما ديدار و آشنايي او با سرگي برين دانشجوي هم رشته‌اي در آن دانشگاه باعث شد كه لاري و سرگي با سرعت مقدمات تأسيس شركت گوگل را فراهم سازند. فرض آنها بر اين بود كه موتور جستجويي كه قادر باشد روابط بين وب سايتها را تجزيه وتحليل كند و فهرست نتايج به دست آمده را براساس ميزان اهميت رتبه‌بندي كند بسيار بهتر از روش جاري جستجو در آن زمان بود. اين رويداد در سال 1995 رخ داد و آنها تا سال بعد در اين زمينه كار كردند و نام موتور جستجو را Rub Back انتخاب كردند، زيرا سيستم طراحي شده به گونه‌اي بود كه پيوندهاي پس پرده را براي تشخيص اهميت و منزلت سايت موردبررسي قرار مي داد.
آن دو، ابتدا موتور جستجو را در وب‌سايت دانشگاه استنفورد به كار گرفتند و آن را با دامنه (Domain).edu. googlestanford به ثبت رساندند. امـا دامنه
com.google در سپتامبر 1997 به ثبت رسيد و در همان ماه شركت گوگل به طور رسمي تأسيس شد. لاري و سرگي، ديسك‌هاي پرظرفيت خريدند و با نصب آنها در رايانه خود، كه جايي جز اتاق خواب لاري نبود، به طور عملي نخستين مركز داده گوگل را راه‌اندازي كردند. هدف آنها جلب حمايت مالي بود كه طرح تجاري آنها را كه در قالب پايان‌نامه دكتراي خويش نوشته بودند، پشتيباني كند.
آنها در جستجوي يك فرشته بودند_ اين فرشته، مديرعامل شركت سان ميكروسيستم بود كه از راه رسيد و 100 هزار دلار پرداخت كرد. آن دو بلافاصله حمايت تعداد ديگري از دوستان و آشنايان خود را جلب كردند و شركت را با سرمايه 1/1 ميليون دلار به ثبت رساندند. اين كار در سپتامبر 1998 صورت گرفت. نسخه آزمايشي اوليه موتور جستجوي گوگل با حدود 10 هزار جستجو در روز، كار خود را شروع كرد. يك سال بعد محل دفتر مركزي شركت به Alto Palo در دره سيليكون كاليفرنيا منتقل شد. در آنجا تعداد كاركنان به هشت نفر و جستجوي روزانه به 500 هزار رسيد. درهمين سال، اميد كردستاني، شركت نت اسكيپ را ترك گفت و به عنوان نايب رئيس فروش و توسعه كسب و كار در گوگل مشغول به كار شد. كمبود جا در دفتر مركزي در ابتداي كار بقدري به چشم مي خورد كه اگر همكاري مي خواست برخيزد، بايد سايرين صندلي‌هاي خود را جابه جا مي كردند_
هنگامي كه AOL موتور جستجوي خود را گوگل قرار داد، تعداد جستجوي روزانه به سه ميليون افزايش يافت. در سال 2000 گوگل به طور رسمي به عنوان بزرگترين موتور جستجوي جهان معرفي شد. فهرست يك ميليارد صفحه‌اي با جستجوي روزانه 100 ميليون، گواه اين انتخاب بود.
در ابتداي سده جديد، لاري و سرگي، دكتر اريك اشميت را به عنوان مديرعامل گوگل به شركت فراخواندند. در اين سال، خدمات جستجو در تصاوير به كار گرفته شد و امكان جستجو در 250 ميليون تصوير فراهم شد. تعداد مستندات براي جستجو به سه ميليارد صفحه در وب افزايش يافت.
در سال 2002، گوگل - نيوز راه‌اندازي شد كه امكان دسترسي به 4500 منبع خبري را در جهان فراهم مي ساخت. خبرها و عكسها به صورت اتوماتيك انتخاب و مرتب مي شوند. يك برنامه رايانه‌اي اين كار را انجام مي دهد و به گونه مداوم، فايل‌ها را به روز مي كند. در سال 2004 تعداد صفحه‌هاي وب به 2/4 ميليارد صفحه، تعداد عكسها به 880 ميليون عكس و تعداد پيامها به 845 ميليون رسيد. درهمين سال پست الكترونيكي Gmail از سوي گوگل راه‌اندازي شد كه نخستين خدمات پست الكترونيكي برپايه وب محسوب مي شد و ركورد فروش 805 ميليون دلاري را به دست آورد.
در سال 2005، گوگل وبلاگ عرضه شد كه امكان جستجوي مطالب خيلي ويژه‌اي را فراهم مي كرد. گوگل زمين (Earth) و سپس گوگل ماه و مريخ نيز درجهت امكان پرواز مجازي در فضا و تمركز به مناطق موردنظر و ديدن دقيق منظره دنياي واقعي راه‌اندازي شد. در اين هنگام كاركنان گوگل به حدود 5 هزار نفر رسيده بودند.
در اين سالها با استفاده از برنامه Adwords، گوگل با ارائه تبليغات محصولات و خدمات، به كسب درآمد مي پرداخت و بخش عمده درآمد خود را از اين راه تأمين مي كرد.

حوزه فعاليت
گوگل پيشتاز يك فناوري جهاني است كه به بهبود راههاي دستيابي مردم به اطلاعات منجر مي شود. گوگل بزرگترين فهرست وب سايت‌هاي جهان و محتواي آنها را با سرعت و دقت دراختيار كاربران در هر جا قرار مي‌دهد. گوگل به توسعه موتور جستجوي ايده‌آل و كامل تاكيد و تمركز دارد. در تلقي بنيانگذاران شركت، موتور جستجوي كامل عبارت است از موتوري كه: آنچه موردنظر شماست را درك مي كند و آنچه را خواسته‌ايد بدرستي دراختيار شما قرار مي دهد.
گوگل در عمر 10ساله خود بيش از 50 شركت را خريد. به عنوان نمونه Youtube را به مبلغ 65/1 ميليارد دلار و نيز Viewer Earth را كه بعدها با نام Earth Google به فعاليت خود ادامه داد. گوگل با شركتهاي بسياري نيز شراكت جست، ازجمله: با ناسا، سان ميكروسيستم و AOL در زمينه‌هاي خدمات جستجوي ويدئويي، پروژه‌هاي تحقيقاتي در زمينه فناوري نانو، مديريت اطلاعات و... يا در زمينه تلفن همراه كه با مايكروسافت و نوكيا و اريكسون فعاليتهاي مشترك دارد. گوگل درصدد است ارائه خدمات اينترنتي را براي كاربران تلفن همراه بهتر از كاربران رايانه ارائه دهد. بخشي از حوزه فعاليت گوگل كه بخش عمده را تشكيل مي دهد درجهت توسعه جستجو متمركز است و بخش ديگر در زمينه تبليغات كار مي‌كند. در اين سالها محصولات و خدمات بيشماري از سوي گوگل ارائه شده است. به عنوان نمونه:
- نوار ابزار گوگل (Toolbar)
- گوگل تاك (Talk)
- گوگل وبلاگ (Weblog)
- گروههاي تخصصي گوگل (Group)
- پست الكترونيكي گوگل (Gmail)
- گوگل آب و هوا
- نقشه‌هاي گوگل (Map)
- گوگل نيوز (News)
-گوگل زمين (Google Earth )
-گوگل مالي
-گوگل شركتها
-گوگل عكس
-گوگل تصوير
-گوگل موبايل
- مستندات گوگل (Document) كه يك دفتر كار مجازي را فراهم مي كند.

مأموريت
مأموريت گوگل ساماندهي به اطلاعات جهان و قابل دسترس و مفيد ساختن آن، براي جهانيان است.

فلسفه گوگل
فلسفه گوگل اين است كه: هرگز براي دستيابي به بهترين‌ها از پا ننشين. لاري پيج مي‌گويد: يك موتور جستجوي ايده‌آل كاملاً مي‌فهمد منظور تو چيست و آنچه را خواسته‌اي به درستي در اختيار تو قرار مي‌دهد. هدف گوگل به عنوان يك شركت پيشتاز در عرصه فناوري جستجو در جهان عبارت است از فراهم آوردن سطح وسيع‌تري از خدمات به همه جستجوگران جهان.

عوامل موفقيت گوگل
گوگل، عوامل موفقيت خيره‌كننده شركت خود را چنين برمي‌شمارد:
1. تمركز بر كاربر
همه چيز پس از اين عامل مي‌آيد. گوگل اين امكان را فراهم مي‌آورد كه كاربر بهترين تجربه را در جستجوي سريع و مانند آن انجام دهد. همين توجه و تمركز به كاربر بوده كه گوگل پربيننده‌ترين و وفادارترين كاربرها را در وب دارد. اين گسترش نفوذ از طريق راه انداختن تبليغات تلويزيوني نبوده، بلكه از راه واژه‌هاي كلماتي صورت پذيرفته كه از دهان يك كاربر راضي خارج شده و او گوگل را به ديگري توصيه كرده است.
2. انجام خوب كار
در حقيقت بهتر است يك كار را خيلي خوب انجام دهيم. ما به درستي در گوگل مي‌دانيم چه كاري را خوب انجام مي‌دهيم و چگونه مي‌توانيم آن را بهتر انجام دهيم.
3. اولويت بندي درست
سرعت، بهتر از كندي است. بايد بتوان به موقع و به سرعت به خواسته‌هاي كاربران پاسخ داد.
4. دمكراسي در وب
گوگل از فناوري Rank Page براي ارزشگذاري تمامي سايت‌هايي كه به يك صفحه وب پيوند دارد، بهره مي‌گيرد و براساس مشاركتي كه به آن شده است يك ارزش نسبت مي‌دهد. بدين‌ترتيب گوگل مي‌تواند بهترين منبع اطلاعاتي را كه بيشترين علاقه به آن وجود دارد، تعيين كند.
5. دريافت سريع پاسخ
لازم نيست پشت ميزتان باشيد تا پاسخ خود را بگيريد. جهان روزبه روز از ايستايي به سمت حركت و پويايي مي‌رود. افراد ترجيح مي‌دهند اطلاعات به سوي آنها بيايند. تلفن‌هاي همراه امكان اين كار را فراهم ساخته‌اند. گوگل تدبيري انديشيده كه با كمترين تعداد دكمه مورد نياز، براي فراخواني اطلاعات عمل شود.

6. پولدارشدن بي‌ارتكاب گناه
شما مي‌توانيد بدون ارتكاب گناه، پولدار شويد. اين كار از راه تبليغات صورت مي‌گيرد. گوگل موافق آن نوع تبليغاتي كه يكباره بر صفحه نمايش ظاهر شده و مزاحم كاربر مي‌شود، نيست.
7. عمق جستجو
همواره مي‌توان اطلاعات بيشتري در يك موضوع يافت. موتور جستجوي گوگل بيشترين تعداد صفحه‌ها را در جستجوي خود مي‌آورد، زيرا اطلاعاتي را نيز كه به راحتي و به سرعت در دسترس نيستند، جستجو مي‌كند.
8. مرزناشناسي اطلاعات
نياز به اطلاعات مرز نمي‌شناسد. نتايج جستجوي گوگل در صفحاتي مي‌آيد كه بسته به ترجيح كاربر در بيش از 35 زبان مختلف نوشته مي‌شود.
9. جدي بودن
شما مي‌توانيد بدون هيچ دعوايي، جدي باشيد. بنيانگذار گوگل همواره مي‌گويد كه شركت دربارة همه چيز، جز جستجو، جدي نيست.
10. بي‌انتهايي حركت، از خوب به عالي
حركت از خوب به عالي، پاياني ندارد. بايد دستاوردها همواره بيش از حد توقع باشد. گوگل قبول ندارد كه نقطه پاياني براي بهترين وجود دارد. بهترين، همواره شروع كار و آغاز راه است.

ارزشها و فرهنگ سازماني
گوگل را از لحاظ سازماني، با راحت بودن فرهنگ مي‌شناسند. اصول بسيار ساده‌اي فلسفه شركت و فرهنگ كاري آن را بنيان مي‌نهد. گوگل بر اين باور است كه كار بايد چالش‌آميز بوده، چالش بايد داراي آرامش و تفريح باشد. در سالهاي 2007 و 2008 گوگل در فهرست مجله فورچون، درصدر شركتهاي برتر جهان به عنوان بهترين مكان براي كار كردن برگزيده شده است. با وجود رشد بسيار سريع، گوگل هنوز احساس يك شركت كوچك و چابك را دارد. در دفتر مركزي گوگل، تقريبا همه ناهار خود را در رستوران گوگل (چارلي) صرف مي‌كنند. دور ميزي مي‌نشينند كه كاركنان از بخشهاي مختلف حضور دارند و از سخن گفتن با يكديگر لذت مي‌برند و در محل كار دمپايي به پا مي‌كنند.
شعار غيررسمي گوگل اين است كه: شرارت ممنوع؛ هرگز بد و شرور نباشيد. منظور آن است كه علاوه بر آنكه براي كاربر فضاي كار را چنان فراهم مي‌كني كه مزاحم او در دسترسي به اطلاعات نشوي و در تمركز به خواسته‌اش خلل ايجاد ننمايي و بهترين محصولات و خدمات را به او مي‌دهي. همواره قانونمدار و صادق باش و با احترام رفتار كن. براي اين كار كدهاي اخلاقي در شركت تعريف شده است كه مديران و كاركنان، همه ملزم به داشتن و رعايت آنها هستند.

منابع انساني
بيش از 19 هزار نفر كاركنان گوگل، در بيش از 20 كشور جهان مشغول به كار هستند. گرچه گوگل به دليل پرداخت حقوق كمتر از استانداردهاي صنعت خود، مورد انتقاد واقع شده است اما توجه همه جانبه به منابع انساني، محيط كاري با نشاطي براي كاركنان فراهم آورده است.
در گوگل از يك روش جالب خلاقيت استفاده مي‌شود كه مجـال نوآوري (Innovation Time Off ) خوانده مي‌شود. تمامي مهندسان گوگل تشويق مي‌شوند كه 20 درصد وقت كاري خود (يك روز در هفته) را بر روي پروژه‌هاي مورد علاقه خود - كه به تصويب رسيده است- كار كنند. منشأ برخي خدمات جديدتر گوگل مانند Gmail، اخبار گوگل و مانند آن از پروژه‌هايي بوده كه در اين زمانها به آنها فكر شده است. بررسي‌ها نشان داده است كه نيمي از محصولات جديد شركت از همان زمان 20 درصدي درآمده است.
اريك اشميت مديرعامل گوگل 10 اصل كليدي را در زمينه استفاده بهتر از كاركنان فرهيخته، چنين برمي‌شمرد:
1. همه در استخدام فرد جديد مشاركت دارند
همه مديران و همكاران بالقوه فرد جديدي كه استخدام مي‌شود در بكارگيري و تاييد او دخالت و مشاركت دارند. اين كار گرچه از لحاظ زماني كمي به درازا مي‌كشد اما ارزش آن را دارد. اگر شما افراد بزرگ و برجسته را استخدام كنيد و نظر آنها را در استخدام بقيه افراد جويا شويد افراد بزرگ بيشتري نصيب شما مي‌شود.
2. به فكر همه نيازهاي آنها باشيد
همه چيز را، اعم از وسايل كار، غذاخوري، سالن ورزش، شستشوي ماشين، خشك شويي و... را براي كاركنان فراهم ‌سازيد تا آنها فقط به كار خود بپردازند.
3. كار را با هم انجام دهيد
همه پروژه‌هاي گوگل كار تيمي است. در گوگل كسي دفتر كار اختصاصي ندارد و دسترسي‌ها فوري است. من هم تا چند ماه پيش دفتر اشتراكي داشتم. نشستن كنار يكي از كاركنان فرهيخته يك تجربه آموزشي خوب است.
4. آسان كردن هماهنگي
با كنار هم قرار گرفتن و در هفته، تماس پست الكترونيكي داشتن براي با خبر كردن روند كار با بقيه اعضاي تيم، كارها را هماهنگ‌تر مي‌سازد.
5. استفاده از محصول خودتان
از محصولات خود براي فهم نقاط بهبود استفاده كنيد. نسخه آزمايشي پست الكترونيكي Gmail چند ماه در خود شركت، آزمايشي به كار گرفته شد و تغيير و ارتقاء يافت.
6. تشوق خلاقيت
20 درصد وقت مهندسان گوگل به پروژه‌هاي شخصي و دلخواه آنها اختصاص دارد. يك صندوق پيشنهادهاي مجازي نيز وجود دارد كه فهرست ايده‌ها را در برمي‌گيرد. اين فهرست به طور مرتب با پست الكترونيكي بين كاركنان رد و بدل مي‌شود و آنها درباره اين ايده‌ها به آنها امتياز مي‌دهند و بدين‌ترتيب بهترين ايده‌ها به صدر مي‌آيند.
7. رسيدن به اتفاق نظر
چند نفر بيشتر و بهتر از يك نفر مي‌فهمند. در گوگل، مدير گردآورنده ديدگاههاست، نه ديكتاتوري تصميم‌گير. گرچه اين موضوع زمان‌بر است اما همواره تيمي متعهدتر و تصميم‌هايي بهتر را به وجود مي‌آورد.
8. شرور نبودن
در گوگل همة آدمها ديدگاههاي شخصي خود را دوست دارند اما كسي صندلي پرت نمي‌كند_ هدف رسيدن به فضاي احترام و صبوري است، نه بله قربان‌گويي.
9. استفاده از اطلاعات
تصميم‌گيريها همه براساس تحليل‌هاي كمي و استفاده از سيستم‌هاي مديريت اطلاعات است.
10. ارتباطات موثر داشتن
آخر هفته كاري، گردهمايي همگاني در گوگل برقرار است كه مسائل اعلام اطلاعيه‌ها، معرفي اعضاي جديد، پرسش و پاسخ و نيز خوردن و نوشيدن است و تمامي مديران و كاركنان در آن شركت مي‌كنند. ما نمي‌گوييم به كارمند وفادار بايد اعتماد كرد بلكه بر اين باوريم كه كارمندي كه مورد اعتماد قرار گيرد وفادار هم خواهد بود.

فروش
گوگل با درآمد 6/16 ميليارد دلاري و سود 2/4 ميليارد دلاري در سال 2008 رتبه 150 را در بين شركتهاي برتر جهان كسب كرده است. در اين سال، گوگل برترين شركت جهان در خدمات اينترنتي بوده است و رقباي خود ياهو و آمازون را پشت سر گذاشته است. سهم بازار گوگل در استفاده از موتور جستجوي وب 6/53 درصد، ياهو 9/19 درصد و لايو سرچ 9/12 درصد بوده است.

بنيانگذاران
لاري پيج 35 ساله و سرگي برين 34 ساله، زماني كه 25 و 24 ساله بودند و در دانشگاه استنفورد مشغول گذراندن پروژه پايان‌نامه دكتراي كامپيوتر، شركت گوگل را براساس ايده توسعه جستجو در صفحات وب اينترنت تاسيس كردند. گوگل يك واژه رياضي است براي عدد يك كه جلو آن 100 صفر وجود دارد. اين واژه توسط ميلتون سيروتا به كار برده شد و در كتابها رواج يافت. به كارگيري اين واژه توسط بنيانگذاران گوگل منعكس كننده ماموريت شركت است كه قصد ساماندهي حجم انبوه اطلاعات در دسترس در شبكه جهاني را دارد. آنها جستجو را يك موضوع دشوار مي‌بينند و بر اين باورند كه براي انجام اين كار بايد تمامي اطلاعات جهان درك شود. معناي دقيق هر درخواست، دانسته شود و سپس به سرعت پاسخ كامل آن فراهم آيد. آنها مي‌گويند: ما در آينده ايده‌هايي بس فراوان براي پيشرفت جستجو داريم. هر چه عمليات ما در كشورها گسترش مي‌يابد، ما نخستين كارمند خود را در كشور ديگري استخدام مي‌كنيم و احساس ما آن است كه گويي كار از ابتدا آغاز شده است.
علاقه‌مندي لاري پيج به رايانه، از شش سالگي شروع شد. ليسانس مهندسي كامپيوتر را از دانشگاه گرفت و دكتراي علم رايانه را در استنفورد گذراند. او همواره از سر هم كردن ماشين‌آلات لذت مي‌برد. يك چاپگر ويژه رايانه‌هاي شخصي ساخته بود. او رئيس بخش محصولات در گوگل است. دوست و همكار او، سرگي برين روسي است و با ليسانس رياضي در دانشگاه استنفورد، دكتراي علم رايانه گرفته است. او رئيس بخش فناوري در گوگل است.

مديرعامل
لاري پيج و سرگي برين در سال 2001 دكتر اريك اشميت 52 ساله را به عنوان مديرعامل به گوگل آورده‌اند. او مهندس برق و دكتراي كامپيوتر از دانشگاه بركلي است و يكي از مديران شركت اپل و سان مايكروسيستم و زيراكس بوده است. او يك طراح و سازنده رايانه و محصولات مرتبط است. با ورود اشميت به گوگل، او زيرساختهاي موردنياز براي رشد سريع گوگل را فراهم ساخت.

منابع:
www.google.com
www.fortune.com

محمدرضا فروغی

+ نوشته شده در  87/09/21ساعت 0:12  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

20 نوع رئیس

1. رئيس فداكار
رئيس فداكار هر آنچه را كه به نفع شركت باشد انجام داده، مي دهد و خواهد داد. او هر روز بدون دريافت هيچ گونه مبلغ اضافي تا ساعت هشت بعد از ظهر در محل كارش مي ماند. شما چگونه با اين فرد رفتار مي كنيد؟ شما كاري جز گوش دادن انجام نمي دهيد؟ او احتمالا بعد از بازنشستگي هم اينجا خواهد بود. پس بهتر است از همان ابتدا چگونگي كنار آمدن با اين فرد را ياد بگيريد.

2. رئيس داد و فريادكن
رئيسي كه داد و فرياد راه مي اندازد، فكر مي كند اگر صدايش را تا حد نامعقولي بلند كند به خواسته هايش مي رسد. صداي بلند تر، تعهد بالاتر. فراتر از همه چيز داد و فرياد كن ها فقط مي خواهند بدانند كه مورد توجه قرار مي گيرند. اگر شما بتوانيد با اين رئيس كنار بياييد و احترام و اعتماد وي را جلب كنيد، شايد بتوانيد صداي او را پايين بياوريد.

3. رئيس دلهره آور
كاركنان هر آنچه را كه رئيس دلهره آور مي گويد انجام مي دهند؛ چرا كه از وي مي ترسند. او هميشه از تهديد براي ساكت نگهداشتن كاركنان استفاده مي كند. اين رئيس نرخ جابه‌جايي كاركنان بالايي را دارد و در نتيجه براي حفظ عامل ترس كاركنان را اخراج مي كند. رئيس دلهره آور دوام نمي آورد. سرنوشت يقه او را خواهد گرفت.

4. رئيس استثمار كننده
معمولا به عنوان رئيس ماكياولي شناخته مي شود. اين نوع رئيس خيلي با هوش، خطرناك، متمركز و با انگيزه بوده و همواره يك برنامه سري دارد. او به افراد به عنوان ابزاري براي رسيدن به هدف مي نگرد. اگر شما براي چنين فردي كار مي كنيد مراقب پشت سر خود باشيد. بهترين راه اين است كه با او راحت و صادق باشيد. اطلاعات را به‌صورت داوطلبانه ارائه كنيد.

5. رئيس سرهم كننده
رئيس سر هم كننده كم خردترين رؤساست. بهترين راه رفتار با اين رئيس اين است كه به او كمك كنيد ترقي ‌كند. هنگامي كه آنها ترقي كردند به خاطر ارتقا به افراد تحت امرشان مديون هستند. دير يا زود مديران، كم‌خردي رئيس شما را خواهند ديد و او كله پا خواهد شد.

6. رئيس سردرگم
رئيس سردرگم احمق نيست، او بي سواد است. شايد كارش را در شركت تازه شروع كرده است و با فناوري آشنا نيست و يا به طورموقت به دليل مسائل شخصي اطلاعات و دانش وي به روز نيست. رئيس سردرگم مي تواند رئيس خوبي باشد اما در حال حاضر از مسير خارج است(تو باغ نيست). بهترين راه براي كنار آمدن با اين رئيس اين است كه به او ياد بدهيم و سرعت او را افزايش دهيم. آن وقت شما از اينكه او با چه سرعتي وارد جريان مي شود، تعجب خواهيد كرد.

7. رئيس سنت گرا (محافظه كار)
او درباره روزهاي خوب گذشته و درباره روشهايي كه پيشتركارها انجام مي شد زياده گويي مي كند. با اين حال اگر او در گذشته سنگر گرفته باشد قادر نخواهد بود كه در زمان حال كاركند. اين رئيس باوجود مقاومتش براي حركت به جلو، داراي اطلاعات گرانبهايي است كه مي تواند به نفع سازمان باشد. صبور باشيد و به خاطر داشته باشيد كه جديد بودن الزاما به معناي بهتر بودن نيست.

8. رئيس قدرت‌طلب
رئيس قدرت‌طلب ديوانه قدرت است. او ممكن است از آزاديهاي ظالمانه اي، مانند: داشتن يك خدمتكار براي تميز كردن ماشين بر خوردار باشد. هنگامي كه چيزي از او مي پرسيد او به افتخاراتش اشاره مي كند. ديگران اطمينان دارند كه اين رداي قدرت، ناتوانيهاي وي را مي پوشاند. چگونه با اين رئيس كنار بياييم؟ او را بخندانيد. دستوراتش را اجرا كنيد و اين تصور دروغين را در او ايجاد كنيد كه كارها را به روش دلخواه او انجام مي دهيد. به خاطر داشته باشيد كه او هرگز ذهن شمارا كنترل نمي كند.

9. رئيس نچسب(تفلون)
اگر چيزي نادرست از آب دربيايد، براي اينكه نشان دهد در آن وقت او جاي ديگري بوده است شواهد و مستندات بي نظيري را رو مي كند. اين رئيس بيشتر مايه مزاحمت است تا عامل خطر. هنگام گفتگو با وي بهتر است تمام جزييات را موردنظر داشته، گفتگوهاي خود را ثبت كنيد.
10. كدام رئيس؟
اين رئيس همواره در عمل گم است. او بي ضرر است، چون هيچگاه در دفتر كارش نيست. هنگامي كه او در دفتر كارش حضور دارد از وجودش بهره بگيريد. شما از فقدان عدالت احساس رنج خواهيد كرد. شما در يك اطاقك به مدت هشت ساعت در روز و پنج روز در هفته براي نصف حقوق او برده وار كار مي كنيد.

11. رئيس مشكوك
اين رئيس به تمام انگيزه هاي افراد مشكوك است. هر آنچه فرد انجام مي دهد، مي تواند تلاشي براي خراب كردن وي قلمداد شود. اين احساس بي كفايتي منجر به دخالت در آنچه كه به نفع كاركنان و شركت است، مي شود. شما چه كار مي توانيد بكنيد؟ به او قوت قلب دهيد و همواره صادق و رْك باشيد.

12. رئيس دنيا به دوش
اين رئيس مي تواند ناتواني هاي خود را پنهان سازد، چرا كه مي تواند خود را به عنوان آدم سرسختي معرفي كند. او تمام نگراني هاي دنيا را جذب مي كند و براي تمام دنيا نگران است. او اول صبح با چهره بر افروخته و آشفته به دفتر كارش وارد مي‌شود، چرا كه تمام شب را بيدار مانده و روي اقلام سفارش كار كرده است. با اين رئيس چگونه برخورد كنيم؟ آرام باشيد و در صورت امكان از تعامل با او بپرهيزيد، چرا كه عصبانيت او مي تواند مسري باشد.

13. رئيس پرطمطراق
رئيس پرطمطراق، لباسها، ماشين، خودكار و مسواك گرانبهايش را دوست دارد. آنچه او بيشتر دوست دارد حرفهاي كليشه اي است كه در آخرين گردهمايي مديريتي شنيده است. اين رئيس به اين حقيقت عشق مي ورزد كه در تيم من وجود ندارد. او نمي تواند بدون شما موفقيتي كسب كند. اين رئيس اساسا بي ضرر است . لبخند بزنيد و تحمل كنيد. اگر مي توانيد به‌گونه‌اي منظم چند كلمه جديد به او ياد دهيد.

14. رئيس رفيق
رئيس رفيق مي خواهد دوست شما باشد نه مافوق شما. از شما مي خواهد كه او را دوست داشته باشيد چرا كه دوستان هواي همديگر را دارند. زماني را كه شما با او سپري مي كنيد سرمايه گذاري خوبي است.

15. رئيس دو دقيقه اي
رئيس دو دقيقه اي، پيوند بين رئيس قدرت‌طلب و رئيس دنيا به دوش است. او به صورت لحظه اي مي خواهد موقعيتها را كنترل كند (زماني كه من در تعطيلات بودم چكار كرديد؟) و بعد از دو دقيقه حرف شما را قطع مي‌كند، چراكه وقت ندارد درباره آن بحث و گفتگو كند. او پي‌درپي ولي به صورت تصادفي از شما مي خواهد گزارشي درباره پيشرفت كارها تهيه كنيد، ولي به ندرت آنچه را كه خواسته است به خاطر مي آورد. كار كردن با اين رئيس تمرين هنر به ايجاز صحبت كردن است.

16. رئيس مغرور (متكبر)
اين رئيس، يك فداكار محافظه كار است. او شركت را از پايه بنا كرده است. در حقيقت اين ميزي كه شما آلان روي آن مي نشينيد، او ساخته است. شما به عنوان يك زيردست به راهنمايي هاي تقدس گونه وي نياز داريد. كمك او اغلب به دردسر منجر مي شود. با اين سلطان موفقيت چگونه رفتار كنيم؟ غرور خودتان را بشكنيد و از او بپرسيد فردي كه با سواد و مستعد كاركردن براي چنين شركتي است، چگونه آدمي است؟

17. رئيس منزوي
رئيس منزوي، مي خواهد تنها باشد. او در دفتر كارش مي ماند و يا از خانه كار مي كند. از تماس هاي انساني بويژه از تعامل با كاركنان پرهيز مي كند. او مي تواند يك متخصص باشد چرا كه بر مبناي مهارتهايش ارتقا يافته است. اما يك آدم اجتماعي نيست. رئيس منزوي شما را به حال خود رها مي كند. لذا انتظار كار تيمي و گفتگو درباره اهداف شغلي نداشته باشيد.

18. رئيس كمال گرا
رئيس كمال گرا، مدير جزء‌نگري است كه مي خواهد همه چيز شما را كنترل كند. رفتارش وسواسي بوده، اعتماد كمي به توانايي هاي شما دارد. به مرور زمان شما در مي يابيد كه نمي‌توانيد كاري را انجام دهيد كه از نظر او خوب باشد. به جاي از دست دادن انگيزه، ياد بگيريد كه براي خودتان و مطابق با استانداردهاي خودتان كاركنيد. در يك مقطع زماني با رئيس خود بنشينيد و از او بخواهيد كه انتظاراتش را بيان كند بنابراين هر دو تكليفتان را بهتر مي‌فهميد.

19. رئيس نامعقول
رئيس نامعقول، انتظارهاي غير واقع بينانه اي از كاركنانش دارد. او يك روش منحصر به فرد براي انجام كارها دارد و از كاركنانش انتظار دارد به همان روش كار كنند.

20. رئيس بزرگ
رئيس عالي- بر انگيزاننده حامي- رئيسي است كه باوجود سياست، با هر فردي با انصاف رفتار مي كند، او ارتباط برقرار مي كند و سياست درهاي باز را در پيش مي گيرد. افراد را تشويق مي كند كه راه مناسب را دنبال كنند. او الگو است و آموزشهاي عالي و محيط كار مثبتي را فراهم مي سازد. او داراي چشم‌انداز است، نگران نبوده و داد و فرياد نمي كند. او كاركنانش را هدايت و مربيگري مي كند و هنگامي كه آنها شركت را ترك مي‌كنند او سالها با آنها ارتباط دارد، تا به شركت برگردند.

منبع:www.monster.com

محمدرضا فروغی

+ نوشته شده در  87/09/21ساعت 0:11  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تولید نانو ذرات نقره برای کنترل عوامل بیماری زای درختان در کشور (21/09/87)

مدیر واحد پلیمر شرکت نانو نصب پارس گفت: پژوهشگران کشور با استفاده از فناوری نانو موفق به کنترل عوامل بیماری زا در درختان جنگلها و مراتع و چوب شدند.

نیلوفر چاوشی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر گفت: جنگل از منابع و ثروتهای ملی کشور است که هم برای انسان و هم به عنوان حیات وحش برای انواع موجودات زنده کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه استفاده نامناسب و غیر اصولی از جنگلها باعث از بین رفتن و تخریب این ثروت ملی خواهد شد، افزود: انواع قارچهای بیماری زا و ارتباط آن با سطح آسیب دیده تنه درختان باعث تخریب بافت تنه درختان و از بین آنها خواهد شد.

چاوشی ادامه داد: علاوه بر این با استقرار قارچها در آن منطقه رشد و تکثیر می یابند و محدوده وسیعی از درختان را آلوده خواهند کرد.

وی ضد عفونی و استریل کردن درختان قطع شده برای مصرف در صنایع مختلف را از چالشهای مهم در این بخش دانست و ادامه داد: چوبهای حاصله از قطع درختان به دلیل مستقر بودن انواع قارچ و باکتری بر روی آن و همچنین به دلیل اینکه منبع مناسبی برای تغذیه است در مراحل مختلف فرآوری دچار مشکل و کاهش کیفیت می شوند لذا برای جلوگیری از این امر باید از مواد ضد عفونی واستریل کننده مناسب استفاده شود.

مدیر واحد پلیمر این شرکت اضافه کرد: از این رو با استفاده از فناوری نانو توانستیم نانو ذرات نقره را جهت کاربردهای ضد عفونی و استریل کردن انواع چوبهای داخلی و وارداتی و جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا و مخرب تولید کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه این نانو ذرات برای انواع چوبها و درختان استفاده می شود، اظهار داشت: این ماده ضمن از بین بردن قارچها به بافت آنها آسیبی وارد نمی کند و از تکثیر قارچها نیز جلوگیری می کند.

+ نوشته شده در  87/09/21ساعت 0:4  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

گسترش مرزهاي حرارتي با نانوساختارها (21/09/87)

خلاصه
دانشمندان و مهندسان ميتوانند از نانوساختارها براي انتقال گرما در جامدات استفاده كنند. اين کار بهدليل وجود حاملهاي گرمايي برجسته در غيرفلزات- ارتعاشات بلوري (فونونها) – با طول مشخصة در محدوده نانومتري است. در اين مقاله به بررسي مواردي ميپردازيم که در آنها از اين روش استفاده شدهاست. به عنوان نمونه مفاهيمي مانند فيلترينگ فونوني، پراکندگي همبسته (Correlated Scattering) و موجبري (waveguiding) ميتوانند محدوده هدايت گرمايي در رساناها و عايقها را به طور قابل توجهي گسترش دهد. اين مفاهيم تأثيرات گستردهاي بر ذخيره و تبديل انرژي، فناوري اطلاعات و سيستمهاي کنترل گرمايي خواهد داشت.

متن اين مقاله به صورت pdf قابل دريافت مي باشد

+ نوشته شده در  87/09/21ساعت 0:3  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

فعاليت‌هاي سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در حوزه فناوری‌نانو (20/09/87)

چکيده

اثرات اقتصادي و اجتماعي فناوری‌نانو باعث توجه شركت‌ها و كشورهاي مختلف دنيا به اين حوزه و افزايش سرمايه‌گذاري در تحقيق و توسعه اين فناوری شده است. درك اثرات مثبت بالقوه فناوری‌نانو نیازمند سياست‌هاي گسترده، هماهنگ، متعادل و مسوولانه‌اي است كه پيامدهاي اخلاقي، ايمني، سلامت و زيست محيطي آن‌را نيز مدنظر داشته باشد. علي‌رغم انجام مطالعات گسترده، پيش‌بيني‌هاي سازمان‌هاي مختلف و فعاليت‌هاي سازمان‌هاي بين‌المللي در اين زمينه، توسعه فناوری‌نانو باعث ايجاد سؤالات بي‌شماري در اين زمينه شده كه نيازمند تجزيه و تحليل آنها درسطح جهاني است. طرح‌هاي جديد مشاركت و همكاري، مدل هاي كسب و كار، حقوق مالکيت معنوي و ساير مسائل قانوني ممكن است در اين حوزه لازم باشند. در پاسخ به چالش‌هاي مطرح در این زمینه، OECD فعالیت‌های خود را در حوزه فناوری‌نانو آغاز کرده است.در اين مقاله فعاليت‌هاي اين سازمان در حوزه فناوری نانو در دو بخش فعاليت‌هاي كارگروه فعال در زمينه نانو مواد توليدي (WPMN) و فعاليت‌هاي كارگروه فعال در زمينه فناوری‌نانو (WPN) بررسی می‌شوند. 

متن کامل مقاله را می توانید در اینجا دریافت نمایید

+ نوشته شده در  87/09/20ساعت 1:34  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نانوانسولین خوراکی توسط محققان ایرانی تولید شد (20/09/87)

محققان ایرانی طی پژوهشی با ساخت نسل جدیدی از نانو ذرات انسولین و بررسی اثر آن روی سلولهای سرطانی روده کوچک گام مهمی در جهت حفاظت داروهای پپتیدی از اسید معده و آنزیمهای روده برداشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، عسل میرمحمد صادقی فارغ التحصیل دکتری داروسازی دانشگاه لیدن هلند (Leiden – Holland)  دارورسانی موفق را مستلزم حفاظت داروها از اسید معده و آنزیمهای روده و جذب مناسب دارو از جدار سلولی روده بیان کرد و گفت: محافظت از انسولین برای استفاده خوراکی و بررسی اثر آن بر روی سلولهای سرطانی روده‌ کوچک از اهداف این پژوهش است.

وی به نحوه ساخت نانو ذرات انسولین اشاره کرد و افزود: برای تهیه نانو ذرات انسولین از روش (PEC) و یا Polyelectrolyt complexation استفاده می شود که روشی بسیار آسان و بی ضرر برای پروتئین است. در این روش، انسولین دارای بار منفی با پلیمر کیتوزان دارای بار مثبت و یا مشتقات آن در pH مناسب به طور مستقیم واکنش می‌دهند و نانوذرات تشکیل می‌شوند.

صادقی اظهار داشت: در این پژوهش پس از بررسی ویژگیهای این نانوذرات از قبیل قدرت انباشتگی، اندازه ذره‌ات، بار سطحی و آزمایشهای رهش انسولین در pH های مختلف اثر این نانو ذرات بر روی سلولهای سرطانی روده، مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته پژوهشگر این طرح، نانو ذرات انسولینی قابلیت استفاده از طریق قرصهای خوراکی را دارند.

میرمحمدصادقی مهمترین مشکلات تولید انبوه این نانو ذرات را عدم انجام آزمایشهای تکمیلی سلولی به دلیل تحریمهای موجود، مشکلات دستگاهی و موجود نبودن مواد مورد نیاز برای تولید آن در مقیاس انبوه دانست.

جزئیات این پژوهش که با راهنمایی پروفسور هانس جونگینگر (از دانشگاه لیدن هلند)، دکتر رفیعی تهرانی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) و دکتر عوادی (مدیر بخش تحقیقات داروسازی حکیم) انجام شده در مجلات European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics (جلد 70، صفحات 278 - 270، سال 2008) وInternational Journal of pharmaceutics (جلد 355، صفحات 306-299، سال 2008) منتشر شده است.

 

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  87/09/20ساعت 1:31  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

محققان کشور موفق به تولید نانو نیترات نقره شدند (20/09/87)

عضو هیئت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران گفت: محققان کشور با استفاده از متدهای جدیدی موفق به تولید نانو تیترات نقره شدند.

دکتر پرویز نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر افزود: نانو نقره به دلیل ویژگیهای آنتی باکتریال و ضد میکروبی بودن کاربردهای فراوانی به ویژه در بخش پزشکی و دندانپزشکی دارد.

وی افزود: این نانو ذرات همچنین در بخش صنایع کاربردهای فراوانی دارد که با توجه به کاربردهای وسیع این ذرات اقدام به تولید آن کردیم.

نوروزی ادامه داد: با استفاده از متد جدیدی که طراحی کردیم موفق به تولید نیترات نقره به صورت پودر و نانو ذرات با درصد خلوص بالا شدیم.

عضو هیئت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران با تاکید بر دستیابی به دانش فنی تولید این نانو ذرات اظهار داشت: در حال حاضر حاضر این ذرات تولید شده است که در صدد صنعتی کردن آن هستیم.

 

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  87/09/20ساعت 1:30  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

دستيابي به بازده انرژي بهتر با مواد ترموالکتريکي (20/09/87)

اخيراً اطلاعات جديدي در مورد مواد ترموالکتريکي و عملکرد آنها منتشر شده‌است. اين اطلاعات جديد دقيقاً توضيح مي‌دهد که چرا برخي از مواد ترموالکتريکي مي‌توانند بدون از دست‌ دادن خصوصيات الکتريکي خوب خود، رسانايي حرارتي پايين و مطلوبي داشته باشند.

مي‌توان با چيدمان مواد ترموالکتريکي، واحدهايي ساخت که قادرند تا اختلاف حرارتي را به انرژي الکتريکي تبديل کنند و يا بالعکس، جريان الکتريکي را براي سردسازي به کار گيرند. با اين حال، براي استفادة مؤثر از اين مواد لازم است تا يک ولتاژ بالا بر روي آنها اعمال شود و اين مواد، رسانايي الکتريکي بالا و رسانايي حرارتي پاييني داشته‌ باشند.

برخورداري از رسانايي الکتريکي خوب و رسانايي حرارتي پايين، مي‌تواند در تبديل حرارت تلف‌شده(به‌عنوان مثال حرارت گازهاي اگزوز خودرو) ضروري باشد.

هم‌اکنون سازندگان پيشروي خودرو، در تلاشند تا اين امکان را فراهم آورند و نخستين مدل‌هاي خودرويي که اين قابليت را دارند، به‌زودي توليد خواهند شد. طبق گفته‌هاي بو بي‌آيورسن(که پروفسوري در iNANO در دانشگاه Århus است)، پيش‌بيني مي‌شود که اين فناوري، اقتصاد سوخت خودرو را به ميزان چشمگيري ارتقا دهد، همچنين اين اطلاعات مي‌تواند در ابداع روش‌هاي سردسازي جديد، نقش داشته باشد تا به اين شکل، از معمول‌ترين روش سردسازي؛ يعني به‌کارگيري گاز گل‌خانه‌اي R-134a که براي محيط بسيار مضر است، اجتناب شود. تمام اين پيامدها براي محيط زيست، سودمند خواهد بود.

اين محققان در تحقيق اخير خود، يکي از اميدوارکننده‌ترين مواد ترموالکتريکي را در گروهي از کلچريت‌ها(clathrates) بررسي کردند. اين ماده، بلورهايي ايجاد مي‌كند که از «نانوقفس‌ها» پر شده‌اند.

اسگر بي‌آبراهامسن، دانشمند ارشد در Risø-DTU در اين‌ باره مي‌گويد:«با قراردادن يک اتم سنگين در هر نانوقفس، ما مي‌توانيم قابليت هدايت حرارتِ بلور را کاهش دهيم. تاکنون ما فکر مي‌کرديم که حرکات تصادفي اتم‌هاي سنگين در قفس‌ها موجب مي‌شود رسانايي حرارتي، اين چنين پايين باشد؛ اما نشان داده شده‌است که اين ايده نادرست است.»

اين محققان از روش پراکندگي نوترون که به آنها امکان مي‌دهد به درون ماده مذکور نگاه کنند و حرکات اتم‌هاي يادشده را مشاهده کنند، استفاده كرده‌اند. يک استاديار دانشگاه کپنهاگ به ‌نام کيم لفمن مي‌گويد:«داده‌هاي ما نشان مي‌دهد که عمدتاً الگوي حرکتِ مشترک اتم‌ها، تعيين‌کنندة خصوصيات اين مواد ترموالکتريکي است. اين کشف براي طراحي مواد جديد و به‌کارگيري کارآمدتر انرژي داراي اهميت بسيار زيادي است.»

نتايج اين تحقيق در نشرية Nature Materials به چاپ رسيده‌است.

http://www.physorg.com/news142609332.html

+ نوشته شده در  87/09/20ساعت 1:20  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ارزيابي ريسک فناوري نانو (20/09/87)

به خاطر عدم اطمينان‌هاي زياد دربارۀ فناوري نانو، آينده اين فناوري با چالش مواجه خواهد شد. با اين وجود، اين فناوري مزايا و فرصت‌هاي بسيار زيادي نيز بر دارد که بايد بيشتر شناخته شوند.

در حال حاضر سازمان‌هاي مختلف به‌‌طور گسترده در برنامه‌هاي تحقيقاتي و علمي سرمايه‌گذاري مي‌کنند. يکي از ويژگي‌هاي اصلي فناوري نانو، جنبه چند رشته‌اي بودن آن، به همراه وابستگي آن به تقسيم نتايج و مشارکت‌هاي جمعي است، که اين امر نيازمند همکاري محققان با تخصص‌هاي مختلف براي فعاليت در يک حوزه تحقيقاتي خاص است.اين امر به خاطر احتمال هاي زيادي است که در حال حاضر وجود دارند و بايد بررسي شوند.

مزاياي رقابتي علوم نانو براي ارائه راه حل‌هاي نوين براي حل مسائل مختلف انساني، نيازمند ايجاد محيط حمايتي براي انجام تحقيقات گسترده است. به عبارت ديگر از آنجايي‌که فناوري نانو تمام زمينه‌ها از جمله تغييرات جوي، مسأله پير شدن جمعيت، انرژي و ... را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد، ممکن است ابزاري براي تروريست‌ها و ساير اقدامات خرابکارانه باشد، لذا بايد رهنمودهاي جامعي جهت تدوين مقرارت و استانداردکردن تجاري‌سازي محصولات مبتني بر فناوري نانو، قبل از توليد انبوه و بازاريابي آنها، ارائه شود. اين يک مسأله مهم است که سازمان‌ها و دولت‌هاي مختلف بايد به آن توجه داشته باشند.

پيامدهاي ناخواسته يک فناوري جديد ممکن است بسيار زياد و گسترده باشد و پيامدهاي جهاني زيادي به همراه داشته باشد. مديريت اثربخش اين مسائل مستلزم اقدامات جمعي و دخالت سازمان هاي بين‌المللي در سطح کلان سياست‌گذاري است .

بنابراين تدوين مقرارت در اين زمينه بايد بسيار فني بوده و تمام محققان مرتبط و سازمان‌هاي سياست‌گذار بايد در اين مسأله همکاري کنند.

http://www.nanovip.com/node/54026

+ نوشته شده در  87/09/20ساعت 1:19  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

توليد نانوپودر خالص نيکل تيتانات در دانشگاه آزاد اسلامي (20/09/87)

به همت پژوهشگران ايراني، نانوپودرهاي خالص نيکل تيتانات، با کاربري در صنايع توليد حسگرهاي گازي و پوشش‌هاي کاهش دهنده اصطکاک، با استفاده از روش شيمي تر، تهيه شد.

دکتر صلاح خان‌احمدزاده، در اين رابطه گفت: ”تيتانات‌، بر پايه اکسيدهاي فلزي، بدليل خاصيت مغناطيسي ضعيف و خاصيت نيمه‌رسانايي، بعنوان ماده‌اي شيميايي و الکتريکي، کاربردهاي مهم و زيادي دارد. به‌عنوان مثال اين ماده، در صنايعي همانند الکترودهاي پيل‌هاي سوختي، حسگرهاي گازي کاربرد دارد. همچنين از اين ماده در تهيه کاتاليزورهايي با کارايي بالا، براي اکسايش کامل هيدروکربن‌ها و کاهش مونو اکسيدکربن استفاده مي‌شود“.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهاباد، درباره چگونگي پژوهش انجام شده گفت: ”در اين روش، گروه کربوکسيليک اسيد استئاريک و زنجيره‌ي کربني طولاني آن، توانايي پخش شدن فلز در ماده‌ي تشکيل دهنده‌ي ژل را زياد مي‌کند.

نانوپودر خالص نيکل تيتانات، بعد از کلسينه کردن ژل توليدشده، پس از مدت زمان 2 ساعت در دماي 750°C، تهيه مي‌گردد. اندازه نانوذرات بدست آمده، بين 30 تا 56 نانومتر است“.

وي در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو، با بيان اينکه ”اين پژوهش، در فاصله زماني تيرماه تا آذرماه 1386، انجام شده‌است“، افزود: ”آناليزهاي گرمايي و ساختاري لازم، با دستگاه‌هاي SEM، TEM، FT-IR، TG/DAT و XRD انجام شده‌است“.

وي همچنين، سهولت کار و مصرف کم انرژي، براي توليد نانوپودر نيکل تيتانات را، از مزاياي استفاده از روش ژل اسيد سيتريک برشمرد و اظهار داشت: ”در روش‌هاي حالت جامد، دماي بالا، موجب بزرگي ذرات و ناهنجاري دانه‌ها مي‌شود. در روش استفاده شده در اين پژوهش، به دليل پخش شدن فلز در ماده‌ي تشکيل دهنده‌ي ژل، محصولي با ذرات يكدست توليد مي‌شود“.

جزئيات اين پژوهش که با همکاري ميرعبداله سيد سجادي ،کريم زارع و مرتضي انحصاري انجام شده‌است، در مجله Materials Letters (جلد 62، صفحات 3681-3679، سال 2008) منتشر شده است.

+ نوشته شده در  87/09/20ساعت 1:18  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ايجاد خاصيت فوتوکاتاليزوري در محيط‌هاي بسته به کمک نور مرئي (18/09/87)

فوتوکاتاليزورها مواد بسيار مفيدي هستند که با قرار گرفتن در معرض تابش نور موجب تجزية مواد مضر شده، خواص ضد ميکروبي از خود نشان مي‌دهند. استفاده از آنها به‌عنوان روکش سطوح مختلف، منجر به ايجاد سطوح خودتميزشونده مي‌شوند. اکسيد تيتانيوم تاکنون تنها فوتوکاتاليزور شناخته‌شده‌اي است که آن هم تنها با قرار گرفتن در معرض تابش فرابنفش، خاصيت فوتوکاتاليزوري پبدا مي‌کرد؛ لذا امکان استفاده از آن در محيط‌هاي بسته که در آن تابش فرابنفش کمي وجود دارد، فراهم نبود.

اخيراً جمعي از محققان مؤسسة AIST ژاپن، با استفاده از روش سادة هيدروترمال، نانوله‌هايي از جنس اکسيد تنگستن ساخته‌اند که در محيط‌هاي بسته هنگامي که در معرض تابش نور مرئي قرار مي‌گيرد، مي‌تواند خاصيت فوتوکاتاليزوري از خود نشان دهد. ساختار بلوري و متخلخل اين نانولوله مساحت سطح ويژة زيادي را در آن ايجاد کرده و در نتيجه موجب فعاليت فوتوکاتاليزوري بالاي اين ماده مي‌گردد. اين نانولوله‌ها از توده‌هاي بلورينه‌اي که هريک به اندازه 100 نانومتر وحاوي حفره‌هاي ريز نانومتري هستند، تشکيل شده‌اند و در نتيجه ساختاري با مساحت سطح بالا ايجاد مي‌كنند. قطر خارجي اين نانولوله‌ها بين 300 تا 1000 نانومتر و طول آنها بين 2 تا 20 ميکرومتر است. توليد آنها به‌راحتي و با حرارت دادن ظرف حاوي استارتر و حلال امکان‌پذير است.

اين محققان دريافتند كه هنگامي که از اين ماده به همراه پلاتين براي تجزيه استالدئيد گازي استفاده مي‌شود، فعاليت فوتوکاتاليزوري آن در مقابل نور مرئي به هشت برابر TiO2هاي معمولي با آلايندگي نوع N و تا سه برابر ذرات اکسيد تنگستن معمولي(غير نانولوله‌اي) پلاتين‌دار مي‌رسد. اين محققان ژاپني در بررسي‌هاي خود دريافتند که افزودن کمي اوره به محلول واکنش هيدروترمال به شکل‌گيري بهتر اين نانولوله کمک مي کند. آنها نشان دادند که استفاده از اين مادة جديد در مجاورت نور مرئي موجب تجزية کامل استالدئيد به گاز دي اکسيد کربن مي‌شود.

در تصاويري که اين دانشمندان به‌وسيلة ميکروسکوپ الکتروني روبشي گرفته‌اند، کاملاً روشن است که تابش نور مرئي به طول موج 400 نانومتر يا بيشتر، از غلظت استالدئيد مي‌كاهد و همزمان با آن گاز دي‌اکسيد کربن به‌عنوان محصول اين واکنش توليد مي‌شود و اين حاکي از تأثير فوتوکاتاليزوري نور مرئي است.

با توجه به کارايي اين ماده در تجزية ترکيبات مضر و سمي آلي(VOCها)، و تصفية هواي محيط‌هاي بسته که تابش فرابنفش چنداني در آنها وجود ندارد و امکان توليد انبوه و کم‌هزينة آن با استفاده از روش هيدروترمال، پيش‌بيني مي‌شود كه به‌زودي شاهد کاربرد تجاري اين کاتاليزور جديد باشيم. برنامة بعدي اين دانشمندان توسعة فرايندي براي توليد انبوه فيلم‌هاي نازکي از اين نوع در روکش کردن سطوح مختلف است.

گفتني است نتايج اين تحقيق در نشرية Angewandte Chemie–International Edition منتشر شده‌است.

http://www.nanowerk.com/news/newsid=7228.php

+ نوشته شده در  87/09/18ساعت 10:11  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ايجاد خاصيت فوتوکاتاليزوري در محيط‌هاي بسته به کمک نور مرئي (18/09/87)

فوتوکاتاليزورها مواد بسيار مفيدي هستند که با قرار گرفتن در معرض تابش نور موجب تجزية مواد مضر شده، خواص ضد ميکروبي از خود نشان مي‌دهند. استفاده از آنها به‌عنوان روکش سطوح مختلف، منجر به ايجاد سطوح خودتميزشونده مي‌شوند. اکسيد تيتانيوم تاکنون تنها فوتوکاتاليزور شناخته‌شده‌اي است که آن هم تنها با قرار گرفتن در معرض تابش فرابنفش، خاصيت فوتوکاتاليزوري پبدا مي‌کرد؛ لذا امکان استفاده از آن در محيط‌هاي بسته که در آن تابش فرابنفش کمي وجود دارد، فراهم نبود.

اخيراً جمعي از محققان مؤسسة AIST ژاپن، با استفاده از روش سادة هيدروترمال، نانوله‌هايي از جنس اکسيد تنگستن ساخته‌اند که در محيط‌هاي بسته هنگامي که در معرض تابش نور مرئي قرار مي‌گيرد، مي‌تواند خاصيت فوتوکاتاليزوري از خود نشان دهد. ساختار بلوري و متخلخل اين نانولوله مساحت سطح ويژة زيادي را در آن ايجاد کرده و در نتيجه موجب فعاليت فوتوکاتاليزوري بالاي اين ماده مي‌گردد. اين نانولوله‌ها از توده‌هاي بلورينه‌اي که هريک به اندازه 100 نانومتر وحاوي حفره‌هاي ريز نانومتري هستند، تشکيل شده‌اند و در نتيجه ساختاري با مساحت سطح بالا ايجاد مي‌كنند. قطر خارجي اين نانولوله‌ها بين 300 تا 1000 نانومتر و طول آنها بين 2 تا 20 ميکرومتر است. توليد آنها به‌راحتي و با حرارت دادن ظرف حاوي استارتر و حلال امکان‌پذير است.

اين محققان دريافتند كه هنگامي که از اين ماده به همراه پلاتين براي تجزيه استالدئيد گازي استفاده مي‌شود، فعاليت فوتوکاتاليزوري آن در مقابل نور مرئي به هشت برابر TiO2هاي معمولي با آلايندگي نوع N و تا سه برابر ذرات اکسيد تنگستن معمولي(غير نانولوله‌اي) پلاتين‌دار مي‌رسد. اين محققان ژاپني در بررسي‌هاي خود دريافتند که افزودن کمي اوره به محلول واکنش هيدروترمال به شکل‌گيري بهتر اين نانولوله کمک مي کند. آنها نشان دادند که استفاده از اين مادة جديد در مجاورت نور مرئي موجب تجزية کامل استالدئيد به گاز دي اکسيد کربن مي‌شود.

در تصاويري که اين دانشمندان به‌وسيلة ميکروسکوپ الکتروني روبشي گرفته‌اند، کاملاً روشن است که تابش نور مرئي به طول موج 400 نانومتر يا بيشتر، از غلظت استالدئيد مي‌كاهد و همزمان با آن گاز دي‌اکسيد کربن به‌عنوان محصول اين واکنش توليد مي‌شود و اين حاکي از تأثير فوتوکاتاليزوري نور مرئي است.

با توجه به کارايي اين ماده در تجزية ترکيبات مضر و سمي آلي(VOCها)، و تصفية هواي محيط‌هاي بسته که تابش فرابنفش چنداني در آنها وجود ندارد و امکان توليد انبوه و کم‌هزينة آن با استفاده از روش هيدروترمال، پيش‌بيني مي‌شود كه به‌زودي شاهد کاربرد تجاري اين کاتاليزور جديد باشيم. برنامة بعدي اين دانشمندان توسعة فرايندي براي توليد انبوه فيلم‌هاي نازکي از اين نوع در روکش کردن سطوح مختلف است.

گفتني است نتايج اين تحقيق در نشرية Angewandte Chemie–International Edition منتشر شده‌است.

http://www.nanowerk.com/news/newsid=7228.php

+ نوشته شده در  87/09/18ساعت 10:1  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تهية نخستين عکس‌ها از ترتيب اتم‌ها در نانوذرات پيل سوختي (18/09/87)

اخيراً مهندساني از MIT و دو مؤسسة ديگر، گامي در جهت دستيابي به پيل‌‌هاي سوختي کارامدتر براي خودروهاي الکتريکي و ساير ابزارهاي مشابه برداشته‌اند. آنها براي نخستين ‌بار، از اتم‌هاي مجزايي عكس‌برداري كردندکه بر روي(و يا در نزديک) سطح گونة خاصي از نانوذرات -که وجود آنها براي ابزارهاي ذخيره‌سازي انرژي دوست‌دار محيط ضروري است- قرار دارند.

نانوذراتي که از پلاتين و کبالت ساخته مي‌شوند، برخي از واکنش‌هاي شيميايي‌اي را که در پيل‌هاي سوختي رخ مي‌دهند، کاتاليز مي‌کنند و موجب مي‌شوند که اين واکنش‌ها چهار برابر سريع‌تر از زماني که تنها از پلاتين به‌عنوان کاتاليست استفاده مي‌شود، اجرا شوند. دليل اين پديده، به‌درستي مشخص نيست. زيرا بنا به اظهارت يانگ شاو‌هورن -که يک استاديار در گروه مهندسي مکانيک و گروه علم و مهندسي مواد و همچنين مدير آزمايشگاه انرژي الکتروشيميايي در MIT است- اطلاعات کمي در مورد شيمي و ساختار اتمي سطحي اين نانوذرات در دست است و اين دو عامل، در تعيين عملکرد ذرات، نقشي اساسي دارند.

با استفاده از روش جديدي که ريزبيني الکتروني عبوري روبشي با انحرافِ اصلاح‌شده ناميده مي‌شود؛ گروه شاوهورن با همکاري محققاني از دانشگاه تگزاس و آزمايشگاه ملي اوآک‌ريج، ساختارهاي اتمي خاص موجود در نزديکي سطح چنين کاتاليست‌هايي را شناسايي کردند. با در اختيار داشتن اين اطلاعات، اين محققان نظريه‌اي ارائه کرده‌اند که عملکرد مادة مذکور را توجيه مي‌کند. بنا به گفتة شاوهورن شناخت ترتيب سطحي به ما کمک خواهد کرد تا کاتاليست‌هاي بهتري طراحي کنيم و شايد اين مسئله، مهم‌ترين جنبة اين کشف باشد.

اين محققان نانوذرات پلاتين و کبالتي را که با اسيد واکنش داده بودند - و برخي پس از واکنش با اسيد تحت حرارت بالايي قرار داده شده بودند- بررسي کرده، دريافتند که هر کدام از اين دو دسته نانوذرات، فعال‌تر از پلاتينِ اصلاح‌نشده هستند. شاوهورن و همکارانش دريافتند که ساختارهاي سطحي هر کدام از اين دو دسته نانوذرات، کمي متفاوت است؛ به‌عنوان مثال، در نانوذراتي که تحت حرارت قرار گرفته بودند، اتم‌هاي پلاتين و کبالت يک ساختار «ساندويچ‌شکل» ايجاد مي‌کردند. اتم‌هاي پلاتين، بيشتر سطح را پوشانده بودند؛ در حالي که لاية زيرين عمدتاً از کبالت تشکيل شده بود. لايه‌هاي متوالي بعدي، داراي مخلوطي از اين دو اتم بودند.

به گفتة اين گروه اين نانوذرات خاص، بيش از چهار برابر فعال‌تر از پلاتين منفرد و اصلاح‌نشده هستند؛ زيرا در اين نانوذرات، اتم‌هاي پلاتيني موجود بر روي سطح، به اتم‌هاي کبالتِ زيرين پيوند خورده‌ و مقيد شده‌اند.

شاوهورن گفت:«اين امر موجب مي‌شود تا فاصله‌هاي بين ‌اتمي در بين اتم‌هاي پلاتين موجود در سطح نانوذرات، اصلاح شود.» و اين اتم‌ها، براي واکنش‌هاي شيميايي‌ مهمي که در پيل‌هاي سوختي رخ مي‌دهند، کارامدتر باشند. وي افزود:«اين تحقيق، پلي است ميان فاصلة موجود بين يافته‌هاي ما در زمينة الکتروکاتاليز در مواد بزرگ‌مقياس و نانومقياس.»

اين تحقيق از سوي گروه انرژي و بنياد ملي علوم حمايت مالي شده‌است.

نتايج اين تحقيق در نشرية Journal of the American Chemical Society به چاپ رسيده‌است.

http://www.physorg.com/news142162081.html

+ نوشته شده در  87/09/18ساعت 10:0  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

پيشنهادهاي دولت ايالتي استراليا براي تدوين مقرارت در حوزه فناوري‌نانو (18/09/87)

دولت ولز جنوبي استراليا در چارچوب گزارشي که در در اواخر اکتبر سال جاري ميلادي منتشر کرده است، مسائل ايمني ، سلامت و زيست‌محيطي (E.H&S) فناوري نانو، به همراه کاربردها، مقررات و پتانسيل کسب و کار اين فناوري را در اين ايالت ارائه کرده است.

پيشنهادهاي اين گزارش عبارتند از :

• دولت ولز جنوبي پيشنهاد کرده است که گونه‌هاي نانويي موادشيميايي موجود، در بررسي چارچوب هاي مقرراتي ملي فعلي، به‌عنوان مواد شيميايي جديد ارزيابي شوند.

• دولت ولز خاطرنشان مي‌کند که تمام سازمان هايي که در زمينه تدوين مقررات فعاليت مي‌کنند، بايد درتوسعه يک ديدگاه هماهنگ ومنسجم جديد يا اصلاح چارچوب هاي مقرراتي موجود براي تدوين مقررات مناسب در حوزه نانومواد، مشارکت کنند.

• دولت ولز از شرکت ها يا سازمان‌‌هايي که در زمينه توليد يا استفاده از نانو مواد مهندسي شده در ابعاد کوچک‌تر از 300 نانومتر فعاليت مي‌کنند، مي‌خواهد تا ايمني محيط کار خود را در استفاده از فناوري نانو ارتقاء دهند.

• دولت ولز با همکاري سازمان هاي فدرال به دنبال توسعه طرح برچسب‌گذاري اجباري ملي براي نانومواد مهندسي شده مورد استفاده در محيط کاري است.

• سازمان غذاي ولز درحال توسعه تقاضانامه‌اي است تا از طريق آن در کد استانداردهاي ملي غذا، براي شناسايي وجود نانومواد در آنها، اصلاحات موردنظر را انجام دهد.

• دولت ولز پيشنهاد مي‌کند که براي برچسب‌گذاري عناصر تشکيل دهنده‌اي که در عينک‌هاي ضد آفتاب و وسايل آرايشي-بهداشتي استفاده مي‌شوند بايد مواد نانومقياس آنها شناسايي شوند، که اين امر بايد در چارچوب هاي مقررات ملي بررسي شوند.

• دولت ولز با همکاري سازمان هاي فدرال به دنبال توسعه طرح‌گزارش‌دهي اجباري ملي براي شرکت هايي است که در زمينه استفاده، توليد و انتقال نانو مواد فعاليت مي‌کنند.

ساير پيشنهادهاي اين دولت در چارچوب اين گزارش، توسعه واحد فناوري نانوي متمرکز براي هماهنگ کردن تلاش ‌هاي تحقيقاتي فناوري‌نانو در اين ايالت، افزايش حمايت‌هاي مالي براي ارتقاي ظرفيت ارزيابي سم شناسي نانومواد، و بهبود توانايي هاي مترولوژي براي رفع نيازهاي تحقيقاتي وصنعتي است.

متن کامل اين گزارش به طور رايگان از طريق نشاني www.parliament.nsw.gov.au/prod/parlment/committee.nsf/0/35d2e3e37498a908ca2574f1000301bb/$FILE/Final%20Rep قابل دريافت است.

منابع

www.parliament.nsw.gov.au/

+ نوشته شده در  87/09/18ساعت 9:56  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

شركت پروكتر و گمبل (PG)

شايد اگر ويليام پروكتر و جيمز گمبل با خواهران نوريس (اوليويا و اليزابت) ازدواج نمي كردند، نه تنها شركت پروكتر و گمبل تأسيس نمي شد، بلكه اين دو حتي يكديگر را نيز ملاقات نمي كردند. اين ازدواج باعث شد تا پدر زن آنها، پروكتر و گمبل را شريك تجاري كسب و كار خود كند و بدين ترتيب پروكتر مهاجر انگليسي شمع‌ساز و گمبل مهاجر ايرلندي صابون‌ساز شركتي را تأسيس كنند كه بيش از 5/1 سده دوام بياورد و در رتبه‌هاي بالاي شركتهاي برتر جهاني بدرخشد و عنوان بزرگترين فروشنده و توزيع‌كننده كالاهاي مصرفي را به خود اختصاص دهد. در اين زمان طولاني، شركت پروكتر و گمبل بخوبي در راستاي تغييرات شتابناك كسب و كار و نيازهاي مشتريان خود حركت كرد و محصولاتي به بازار عرضه داشت كه نشان تجاري برخي از آنان در سراسر جهان شناخته شده است. شركت به خوبي در زمينه اصول و اخلاق كسب و كار و مسئوليت اجتماعي و توجه به كاركنان و حفظ نشان تجاري به پيش رفته و اكنون سكان رهبري يك شركت 161 ساله با درآمد 5/76 ميليارد دلار و با 138 هزار نفر كاركناني را كه در سراسر جهان پراكنده‌اند، به دست آلن لافلي قرار گرفته است. ترديدي نيست كه سنگيني اين مسئوليت عظيم را هيچكس در پروكتر و گمبل بهتر و بيشتر از او درك نمي كند.

تاريخچه
شركت پروكتر و گمبل (PG) در سال 1837 با همكاري ويليام پروكتر يك سازنده شمع و جيمز گمبل يك سازنده صابون تأسيس شد. رقابت شديد بين اين دو نفر، در خانواده‌اي كه با آن وصلت كرده بودند، باعث ناسازگاري شد و پدر خانم آنها تصميم گرفت آنها را به كسب و كار خود دعوت كند. اين ماجرا باعث شكل‌گيري شركت PG شد. 20 سال بعد تعداد كاركنان شركت به 80 نفر و فروش آن به يك ميليون دلار رسيد. در دهه 1880 محصول جديدي از سوي شركت به بازار عرضه شد كه بسيار مورد استقبال قرار گرفت. اين محصول، صابون ارزان بهايي بود كه در آب شناور مي ماند (صابون IVORY ). در سال 1887، پسر پروكتر، يك برنامه شراكت در سود را براي كاركنان شركت داير كرد. او اميدوار بود با دادن بخشي از سهام شركت به كاركنان، آنها كمتر به سمت اعتصاب كارگري بروند. شركت در دهه 1890 بيشتر بر توليد صابون تمركز كرد و بيش از 30 نوع مختلف صابون روانه بازار كرد. با توسعه برق، نياز به شمع كمتر مي شد. شركت در 1920 توليد شمع را متوقف ساخت.
در آغاز سده بيستم، كارخانه‌ها و توليد محصولات شركت، گسترش يافت. در اين هنگام، PG به دليل داشتن آزمايشگاههاي پژوهشي متعدد براي توليد محصول جديد، شهره بود. در 1911 از روغنهاي گياهي به جاي روغنهاي حيواني در عرضه محصولات خود استفاده كرد. درهمين سالها بود كه شعبه‌هاي مختلف شركت در خارج از آمريكا تأسيس و PG به يك شركت بين المللي تبديل شد. در سال 1915 پسر بنيانگذار، جيمز گمبل، مؤسسه خيريه‌اي را داير كرد كه امروزه نيز در آمريكا از شهرت ويژه‌اي برخوردار است. در 1924، پروكتر و گمبل به عنوان نخستين شركت پيشتاز، تحقيقات بازار را انجام داد. اين رويكرد متفكرانه، شركت را قادر ساخت كه درك از مشتري را بهبود بخشد و نيازهاي او را پيش بيني كند و با عرضه محصولات خود، پاسخ مناسبي به آن بدهد.
در1941، پروكتر و گمبل يكي از نخستين شركتهايي بود كه با ايجاد واحد ارتباط با مشتري، به طور رسمي به مكاتبه‌هاي مصرف‌‌كنندگان پاسخ داد. در سال 1973 با افزودن شماره تلفن‌هاي آزاد و در 1980 با استفاده از پست الكترونيكي، راههاي ارتباطي با مشتريان گسترش يافت و مشتري همچنان در قلب فعاليتهاي شركت باقي ماند.
در سالهاي پس از جنگ جهاني دوم، محصول تايد از سوي شركت به عنوان: معجزه شويندگي عرضه شد و مدل جديد اين محصول بسيار بهتر از محصولات مشابه بازار بود. نخستين خميردندان حاوي فلورايد با همكاري دانشگاه اينديانا به نام كرست در 1955 به بازار آمد. پس از آن دستمال توالت و ساير محصولات كاغذي توليد و عرضه شد. در 1961 پوشك بچه با نام پمپرز روانه بازار شد. گرچه تا آن زمان شركت جانسن اند جانسن كهنه بچه را ارائه داده بود كه بايد شسته مي شد، اما عرضه پمپرز كار نگهداري كودك را بسيار آسان ساخت. در سال 1984 براي نخستين‌بار نام شركت در فهرست 100 شركت برتر جهان قرار گرفت. در 1985، PG شركت ريچاردسون - ويكز سازنده محصولات بهداشتي شخصي را خريد. در 1996 پروكتر و گمبل به دليل ايجاد و توسعه فناوريها در محصولات مصرفي كه به ارتقاي زندگي ميلياردها مصرف‌كننده در سراسر جهان كمك مي كرد به كسب مدال ملي فناوري نائل آمد. در سال 2002 نخستين مركز درمان مجهز به MRI براي تشخيص و درمان سريع عارضه‌هاي حيوانات خانگي راه‌اندازي شد. در سال 2005، PG شركت ژيلت را خريداري كرد. كينگ ژيلت در سال 1901 اختراع تيغ‌تراش دولبه را به ثبت رسانده بود. در سال 2006 درراستاي رويكرد انجام كار درست در درازمدت، برنامه تأمين آب آشاميدني سالم براي كودكان در برخي از فقيرترين كشورها، به اجرا درآمد.

حوزه‌هاي كسب وكار
حوزه هاي اصلي كسب و كار شركت عبارت است از:
- آرايشي
- خانگي / خانوادگي
- بهداشتي / رفاهي
پروكتر و گمبل صاحب يكي از قدرتمندترين پرتفوليوها (سبد محصول) است؛ ازجمله: براون در ماشينهاي تراش شخصي، ژيلت در تيغ، فلوگر در قهوه، دوراسل در باتري، لنور در نرم‌كننده، داون در پودر لباسشويي، تايد در پودر شوينده، كرست در خميردندان، Oral-B در مسواك و نخ دندان، پمپرز در پوشك بچه (كه با 8 سال كار از سوي 180 نفر محقق به دست آمد)، اولي در كرم پوست صورت و دهها محصول مختلف در حوزه‌هاي دستمال كاغذي، دستمال توالت، دستمال مرطوب، محصولات كاغذي، انواع صابون، مراقبت از پوست و مو، كالاهاي بهداشتي، خانگي و خانوادگي، خوشبوكننده هوا و... .
بخشهاي مختلف شركت، عبارت است از: دانش بازار مصرف، توسعه كسب و كار مشتري، مالي و حسابداري، منابع انساني، اطلاعات و تصميم‌گيري، بازاريابي، زنجيره توليد، خريد و تحقيق و توسعه.

چشم‌انداز
چشم‌انداز پروكتر و گمبل چنين است: بهترين شركت دنيا در عرضه كالاهاي مصرفي و ارائه خدمات.

هدف و اصول
پروكتر و گمبل مدعي است كه به دنبال بهبود زندگي نسل حاضر و نسل‌هاي آينده است، آنها مي گويند: سه ميليارد نفر در روز با محصولات ما سروكار دارند. يكي از عوامل اصلي كه باعث شد ميراث شركت دهها سال پايدار بماند، قدرت هدف PG بود. هدف PG جزيي از فلسفه وجودي او بود: اينكه ما كه هستيم، كه بوده‌ايم و براي نسل‌هاي آينده چه خواهيم كرد. ما مراقب مردم هستيم تا زندگي روزمره‌شان بهبود يابد. ما تماس‌مان را با مردم حفظ مي كنيم. ما روشهاي انجام امور خانه، مثل رختشويي را روز به روز آسان‌تر مي كنيم.
هدف ما آن است كه محصولات و خدماتي با كيفيت و ارزش عالي ارائه دهيم تا سطح زندگي مصرف‌كنندگان جهاني بهبود يابد. درنتيجه، مشتريان ما، ما را با خلق سود و ارزش تشويق مي كنند و به كاركنان و سهامداران امكان مي دهند در راهي كه زندگي مي كنيم، براي رونق و پيشرفت و سرفرازي مستحكم‌تر گام برداريم. ريشه شركت ما در اصول صداقت فردي، احترام به افراد و انجام آن، اصلي است كه در درازمدت پايدار مي ماند. اصول ما عبارت است از:
- احترام قائل شدن براي همة افراد،
- علاقه جدايي‌ناپذير سازمان و افراد با يكديگر،
- تمركز استراتژيك به كار خود،
- توجه به نوآوري به عنوان سنگ بناي موفقيت،
- تمركز به بيرون از خود،
- ارزش نهادن براي توسعه افراد،
- به دنبال بهترين‌ها بودن،
- با هم كاركردن به عنوان يك شيوه زندگي.

مسئوليت اجتماعي
پروكتر و گمبل متعهد به مسئوليت اجتماعي است. ما همواره به دنبال راههايي هستيم كه براي پيشرفت متوازن اقتصادي، توسعه اجتماعي و ملاحظات زيست‌محيطي براي اطمينان از كيفيت بهتر زندگي نسل‌هاي آينده به كار مي‌آيد. ما تعهد خود را به مسئوليت اجتماعي، با فراهم آوردن محصولات و خدماتي كه زندگي مصرف‌كنندگان را از لحاظ بهداشتي، سلامتي و رفاه بهبود مي بخشد، نشان مي دهيم. در مقياس كوچكتر، ما در رفاه اقتصادي و اجتماعي كاركنان و سهامداران خود و مجامع محلي كه عمل مي كنيم، سهم داريم. در مقياس بزرگتر، ما در توسعه منطقه‌اي، ملي و بين المللي سهيم هستيم.

ارزشهاي اخلاقي و سازماني
پروكتر و گمبل چيزي جز كاركنان و ارزشهايي كه با آن زندگي مي‌كنند، نيست. در سطح شركت، بيانيه‌اي از اهداف، ارزشهاي اصلي و اصول كار وجود دارد كه همه از آن تبعيت مي‌كنند. براي مثال: در، تبيين هدفها: ما محصولات و خدماتي با كيفيتي عالي فراهم مي‌آوريم تا سطح زندگي مصرف‌كنندگان دنيا را بهبود بخشند.
ارزشهاي اصلي: ما همواره سعي مي‌كنيم كارهاي درست را انجام دهيم.
اصول: ما به همه افراد احترام مي‌گذاريم.
در مرحله بعد، بيانيه‌هاي خط مشي شركت آمده است؛ براي مثال خط مشي كيفيت زيست محيطي يا رفتار كاركنان در محيط كار. سپس خط مشي‌هاي عملياتي، رويه‌ها و عمليات آمده است، كه رويه‌هاي اداري و انتظارهاي ضروري براي عمليات در سيستم‌هاي شركت است. براي مثال: هزينه‌هاي سفر هفت روز پس از برگشت از مسافرت بايد داده شود.
پس از آن استانداردهاي اخلاقي كسب و كار مي‌آيد. براي مثال: نبايد تبعيض قائل شد.
يا اينكه: به محض اينكه احساس آزار و اذيت كرديد گزارش دهيد. سپس سيستم‌هاي اجرايي و كنترل‌هاي داخلي مي‌آيد. يعني فرايندها و ابزاري براي اجرا و پايش استانداردها و رويه‌ها، براي مثال: فرايند طراحي و توسعه كار، يا كنترل خودارزيابي.
خلاصه بيانيه خط مشي شركت چنين است:
اصل اخلاق كسب و كار شركت آن است كه: «كارهاي درست را انجام دهيد». شما به هنگام تصميم‌گيري در انجام عملي بايد از خود بپرسيد:
- آيا عمل من مصداق انجام كار درست است؟
- آيا اگر اين عمل من در سطح وسيع در اخبار منعكس شود يا به گوش كسي برسد كه من براي او احترام زيادي قائل هستم، من احساس راحتي دارم؟
- آيا عمل من شهرت شركت را به اخلاقي بودن، حمايت و تقويت مي‌كند؟
- آيا من صادق هستم؟
اگر پاسخ اين پرسش‌ها درباره عملي كه مي‌خواهيد انجام دهيد بله نبود، خيلي ساده آن را انجام ندهيد_
ارزشهاي شركت پروكتر و گمبل عبارت است از:
1. صداقت:
- ما همواره كوشش مي‌كنيم كه كارهاي درست را انجام دهيم.
- ما با يكديگر صادق و روراست هستيم.
- ما براساس قانون و روح قانون عمل مي‌كنيم.
- ما در هر عمل و تصميم خود، ارزشها و اصول شركت را رعايت و تقويت مي‌كنيم.
- ما پيشنهادهاي خود را، گرچه اجراي آن توأم با خطرپذيري باشد، مطرح مي‌كنيم.


1. رهبري:
- همه ما در هر حوزه‌اي كه مسئوليت داريم، رهبر كار خود هستيم و به عرضه نتايج اين رهبري تعهد عميق داريم.
- ما با داشتن چشم‌انداز روشني در حركت هستيم.
- ما منابع خود را براي دستيابي به استراتژي و هدفهاي رهبري متمركز مي‌كنيم.
- ما در جهت پياده‌سازي استراتژي و حذف موانع سازماني، استعدادها و ظرفيت‌ها را توسعه مي‌دهيم.
2. مالكيت:
- ما در جهت پاسخگويي و رفع نيازهاي كسب و كار، بهبود سيستم‌ها و كمك به ديگران، متعهد به پاسخگويي شخصي هستيم.
- ما در برابر دارايي‌هاي شركت، مثل يك مالك عمل مي‌كنيم. در ذهن خود موفقيت بلندمدت شركت را موردنظر داريم و به گونه‌اي برخورد مي‌كنيم كه گويي با مال خود روبه رو هستيم.
3. اشتياق براي پيروزي:
- ما مي‌خواهيم در عمل، بهترين باشيم.
- ما مصمم به بهبود خود و پيروزي در بازار هستيم.
- ما همواره و به گونه‌اي طبيعي يك حالت نارضايتي از وضع موجود داريم.
4. اعتماد:
- ما براي همكاران، مشتريان و مصرف‌كنندگان خود احترام قائليم و با آنها به گونه‌اي برخورد مي‌كنيم كه دوست داريم با ما برخورد شود.
- ما از ظرفيت‌ها، توانايي‌ها و مقاصد يكديگر آگاهي و اطمينان كامل داريم.
- ما بر اين باوريم: تا زماني كه اصل اعتماد در سازمان پابرجاست، كاركنان بهترين كاركرد و عملكرد خود را بروز مي‌دهند.

تحقيق و توسعه
شركت پروكتل و گمبل، ماموريت تحقيق و توسعه خود را چنين ترسيم كرده است:
- موفقيت ما متكي است به فهم عميق از نيازهاي مشتريان و عادتهاي آنها؛
- توانايي ما به جذب و حمايت از بهترين نوآوران در جهان؛
- توانايي ما به جذب و توسعه و به كارگيري فناوريها؛
- و توانايي ما براي تشريك مساعي با شركاي نوآور بيروني. ما موفقيت خود را از راه توانايي‌مان براي بهبود كيفيت زندگي مصرف‌كنندگان مي‌سنجيم.
شركت در سال 2007 در زمينه تحقيق و توسعه 1/2 ميليارد دلار هزينه كرده است.

منابع انساني
بيش از 138 هزار نفر در بيش از 80 كشور جهان در شركت مشغول به كار هستند. مديرعامل فعلي شركت بر اين باور است كه PG از نسل به نسلي ديگر، از دل شخصيت كاركنانش بيرون آمده است. آن شخصيت در هدف، ارزشها و اصول شركت متجلي است و كاركنان به خوبي با آن زندگي مي‌كنند.

فروش
پروكتل و گمبل با فروش 4/76 ميليارد دلاري و سود 3/10 ميليارد دلاري در سال 2007 رتبه 25 را در فهرست 500 شركت برتر جهاني كسب كرده است. در اين فهرست، پروكتل و گمبل بيست و سومين شركت بزرگ آمريكا از لحاظ درآمد، چهاردهمين از لحاظ سود و دهمين شركت تحسين شده است. PG در زمينه مديريت برند (نشان تجاري) در دنيا شهره است. شركت PG بيشترين هزينه تبليغات محصول و خدمات را در ميان شركتهاي دنيا مي‌پردازد. در سال 2007، 9/7 ميليارد دلار در اين زمينه هزينه كرده است كه تقريباً دو برابر بيشتر از جنرال موتورز، شركت دوم در اين فهرست است.

مديرعامل
آلن لافلي مديرعامل پروكتل و گمبل از مديراني است كه مسئوليت مديريتي در شركت‌هاي بزرگي مانند: جنرال الكتريك و دل را نيز دارد. او در ترسيم چشم‌انداز شركتش مي‌گويد: «چشم‌انداز ما ساده است. ما مي‌خواهيم بهتر از هر شركت ديگر با افراد خارج از شركت مشاركت داشته باشيم و تشريك مساعي كنيم. هر يك از ما مسئول عمل خود هستيم. مسئوليم كه ياد بگيريم و خط مشي ها و استانداردهاي سازمان را بفهميم كه شهرت PG در توسعه عمل ما كسب شده است: آنچه مي‌گوييم و مهم‌تر از آن، آنچه انجام مي‌دهيم؛ محصولاتي كه مي‌سازيم، خدماتي كه عرضه مي‌كنيم و آن‌گونه كه با ديگران رفتار مي‌كنيم. در PG تنها راه كسب و كار ، انجام كار درست است». لافلي بر مسئوليت‌هاي اخلاقي شركت تاكيد فراوان دارد.
او مي‌گويد: «براي انجام صادقانه كسب و كار به روشي مسئوليت‌پذير و پاسخگو، بايد نسبت به پرسش‌هاي اخلاقي حساس و هشيار باشيم. بايد درك درستي از ارزشها و قوانين داشته باشيم. ما نسبت به رفتار غيراخلاقي كوتاهي نمي‌كنيم. ادامه روند موفقيت ما مربوط به آن است كه تا چه اندازه اين ارزشها را در زندگي و كار روزمره و تصميم‌گيري خود اجرا مي‌كنيم. ما بايد روح ارزشهايمان را حفظ كنيم. هر يك از كاركنان مسئول چگونگي برخورد خود است. توجيه پذير نيست كه بگوييم چون ديگران آن‌گونه عمل كردند، من نيز اين‌گونه عمل كردم، يا چون مدير من به من گفت: چنان عمل كن، چنين كردم».

منابع:
www.pg.com
www.fortune.com
محمدرضا فروغی

+ نوشته شده در  87/09/17ساعت 13:44  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

<br/><a href="http://i38.tinypic.com/2cpx93c.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>

 

"مجموعه دانلود مجله های فارسی و انگلیسی مرتبط به فناوری نانو در وبلاگ مدیریت فناوری نانو"

 

+ نوشته شده در  87/09/17ساعت 9:44  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تولید نانونقره با کاربری صنعتی و بهداشتی درکشور/ استفاده در درمان ایدز (17/09/87)

پژوهشگران کشور نانو ذرات نقره را برای کاربردهای صنعتی و بهداشتی در کشور تولید کردند که دارای مقاومت بالای حرارتی تا دمای 950 درجه سانتیگراد است.

نیلوفر چاوشی مدیر واحد پلیمر شرکت نانو نصب پارس در گفتگو با خبرنگار گفت: نانو نقره تولید شده در این شرکت که تحت عنوان "نانو سید" عرضه شده به دو صورت پودر(کامپوزیت) و مایع (کلوئید) تولید شده است.

وی افزود: این نانوذرات شامل نانونقره پوشش دهی شده بر روی دی اکسید تیتانیوم TIO2 است که در مجاورت رطوبت و هوا به صورت کاملا فتوکاتالیستی (Photooxidation System) موادی چون OH و O2 که اکسید کننده و احیا کننده های قوی هستند را تولید می کند. این امر باعث تولید ATP (مولکولهای حاوی انرژی) در انواع میکرو ارگانیزمها می شود.

چاوشی با بیان اینکه کلوئید نانو نقره حاوی ذرات نانو نقره محلول در آب مقطر است، اظهار داشت: این ماده دارای خاصیت آنتی باکتریال است و توانایی تولید O2 را دارد.

وی غیر مضر و ایمن بودن آن برای انسان، دام، طیور، آبزیان، محیط زیست و دیگر موجودات زنده، قابلیت خوراکی برای انسان و دیگر موجودات زنده، قدرت بالای میکروب کشی، قارچ کشی، باکتری کشی و ویروس کشی، ماندگاری طولانی بدون ایجاد سازگاری و مقاومت در میکرو ارگانیزمها، مقاومت بالای حرارتی تا دمای 950 درجه سانتیگراد، موثر حتی در غلظتهای پایین، قابلیت امتزاج بالا با دیگر مواد، افزایش استحکام مکانیکی پلیمرها، افزایش پوشش دهی، چسبندگی و براق کنندگی موادی چون رنگها و رزینها و اعطای خاصیت آنتی استاتیک به پلیمرها و پارچه ها را از دیگر ویژگیهای این نانوذرات ذکر کرد.

مدیر واحد پلیمر شرکت نانونصب پارس به کاربردهای نانونقره پرداخت و به مهر گفت: این نانو ذرات در بخشهای کشاورزی، پتروشیمی، صنعت نفت و گاز، صنایع هوایی، خودرو سازی، صنایع دریایی و تولید ابزار آلات و تجهیزات صنعتی کاربرد دارد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در دندانپزشکی، صنایع نظامی و پشتیبانی و محیط زیست و الیاف و منسوجات نیز به کار می رود.

چاوشی ادامه داد: این مواد حتی به عنوان داروی خوراکی برای درمان بیماریهایی چون HIV و همچنین برای جلوگیری از اپیدمی آنفولانزای مرغی استفاده می شود.

 

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  87/09/17ساعت 9:42  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

توجه امارات به توسعه فناوري‌نانو (17/09/87)

دانشگاه علم و فناوري و تحقيقات خليفه در ابوظبي(KUSTR) قصد دارد با همکاري نانوفروم آسيا (ANF)، مرکز تحقيقاتي فناوري نانو تأسيس کند. اين خبر در پنجمين گردهمايي نانو فروم آسيا که در ابوظبي برگزار شد، مطرح گرديد. در اين گردهمايي که توسط KUSTR سازماندهي شده بود، نمايندگان بيش از30 سازمان از 14 کشور آسيايي حضور داشتند.

در اين گردهمايي، جهت‌گيري‌‌هاي اقتصادي و راهبردي فناوري‌نانو در منطقه آسيا براي دهه آتي بررسي شد. اين نشست با همکاري فني ANF و حمايت مالي شرکت ارتباطات از راه دور امارات (ETisalat) برگزار گرديد.

به گفته دکتر آل حمادي (مديرKUSTR)، ميزباني اين نشست، بستر مناسبي براي کشور امارات فراهم کرد تا از دانش و تجربه ساير کشورها بهره‌مند شده و با آنها در حوزه فناوري‌نانو همکاري نمايد. انتظار مي رود که اين نشست گام آغازين براي توسعه تحقيقات فناوري در اين کشور باشد.

همزمان با اين نشست، دانشگاه خليفه ميزبان کارگاهي در زمينه آموزش فناوري‌‌نانو بود. اين کارگاه توسط موسسه فناوري کاربردي (IAT) با همکاري کشور تايوان برگزار شد.

در اين کارگاه مشترک، از 15 استاد دانشگاه تايواني دعوت شده بود تا با همتايان اماراتي خود چگونگي تدريس فناوري‌نانو در مدارس ابتدايي و دبيرستان‌ها را مورد بحث و بررسي قرار دهند.

منابع
http://www.nanowerk.com/news/newsid=8203.php

+ نوشته شده در  87/09/17ساعت 9:36  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

لزوم تدوين مقررات جامع براي مديريت توسعه نانومواد (17/09/87)

براساس گزارش جديدي که توسط کميسيون رويال در زمينه آلودگي محيط زيست (RCEP) منتشر شده است، ضرورت آزمايش بيشتر، توسعه برنامه‌هاي دولتي موجود و ايجاد برنامه‌هاي جديد براي مديريت وکنترل توسعه سريع حوزه نانومواد، تأکيد شده است.

در حالي که اين کميسيون دلايلي براي مضر و خطرناک بودن نانومواد بر سلامت انسان و محيط زيست ارائه نکرده است، اما بر اين باور است که فرآيند و مسيري که اين مواد در حال حاضر توسعه و بازاريابي هستند، فراتر از ظرفيت مقررات و برنامه هاي آزمايش موجود براي کنترل اثرات زيست محيطي بالقوه آنها است.

اين کميسيون در ارزيابي ريسک هاي بالقوه، نتيجه‌گيري مي‌کند که اندازه نانومواد مهم نيست، بلکه کارکرد و رفتار آنها و آنچه که آنها انجام مي‌دهند بايد ارزيابي شود.

نانومواد در بهبود عملکرد فناوري‌هاي موجود يا ايجاد فناوري هاي جديد بسيار اهميت دارند. اين مواد از طريق توسعه سيستم هاي دارورساني هدفمند و رفع چالش‌هاي زيست محيطي مختلف، باعث بهبودهاي چشمگير در حوزه سلامت مي شوند.

به گفته جان ليتون، رييس اين کميسيون، با اين‌که دولت‌ها و سازمان‌هاي مختلف، از جمله سازمان توسعه و همکاري هاي اقتصادي (OECD) تلاش مي‌کنند تا به برخي از ابهامات موجود در زمينه اثرات زيست محيطي و سلامت نانومواد پاسخ دهند، اما با توجه به تعداد نوآوري‌هاي اين بخش، بايد در اين زمينه فعاليت‌هاي بيشتري انجام شوند. در حال حاضر ضروري است تا در زمينه تحقيقات و آزمايش نانومواد فعاليت‌هاي بيشتري انجام شود.

برنامه‌هاي آزمايش موجود در چارچوب مقررات فعلي براي اين حوزه کافي نيستند. اين کميسيون معتقد است که براي بررسي چالش‌هاي نوآوري‌هاي فعلي و آينده اين بخش، بايد ترتيبات قانوني و مقررات جديدي وضع شود.

پيشنهادهاي اين کميسيون منعکس کننده سه اولويت اصلي در اين حوزه است که عبارتند از:

• کارکرد : بايد بر ويژگي ها و کارکردهاي نانو مواد خاص، به‌عنوان پيش‌ران اصلي براي درک رفتار آنها در موجودات زنده و محيط زيست، تمرکز کرد.

• اطلاعات : بايد يک برنامه تحقيقاتي هدفمند و اساسي در مورد ويژگي ها و کارکردهاي نانومواد ايجاد شود تا از طريق آن راهبردهاي مديريت ريسک و ارزيابي ريسک حمايت شوند. يکي از اهداف اصلي اين برنامه هدفمند، توسعه روش‌هايي است که با استفاده از آنها مي‌توان نانومواد خاص موجود در محيط زيست را شناسايي کرد.

• مديريت تطبيقي: دولت‌ها سريعاً بايد درجه ابهام و ناآگاهي در اين زمينه را شناسايي کرده و به موقع در مقابل آنها عکس‌العمل نشان دهند. در اين راستا ضروري است تا دولت‌ها، سبک‌هاي مديريتي مختلفي را ارائه کنند که بتوان با کمک آنها فناوري‌هاي نوظهور و بطور خاص نانومواد را بطور مناسب کنترل و مديريت کرد.

«مواد جديد در محيط زيست : مطالعه موردي فناوري نانو»، عنوان 27 گزارش کميسيون رويال است که به تازگي منتشر شده است. متن کامل اين گزارش به طور رايگان از طريق نشاني http://www.rcep.org.uk/novel materials/Novel Materials report.pdf. قابل دريافت است.

منابع
http://www.nanowerk.com/news/newsid=8141.php

+ نوشته شده در  87/09/17ساعت 9:34  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تصويربرداري و درمان تومورها با نانوذرات مرکب (17/09/87)

يک گروه تحقيقاتي، با همکاري اعضاي اتحاديۀ فناوري‌نانو در سرطان از مؤسسۀ ملي سرطان(NCI)، از طريق ترکيب يک نانوذرۀ مغناطيسي، يک نقطه کوانتومي فلورسنت، و يک داروي ضد سرطان با يک نانوذرۀ ليپيدي، عاملي جديدي ابداع کردند که مي‌تواند از تومورها تصويربرداري كزده، آنها را درمان کند. علاوه بر اين، اين نانوذرۀ جديد از رديابي به‌وسيلة سيستم ايمني فرار مي‌کند؛ بنابراين اين ذره قادر است تا در بدن براي دوره‌هاي زماني طولاني، باقي بماند.

مايکل سيلور، سرپرست اين گروه، مي‌گويد:«در طرح اين کار، عوامل شيميايي تصويربرداري و داروها درون يک محفظه، به‌صورت کپسول درآورده شد؛ به طوري که از فرايندهاي طبيعي بدن که بر اين مواد اثر مي‌کنند، محافظت شود.

دکتر باتيا يکي ديگر از محققان مي‌گويد:«در مطالعات صورت گرفته‌ در آزمايشگاه، بسياري از داروها اثربخشي زيادي دارند اما در بدن انسان به‌خوبي عمل نمي‌كنند، زيرا اين داروها يا در زمان مناسب به بافت معيوب، و يا به غلظت‌هايي با اثربخشي کافي نمي‌رسند. در واقع اين داروها نمي‌توانند از دفاع طبيعي بدن فرار کرده، و يا بافت‌هاي هدف خود را از بافت سالم تميز دهند. علاوه بر اين ما فاقد ابزارهايي براي تشخيص زودرس بيماري‌هايي از قبيل سرطان در مراحل اولية آن هستيم، زيرا درمان در اين مراحل بيشترين اثربخشي را دارد.

محققان بدنۀ محفظه حاوي مواد شيميايي را طوري طراحي کردند که قابل رديابي نباشد. براي اين کار، آن را از ليپيدهاي اصلاح‌شده با پلي اتيلن گلايکول(PEG) ساختند، همچنين مادۀ بدنه را آنقدر قوي طراحي کردند که مانع آزادسازي ناگهاني محمولۀ به هنگام گردش در خون شود. پروتئيني با نام F3 به سطح بدنه متصل است که به سلول‌هاي سرطاني مي‌چسبد. F3 در آزمايشگاه دکتر روسلاتي ، طوري طراحي وآماده شد که به‌طور اختصاصي بر روي سطوح سلول‌هاي توموري قرار گيرد، سپس خودش را به درون هستۀ آنها انتقال دهد.

محققان در محمولۀ نانوذرات محفظه، قبل از تزريقشان به موش، سه مادة شامل دو نوع نانوذره، اکسيد آهن ابرپارامغناطيس و نقاط کوانتومي فلورسنت را به همراه داروي ضد سرطان دوکسوروبيسين قرار دادند. نانوذرات اکسيد آهن باعث مي‌شود که محفظه در بررسي تصويربرداري رزونانس مغناطيسي(MRI)مشخص شود و نقاط کوانتومي با نوع ديگري از ابزار تصويربرداري، يک پويشگر فلورسنت، قابل مشاهده‌ باشند.

دکتر سيلور گفت:«وضوح تصويربرداري فلورسنت بيشتر از MRI است. يک جراح مي‌تواند قبل از جراحي، با بررسي MRI ناحيۀ مختص تومور در بدن را تشخيص داده، سپس طي عمل جراحي، با استفاده از تصويربرداري فلورسنت تمامي قسمت‌هاي تومور را پيدا کرده، آن را خارج سازد.

اين گروه با شگفتي دريافتند که يک محفظه به تنهايي مي‌تواند چندين نانوذرة اکسيد آهن را حمل کند، که اين امر وضوح آنها را در تصوير MRI افزايش مي‌دهد. دکتر سيلور گفت:«قابليت اين نانوساختارها براي حمل بيشتر از يک نانوذرة ابرپارامغناطيس، مشاهدۀ آنها را به‌وسيلة MRI آسان‌تر مي‌کند، که بايد در تشخيص زودرس تومورهاي کوچک‌تر، از آن استفاده کرد. واقعيت اين است که توانايي اين محفظه‌ها در حمل بارهاي بدون شباهت به هم ـ نانوذرة مغناطيسي، نقاط کوانتومي فلورسنت، و يک مولکول کوچک داروـ واقعاً شگفت‌انگيز است.

اين محققان نتايج کارشان را در مجلۀ Angewandte Chemie International Edition منتشرکردند.

منابع
http://nano.cancer.gov/news_center/2008/sept/nanotech_news_2008-09-26a.asp

+ نوشته شده در  87/09/17ساعت 9:32  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

Artificial nano swimmers

Posted: December 1, 2008

(Nanowerk Spotlight) Advances in micro- and nanoscale engineering have led to various mobile devices that either can move on solids (see: Nanotechnology reinvents the wheel) or swim in fluids (see: Swimming microrobots propelled by bacteria). Researchers are applying various strategies to designing nanoscale propulsion systems by either using or copying biological systems such as the flagellar motors of bacteria or by employing various chemical reactions (see: Rolling up nanomembranes to build self-propelled microjets).

Many of these approaches are fairly complex and not necessarily suited for large-scale deployment in practical applications. Scientists have theorized about simpler designs for mechanical swimmers that avoid the complexities of biological mechanisms and use very few degrees of freedom.

Researchers in Spain have now demonstrated the experimental realization of a simple device made by microscopic colloidal particles which can be externally controlled and propelled at low Reynolds number condition, i.e. when the viscosity of the fluid dominates over the inertia of the object. This is the same condition that governs the motion of bacteria such as E. Coli or other micro- or nanoscale objects that move in a fluid.

"Our artificial swimmer is based on the principle that rotation of a small object close to a surface will generate propulsion due to the hydrodynamic coupling of the object with the surface," Dr. Pietro Tierno tells Nanowerk. "The rotation is induced by an external magnetic field. The basic idea of this hydrodynamic interaction is not new, it is actually a quite well known concept in fluid mechanics. However, to my knowledge, the experimental realization of this concept on such a small scale and with colloidal particles is new."

Tierno, a postdoctoral fellow in the Departament de Química Física at the Universitat de Barcelona, has worked with scientists from various other departments at his university to experimentally demonstrate and theoretically describe a principle of directed propulsion based on the rectification of the solid rotation of a magnetically driven colloidal doublet immersed in a viscous dominated confined fluid. The team published their findings in the November 21, 2008 online edition of Physical Review Letters ("Controlled Swimming in Confined Fluids of Magnetically Actuated Colloidal Rotors").

"We have shown that DNA-linked assemblies of paramagnetic colloidal particles dispersed in water and floating above a flat plate can be propelled in a controlled way," says Tierno. "Our artificial swimmer is actuated in a nonintrusive way through external magnetic fields, can be readily scaled down to nanoscale, and can be efficiently steered."

Schematic of a paramagnetic doublet floating above a glass plate and subjected to an external magnetic field
(a) Schematic of a paramagnetic doublet floating above a glass plate and subjected to an external magnetic field H precessing around the y axis with frequency Ω. (b) and (c): microscope images showing the motion of a doublet and of an individual particle. (Reprinted with permission from American Physical Society)

Unlike other swimmer designs, whose mobility would be hindered by channel boundaries either due to friction forces or by depleting the chemicals needed to power them, the Spanish team's swimmer takes advantage of bounding planes, which makes it particularly suited to operating in microfluidic devices. Tierno points out that, although their design is based on anisotropic composites of microparticles, many other elongated magnetic micro- or nano-objects could be equally actuated such as, for example, ferromagnetic nanorods.

Swimming in viscous fluids is not a simple task for small objects since the flow equations are linear and time reversible. This means that, for example, a simple object such as a scallop (which opens and closes its shell based on one hinge) cannot propel itself because it makes a reciprocal motion, i.e. a periodic backward and forward displacement; a principle that has become known as Purcell's scallop theorem ("Life at Low Reynolds Number").

"In viscous fluids, microorganisms such as bacteria have evolved sophisticated methods to achieve propulsion in these conditions," says Tierno. "It is very difficult to realize miniaturized devices which can replicate bacterial motion. That is why researchers have been looking for different approaches to find a simple solution of this problem. We provide one of these approaches."

Compared to other designs for micro- or nanoscale swimmers, the University of Barcelona team's solution has three distinct advantages:

1) Simplicity – their swimmer is formed by only two colloidal particles.

2) Versatility – while this swimmer presents only a proof of concept, it is feasible to use a large variety of particles that could equally be propelled by using this mechanism.

3) Scalability – in principle, it is possible to up- and downscale the size of the particles.

One possible application area for this swimmer is as a micro- or nanoscale delivery vehicle, e.g. the controlled transport of drugs or biological entities attached to the colloidal particles. Tierno mentions that is not difficult to chemically functionalize the surface of the colloidal particles in order to attach or selectively bind cells, proteins, bacteria or DNA.

Going forward, the Spanish team plans to experiment with their swimmers in microfluidic devices. Preliminary results from these experiments have already been accepted for publication (in The Journal of Physical Chemistry B). Other experiments are planned to test the swimmers as load carriers and transport small quantities of material in one direction. Finally, the team is planning to theoretically and experimentally explore the interactions between two or more of the swimmers.

By Michael Berger. Copyright 2008 Nanowerk LLC

 

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:45  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

Nanotechnology spiderman gloves

Posted: December 3, 2008

(Nanowerk Spotlight) By now you have probably read a lot about gecko-inspired nanotechnology and about researchers' quest to come up with a gecko-mimicking super-strong dry adhesive (see our Spotlight: "Self-cleaning nanotechnology stickies").

Scientists are intensely researching how animals like spiders and geckos generate the high adhesion force that allows them to cling to walls and walk on ceilings, feet over their head. While this research so far has focused on novel materials like carbon nanotubes to replicate spider feet and gecko toes, a key challenge for materials engineers is the scaling up of such materials from small animals to, say, spiderman gloves that support a fully grown human.

The nanoscale fibrillar structures in the hairy attachment pads of beetle, fly, spider and gecko
The nanoscale fibrillar structures in the hairy attachment pads of beetle, fly, spider and gecko. The density of surface hairs increases with the body weight of animal, and the gecko has the highest density among all animal species. (Image: Max Planck Institute for Metals Research/Gorb)

Complementing the ongoing gecko biomimetic materials research, Nicola M. Pugno, an Associate Professor of Structural Mechanics at the Politecnico di Torino in Italy, has developed a theoretical framework that he calls Adhesive Optimization Laws.

"Improving our ability to scale up the fantastic material properties that we observe at the nanoscale is a major challenge in nanotechnology research," says Pugno. "The Adhesive Optimization Laws are taking into account the role of structure and defects and would allow us to design an optimal geometry for scaled up adhesive materials. If the laws are violated, doubling the contact surface will not double the adhesion force; if they are satisfied the force becomes theoretically proportional to the surface area."

In a recent article in NanoToday ("Spiderman gloves"), Pugno lays out the development of his Adhesive Optimization Laws and gives a practical example of fabricating 'Spiderman' gloves that are capable of supporting about 10 kilograms each on vertical walls.

According to Pugno, theoretical van der Waals gloves could generate an adhesion force comparable to the body weight of about 500 men. "Even if such a strength remains practically unrealistic – and undesired, in order to achieve an easy detachment – due to the presence of contact defects, e.g. roughness and dust particles, its huge value suggests the feasibility of 'Spiderman' gloves. Although the scaling-up procedure is expected to decrease the safety factor (body weight over adhesion force) and adhesion strength, they however could remain sufficient for supporting a man."

Pugno has conducted adhesive force-displacement curves with living geckos on either glass or PMMA surfaces and found that the actual safety factor of about 10 is one order of magnitude smaller than its theoretical value. He notes that this strength reduction actually is beneficial in order to achieve an easier detachment but still accomplish safe attachment.

"Thus, contact imperfections and related size effects could be, at least partially, smartly controlled, suggesting that Spiderman gloves are not in the domain of science fiction but rather a challenge for current, bio-inspired nanotechnology," says Pugno.

As a proof-of-principle, Pugno and his group have fabricated a triangular surface of 6 cm wide and 5 cm high from a new, commercially available viscoelastic ultra-soft material ("gecko skifell"). By imposing a nearly uniform shear stress distribution, they were able to suspend ∼10Kg on each glove (with a detachment force nearly two orders of magnitude smaller), adhering on flat surfaces of glass or wood.

Researchers have already demonstrated that vertically aligned arrays of single-walled carbon nanotubes, measuring 4x4 square millimeters, have a much higher achievable macroscopic adhesive force, 29 Newton per square centimeter, than natural gecko feet, which achieve about 10 Newton per square centimeter (see our Spotlight: "For super-strong nanotechnology dry adhesives look no further than the gecko "). What this means is that only 150 pieces of these small carbon nanotube arrays, with a total contact area of about 5x5 square centimeters – which is much smaller than the palm of your hand – would be needed to collectively hold a person of ca. 70 kg.

Pugno says that in order to design and fabricate an optimized adhesive material, the two size effects of adhesion strength and safety factor need to be properly balanced and that requires an optimized structure. The new Adhesive Optimization Laws will further facilitate the design of novel smart materials that can control adhesion.

By Michael Berger. Copyright 2008 Nanowerk LLC

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:41  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

Russia's nanotechnology crash program

Posted: December 5, 2008

(Nanowerk Spotlight) This week's successful international nanotechnology forum Rusnanotech in Moscow has put a spotlight on Russia's ambitions to catch up with the leading nanotechnology nations. While Russia has the money, the political will, and a well educated scientific base to be a leading player, it has completely missed the boat on developing its nanoscience programs and nanotechnology infrastructure.

In terms of gross domestic product (GDP), Russia ranks as the eleventh largest economy in the world. But while many smaller countries such as Australia or South Korea, not to mention all of the bigger nations, have invested steadily and broadly in all areas of nanosciences and nanotechnologies for years now, Russia has had no coordinated science policy, no industrial policy, and no commercial industrial base to develop its nanotechnology capabilities. Until last year, that is. In April 2007, the Russian president signed off on a public policy paper that ordered a multi-billion dollar program to develop a world-class Russian nanotechnology industry by 2015.

In comparison, in the United States, the first attempts to coordinate federal work on the nanoscale began in November 1996, when staff members from several agencies decided to meet regularly to discuss their plans and programs in nanoscale science and technology. This group continued informally until September 1998, when it was designated as the Interagency Working Group on Nanotechnology (IWGN) under the National Science and Technology Council (NSTC). In its 2001 budget submission to Congress, the Clinton administration raised nanoscale science and technology to the level of a federal initiative, officially referring to it as the National Nanotechnology Initiative (NNI).

In Europe, individual countries have been active in nanosciences and Nanotechnologies to various degrees for about the same time period, with almost 40% of public EU nanotechnology funding taking place in Germany and estimates that about half of the European companies active in nanotechnology are based in Germany, making the country the clear nanotechnology leader in Europe. On the European Union level, research is mostly coordinated through the Research Framework Programmes (FPs) where for instance the FP6 (2002-2006) saw €1.4 billion spent on more than 550 nanoscience and nanotechnology projects. But already FP4 (1994-1998) saw €120 million nano project spend and FP5 (1998-2002) €220 million.

Similar efforts are being made by Japan (through its four-year Science and Technology Basic Plans) and PR China, where the government declared nanotechnology a critical R&D priority in their Guidance for National Development in 2001 and has invested billions of dollars into nanoscience programs.

The approach that Russia has chosen rests largely on a central organization – the Russian Corporation of Nanotechnologies (Rusnano).

According to Rusnano's business strategy document (pdf download, 1.3 MB), the Corporation's mission is to "implement public policy with the purpose of Russia’s joining the number of the world leaders in the field of nanotechnology." Although it intends to cooperate with other Russian economic development organizations such as the Investment fund of the Russian Federation, the Development and Foreign Economic Activity Bank, the Joint Stock Company 'Special Economic Zones, or the Russian Venture Company, Rusnano is intended to be the central organization for all nanotechnology related developments.

In November 2008, Russia and China signed a nanotechnology cooperation agreement
In November 2008, Russia and China signed a nanotechnology cooperation agreement.

Interestingly, although the country lacks a broad and developed nanoscience research infrastructure, Rusnano's self-declared major priority is a commercial focus on investment projects and it mentions these industries as core: aerospace, rocket and space, nuclear, and energy. The Corporation intends to act as a venture capital provider to get nanotechnology developments from the lab to early-stage commercialization with the hope that private investments from within Russia and abroad will then be available to further grow specific projects (by the way, Rusnano's strategy paper throughout talks about funding "projects" and "products", not "companies", but that might just be a linguistic issue).

The long list of "key tasks" that have been defined by/for Rusnano underline the highly ambitious goals and expectations that the Corporation's success will be measured against:

1) Foresights and roadmapping, jointly with various agencies and organizations, to drive scientific, technological and commercial development of Russian nanotechnology.

2) Infrastructure programs. Rusnano is expected to co-finance the development of Russia's scientific and engineering infrastructure as well as industrial parks, technology transfer centers, special economic zones and business incubators. Furthermore, it has established a new program, The XXIst century laboratory, that will develop a new type of laboratory that will integrate research expertise across various disciplines and expertise.

3) Research and development projects. Most R&D projects to be funded need to have a market focus and funding will be approved based on the projects' commercialization prospects.

4) Intellectual property. Rusnano intends to build a strong IP portfolio.

5) Educational projects. The Corporation will support dedicated training programs for nanoscientists and the establishment of educational clusters, "where interdisciplinary education, training and re-training of specialists required for all stages of the innovation pipeline in nanoindustry, are carried out."

6) Development of market conditions and relations. It appears that the goal here is to establish free enterprise and market conditions so that Russian nanotechnology start-ups will not be held back by regulatory and bureaucratic red tape. Activities will include the promotion of "nanotechnology made in Russia" on the world market and the set-up of various nanotechnology infrastructure projects and special economic zones.

7) Certification, standardization and metrology. We already reported on the newly established NANOCERTIFICA system.

8) Safety and risk management. Maintaining nanoproduct safety standards and cooperation with international bodies.

9) Public awareness. PR and information efforts aimed at the Russian population as well as Russia's nanotechnology image abroad.

10) Nanotechnology related information. Being at the center of the national nanotechnology network, Rusnano aims to develop and maintain databases to facilitate the exchange of all nanotechnology related information in Russia.

11) Participation in the legislative process. The Corporation is expected to participate in the Russian federation's legislative process with regard to all aspects of the country's nanotechnology industry and infrastructure.

12) International Co-operation. Particularly with the export of Russian high-tech products in mind, Rusnano will seek to enter into agreements and cooperative efforts to facilitate the Russian nanoindustry's presence on the international marketplace.

13) Establishment of an international forum for the exchange of ideas and and discussion. This has been kicked off with this week's Rusnanotech event, a forum that is planned to take place annually and will be supplemented by other symposiums, seminars and exhibitions.

Another aspect of the Rusnano strategy paper that jumps out are the financials – the large and sustained funding amounts and the ambitious revenue goals between now and 2015.

 
2008
2009
2010
2011
2012
2012
2014
2015

Total investments

$0.73bn
$0.86bn
$1.03bn
$1.03bn
$1.05bn
$1.13bn
$1.25bn
$1.48bn

Sales of Russian nanoindustry products

$0.71bn
$2.86bn
$5.54bn
$8.57bn
$12.14bn
$16.79bn
$23.21bn
$32.14bn

Share of world market of nanoindustry products

0.07%
0.25%
0.45%
0.80%
1.25%
1.85%
2.4%
3.0%

Volume of exports of nanoindustry products

$0.14bn
$0.93bn
$0.68bn
$1.11bn
$1.86bn
$2.89bn
$4.43bn
$6.43bn

(the above figures were converted assuming $1 = 28 rubles)

It is obvious that Russia has chosen a much more centralized approach to developing a nanotechnology industry than most other industrial nations. While this could be a result of the countries past history of large state monopolies, it could on the other hand be the only realistic way of pulling off the crash development of the Russian nanoindustry.

Europe and the U.S. had the luxury of time over the past 10-15 years to organically grow their nanoscience networks, research infrastructures, and targeted government programs. In addition, a well developed venture capital industry, especially in the U.S., has assured the availability of significant amounts of private investment capital. If these regions had to start from scratch today, and in a hurry to catch up, they probably would choose a much more centralized and coordinated effort; particularly in view of the duplication and fragmentation of research efforts that has become an issue especially in Europe.

Time will show if the Russian approach works. With the flurry of deals, projects and cooperations announced over the past few months, not to mention the glitzy Rusnanotech event, they appear to be off to a good start.

By Michael Berger. Copyright 2008 Nanowerk LLC

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:40  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

الهام از بال پروانه در تولید سطوح خود تمیز شونده (16/09/87)

محققان با استفاده از بال پروانه ها برای ساخت قالب هایی در قطع نانو موفق به تولید صفحه هایی شدند که با پوشش دادن شیشه پنجره ها به صورت خودکار باعث زدودن آلودگی و غبار از سطح شیشه می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان فرانسوی توانسته اند تکنیکی را برای شبیه سازی سطح میکروسکوپی بال حشرات به منظور مقابله با آلودگی تولید کنند. به گفته محققان ساختار خاص بال پروانه ها به گونه ای است که به ذرات آب اجازه توقف را نداده و باعث غلطیدن و فروریختن آنها خواهد شد که در این صورت ذرات آلودگی نیز به همراه آب از سطح پاک خواهند شد.

با توجه به این خصوصیات، محققان موسسه تحقیقات علوم فرانسه روشی جدید، ارزان و موثر را برای تولید سطوح خود تمیز شونده ارائه کردند.

آنها بال پروانه را با استفاده از پلیمر مایع سیلیکونی پوشش داده و آن را برای خشک شدن در مکانی خاص قرار دادند. پس از خشک شدن این پلیمر از سطح بال پروانه جدا شده و به قالبی تبدیل شد که برای تولید صفحاتی 900 نانومتری مورد استفاده قرار می گیرد.

صفحات به دست آمده از قالبهای پلیمری جدید می تواند به عنوان لایه ای بر روی سطح شیشه پنجره ها قرار گرفته و از انباشته شدن غبار و آلودگی بر روی آن جلوگیری کند. در این صورت سطح شیشه ها به صورت صفحاتی خودکار آلودگی را به صورت قطرات آب می زدایند.

بر اساس گزارش تلگراف، تولید چنین سطوحی در گذشته با مشکلاتی از قبیل محدودیت وسعت صفحه تولید شده هزینه بالای تولید و همچنین زمان بر بودن شیوه تولید، مواجه بوده است.

با این حال با استفاده از این شیوه جدید می توان به راحتی اقدام به تولید سطوح وسیعی از صفحات زداینده برای استفاده بر روی شیشه پنجره های منازل و اتومبیل ها کرده و از هزینه های معمولی که صرف زدودن آلودگی و غبار از شیشه ها می شود به میزانی موثر کاست.

 

منبع: خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:38  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

موادي با قابليت تقليد از سطوح طبيعي دافع آب (16/09/87)

گروهي از دانشمندان چيني گونه خاصي از ساختارها را توليد کرده‌اند که از سطوح دافع آبِ موجود در طبيعت تقليد مي‌کنند. اين گروه با بهره‌گيري از اين نتايج، يک ابزار مصنوعي ساخته‌اند که مي‌تواند بر روي آب راه برود. اين ابزار با حمل وزني که صد برابر سنگين‌تر از يک حشره واقعي است، بر روي آب شناور باقي مي‌ماند.
اين گروه به رهبري هوي وو از دانشگاه تي‌سونگ‌هوا در پکن، شکل جديدي از روش الکتروريسندگي را ابداع کرده‌اند که در آن، نانوفيبرهاي پليمري هيدروفوبيک همانند زماني که از محلول، به‌وسيله جمع‌آوري بر روي يک سيم نقره‌اي نازک الگودهي مي‌شوند، هم‌محور مي‌گردند. هنگامي که اين محققان، فيبرهاي مذکور را به ‌جاي سيم، بر روي يک مسطح جمع‌آوري کردند، فيبرها ترتيبي تصادفي و غير منظم به خود گرفتند.
وو نشان داد که ترتيب‌دهي تصادفي فيبرها منجر به شکل‌گيري يک سطح هيدروفوبيک مي‌شود که شبيه به برگ نيلوفر آبي است. قطرات کوچک آب مي‌توانند بر روي سطح برگ نيلوفر آبي، با سهولت يکساني در همه جهات بغلطند(اين رفتار را تري همسانگرد مي‌نامند)؛ اما وو دريافته‌است که فيبرهاي هم‌محور، سطحي را ايجاد مي‌كنند که بر روي آن، قطرات کوچک آب ترجيح مي‌دهند تا در يک جهت مشخص حرکت کنند. اين رفتار(که به آن تري غير همسانگرد مي‌گويند) در برگ‌هاي خيزران، پرهاي غاز و پاهاي حشرات راه‌رونده بر روي آب نيز مشاهده شده‌است؛ اما پيش از اين از سوي دانشمندان تقليد نشده‌بود.
وو در اين باره گفت:«ما معتقديم نخستين گروهي هستيم که به‌وسيله نانوفيبرها و در بزرگ‌مقياس، به سطوحي با تري غير همسانگرد در دو يا سه جهت دست يافته‌ايم.» ابزار مصنوعي راه‌رونده بر روي آبِ وو مي‌تواند در حالي که وزني معادل يک گرم(صد برابر سنگين‌تر از وزن حشره واقعي) را حمل مي‌کند بر روي آب شناور باقي بماند. وي افزود:«فشاري که اين ابزار قادر به تحمل آن است، ۲۰۰ دين بر سانتي‌متر است و اين مقدار، بيشترين فشاري است که تاکنون براي راه‌رونده‌هاي بر روي آبِ مصنوعي گزارش شده‌است.»
وو درباره کاربردهاي اين فناوري گفت:«اين فناوري مي‌تواند در کنترل ميکروسيال، سطوح ترنشونده و خودتميزشونده و همچنين روبات‌هاي زيستي راه‌رونده بر روي آب ‌ـ که مي‌توانند گونه جديدي از وسايل نقليه آبي باشند‌ـ کاربرد داشته باشد. ولاديمير سوکروک(يک متخصص پليمر در مؤسسه فناوري جورجيا در آتلانتاي امريکا)، با اظهار علاقه نسبت به اين کشف گفت:«اين روشِ سازگار با فناوري براي ساخت يک سطح سه‌بعدي، داراي قابليت ترشدگي غير همسانگردِ توزيع‌شده‌ است و به نظر مي‌رسد براي کاربردهايي چون مهندسي بافت پيچيده و سطح‌بالا مناسب باشد. همچنين اين روش مي‌تواند براي فرايندهاي جداسازي سيال و ساخت آرايه‌هاي ميکروسيالي با کنترلِ حرکتِ قطره توزيع‌شده، سودمند باشد.»

منبع: http://www.nanowerk.com/news/newsid=7505.php

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:34  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

برنامه‌هاي ويژه هند براي توسعه فناوري‌نانو (16/09/87)

سازمان فناوري اطلاعات، زيست فناوري و علم و فناوري دولت ايالت کارناتاکا در هند و مرکز تحقيقات علمي پيشرفته جواهر نعل نهرو (JNCASR)، با همکاري يکديگر برنامه YESS&RICH را در چارچوب همايش سالانه نانوي 2008بنگلور، اجرا مي‌کنند. اين همايش در 13 دسامبر سال جاري ميلادي در هتل گرند آشوک بنگلور برگزار خواهد شد.

برنامه YESS&RICH با همکاري سازمان سرمايه‌گذاري‌خطرپذير هند (IVCA) اجرا خواهد شد.

Rich (کانون همکاري‌هاي صنعت تحقيقات)، چارچوبي است که از طريق آن ايده‌هاي تحقيقاتي جديد و ابداعي ارائه مي‌شوند تا فرصت‌هاي تجاري‌سازي و همکاري براي سرمايه‌گذاران و صنعت‌گران ايجاد شود. Rich اين امکان را براي محققان فعال در زمينه فناوري نانو فراهم مي‌کند تا رودرو با صنعتگران و سرمايه‌گذاران، مسائل و چالش‌هاي مورد نظر را بررسي کنند.

در حال حاضر تحقيقات زيادي در زمينه فناوري‌نانو در سطح آزمايشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و سازمان‌هاي مطرح مختلف و نيز شرکت هاي کوچک و متوسط انجام مي شود. در برنامه Rich اين ايده‌ها با هدف بهره‌برداري از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري و همکاري‌هاي مختلف براي تجاري‌سازي آنها، مي‌توانند ارائه شوند.

برنامهYESS (شرکت‌هاي نوپاي کارآفرين جوان و با جسارت بالا)،کارآفرينان جواني که داراي ايده‌هاي تجاري هستند را تشويق مي‌کند تا با صنعتگران مختلف و سرمايه‌گذاران خطرپذير به صورت رودررو ملاقات کرده و با يکديگر تبادل‌هاي کسب و کاري داشته باشند. شرکت‌هاي نوپا و تازه‌تاسيس مي‌توانند طرح هاي کسب و کار خود را ارائه کرده تا از طريق همکاري با افراد علاقمند، به توليد انبوه محصولات خود اقدام کنند.

هدف هر دو برنامه ارتقاي صنعت فناوري‌نانو در هند است.

دولت کارناتاکا نقش مهمي در توسعه و ارتقاء فناوري‌هاي پيشگام دارد. در حال حاضر بنگلور، مرکز فناوري اطلاعات و زيست‌فناوري در کشور هند است. هم‌اکنون اين ايالت ميزبان سازمان‌هاي تحقيقاتي پيشگام در زمينه فناوري‌‌نانو مانندJNCASR و IISC نيز است. برنامه‌هايي مانند YESS&RICH که در چارچوب برنامه‌هاي نانوي بنگلور اجرا مي‌شوند، پيشگامي مهم ديگري است که دولت اين ايالت را در حوزه فناوري‌نانو نيز در کشور هند شاخص کرده است.

منبع: http://www.nanowerk.com/news/newsid=8343.php

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:30  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

توليد نانوفيلتر با عملکرد بالا با استفاده از نانوالياف در ژاپن (16/09/87)

شرکت Awa Paper Co. که توليدکننده محصولات کاغذي مخصوص در توکوشيماي ژاپن است، اعلام کرده است که با همکاري شرکت هنگ‌کنگي Finetex Technology Global Limited موفق به توسعه يک نوع فيلتر جديد شده است.

شبکه نانواليافي اين شرکت از نانواليافي با قطر 50 تا 300 نانومتر درست شده است که همانند يک تار عنکبوت به هم تنيده شده و نانواليافي به شکل يک ورقه را ايجاد کرده‌اند.

Awa Paper برنامه‌ريزي کرده است اين محصول را پاييز آينده وارد بازار نموده و 2 ميليارد ين فروش داشته باشد.

اين فيلتر جديد با ترکيبي از فناوري توليد نانوالياف Finetex و فناوري فيلتر موتور Awa Paper توليد شده است.

در مقايسه با فيلترهاي هواي معمولي، اين فيلتر جديد ذرات ميکرو همانند ذرات کربن را 50 درصد بيشتر در خود نگهداشته و عمر آن نيز دو برابر است. اين فناوري همچنين امکان کوچک‌سازي فيلتر و ايجاد فضاي بيشتر براي طراحي موتور را فراهم مي‌آورد و در نتيجه مصرف سوخت کاهش مي‌يابد.

بر اساس اين دستاورد جديد شرکت‌هاي Awa Paper و Finetex روزنامه‌هاي اصلي ژاپن همانند Tokushima Daily، Automotive Daily، و Nikkei Business Daily مقالاتي درباره اين فناوري جديد و موفقيت آينده آن منتشر نمودند.

شرکت Finetex با توسعه موفقيت‌آميز محصولات نانوفيلتر به همراه Awa Paper، محصولات نانوالياف خود را به بازارهاي ديگري همچون توربين‌هاي گازي صنعتي گسترش داده است.

جي. سي. پارک، مدير اجرايي و موسس شرکتFinetex مي‌گويد: «اين پيشرفت گام اوليه توسعه بازار فيلتراسيون ژاپن بوده و سنگ زيربناي توسعه تجارت بين‌المللي ما محسوب مي‌شود».

اين شرکت هنگ کنگي يک فرايند منحصربه فرد ريسندگي الکتروستاتيک براي توليد الياف و ساختارهاييدر ابعاد نانومتري ابداع نموده است که قابليت توليد انبوه را داراست. نانوالياف و ساختارهاي نانومقياس توليدي اين شرکت در زمينه‌هاي مختلفي همچون خودروسازي، نساجي و صنايع ديگر کاربرد دارد.

منبع: http://www.nanotechwire.com/news.asp?nid=6652&ntid=&pg=2

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:29  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

همکاري مبتني بر وب براي تدوين استاندارد در حوزه فناوري‌نانو (16/09/87)

دولت فدرال ايالات متحده آمريکا با همکاري محققان صنعتي به دنبال ايجاد يک فروم بين المللي آنلاين، با هدف تسريع توسعه محصولات مبتني بر فناوري‌نانو و کاهش ريسک هاي ايمني، سلامت و زيست محيطي آنها است.

حوزه تمرکز اين همکاري، طراحي و تدوين استانداردهاي موردنياز فناوري نانو در زمينه کاربردهاي زيست پزشکي و سلامت است.

در چارچوب اين همکاري جديد، تلاش‌هاي دانشمندان فعال در زمينه مواد و آزمايشگاه‌هاي اندازه‌گيري با فعاليتهاي محققان پزشکي و زيست شناسي ترکيب شده و ذينفعان مرتبط از طريق اينترنت از فناوري شبکه سازي اجتماعي براي ايجاد و توزيع اطلاعات و تبادل جزييات فني تحقيقات با يکديگر، بهره برداري مي‌کنند. اولين مرحله اين پروژه، توسعه استانداردها و تعيين مشخصات ساختار و ويژگي هاي نانومواد مهندسي شده است.

ايده همکاري مبتني بر وب (wiki) در کارگاه بين المللي 2 روزه «تدوين استانداردهايي براي تعيين مشخصات نانومواد» که به ميزباني مؤسسه ملي استانداردها و فناوري (NIST) برگزار شد، مطرح گرديد.

ساير حاميان اين پروژه، سازمان غذا و داروي آمريکا، مؤسسه ملي علوم سلامت محيط زيست، مؤسسه ملي سلامت و ايمني حرفه‌اي، مؤسسه ميکرو و نانو علم ارگون ، مؤسسه ملي سرطان (NCI) و آزمايشگاه‌هاي تعيين مشخصات تحت پوشش آن، هستند.

در اين کارگاه شرکت‌کنندگان از سازمان‌هاي مختلف خواستند تا براي توسعه استانداردهاي با کيفيت بالا، معتبر و منسجم که نتايج قابل اطميناني داشته باشند، با يکديگر همکاري‌هاي پايداري داشته باشند.

برآورد مي‌شود که در سال 2007 ارزش بازار محصولات مبتني بر فناوري نانو حدود 147 ميليارد دلار بوده و پيش‌بيني مي‌شود که اين ميزان تا سال 2015 به بيش از 3000 ميليارد دلار افزايش يابد. پيش‌بيني اين حجم عظيم بازار، کاربردهاي متنوع فناوري‌نانو در حوزه‌هاي مختلف، و فعاليت حوزه هاي علمي ومهندسي مختلف در اين زمينه، نيازمند انواع مختلفي از استانداردهاي فناوري‌نانو است.

در ايالات متحده آمريکا و ساير کشورهاي دنيا، سازمانهاي توسعه‌دهنده استانداردها (SDOs)، در اين زمينه فعاليت مي‌کنند، اما صنعت‌گران، دانشگاهيان و دولت‌مردان شرکت‌کننده در کارگاه فوق‌الذکر، بر اين عقيده بودند که اين تلاش‌ها اثربخش نبوده و نمي‌توانند چالش‌هاي پيش‌رو را رفع کنند.

جامعه ذينفعان اين ابزار آنلاين جديد، بر تسهيل و کارآمدسازي بسياري از بحث‌‌هاي فني گذشته و آينده که در زمينه تدوين استانداردها مطرح مي‌شود، تمرکز خواهند کرد.

Wiki انتشار سريع بحث‌ها؛ پيش‌نويس‌ها، نظرات و اطلاعات پشتيبان را ممکن مي سازد. ابزارهاي مربوط به wiki به سازماندهي بحث‌ها کمک کرده و SDOs را قادر مي سازد تا از اين منابع براي تسريع تدوين پيش‌نويس‌ها و ارزيابي توافق‌نامه‌ها، قبل از ارائه آنها به فرآيند هاي رسمي ارزيابي استانداردها استفاده کند.

NCI و کاربران وي انتظار دارند تا اين سايت بطور کامل از اوايل سال 2009 در اختيار همگان قرار گيرد.

 

منبع: http://www.nist.gov/public_affairs/releases/online_community.html

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:28  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تحول شيمي درماني با نانوالماس‌ها (16/09/87)

يک گروه تحقيقاتي در دانشگاه نورث وسترن، يک ابزار زيست‌پزشکي با پايۀ نانومواد طراحي کردند که مي‌توان از آن براي دارورساني موضعي در شيمي‌درماني تومورهاي سرطاني که با عمل جراحي برداشته شده‌اند، استفاده كرد. اين ابزار ميکروفيلمي انعطاف‌پذير که مانند لايه‌اي کشسان قابليت شکل‌پذيري دارد، مي تواند روش‌هاي درماني گذشته را دگرگون سازد؛ به‌طوري که بيماران کمتر در معرض داروهاي سمي غير ضروري قرار گيرند.

در اين ابزار از نانوالماس‌ها، به‌عنوان يک فناوري نوپا، براي آزادسازي مداوم دارو، بهره بر‌ده‌اند. محققان نشان دادند که اين وسيله داروي دوکسوروبيسين را به‌صورت مداوم و پايدار رها مي‌سازد؛ اين ويژگي يکي از نيازهاي همۀ وسايل کاشتني براي شيمي‌درماني موضعي است. نتايج اين مطالعه در شمارۀ دوم اکتبر مجلۀ ACS Nano منتشر شد.

دين هو، استاديار مهندسي زيست‌پزشکي و مکانيک دانشکدۀ مهندسي و علوم کاربردي مک کورميک دانشگاه نورث وسترن و استاد راهنماي اين تحقيق، مي‌گويد:«اين وسيلۀ کوچک نوعي روکش يا چسب بوده که مي‌تواند در درمان ناحيۀ جراحي‌شده پس از برداشتن تومور استفاده شود؛ چرا که مقداري از سلول‌هاي سرطاني در محل باقي مي‌مانند. اگر يک جراح سرطان‌شناس توموري را از مغز يا سينه بدن خارج سازد، اين ابزار مي‌تواند در ناحيۀ آلوده مانند قسمتي از همان ناحيۀ جراحي‌شده، کاشته شود. اين روش که آزادسازي دارو را به يک ناحيۀ خاص محدود مي‌کند، مي‌تواند عوارض و اثرات ناخواستۀ دارو را در شيمي‌درماني کاهش دهد.»

در اين مطالعه هو و همکارانش، ميليون‌ها نانوالماس حامل دارو را در پليمر پاريلن(که مورد تأييد FDA است) بارگيري کردند. پاريلن که از نظر زيستي پايدار بوده و در روکش‌دهي مواد کاشتني نيز استفاده مي‌شود، ماده‌اي چند جانبه و انعطاف‌پذير همانند روکش پلاستيکي است. مقدار قابل توجهي دارو مي‌تواند بر روي شاخه‌هاي نانوالماس‌هايي نشانده شوند که داراي نواحي سطحي وسيعي هستند، سپس نانوالماس‌ها بين لايه‌هاي بسيار نازکي از پاريلن قرار گرفته و در نتيجه، وسيله‌اي ايجاد مي‌شود که به‌طور نامحسوسي تهاجمي است.

به‌منظور آزمايش عملکرد آزادسازي دارو در اين وسيله، محققان از دوکسوروبيسين استفاده کردند؛ دوکسوروبيسين يک داروي شيمي‌درماني بوده و در درمان انواع سرطان استفاده مي‌شود. آنها دريافتند که دارو به‌آرامي و به‌صورت ثابت از خوشه‌هاي نانوالماس مستقر در پليمر، به مدت يک ماه آزاد مي‌شود و احتمالاً با افزايش ذخيرۀ دوکسوروبيسين، زمان آزادسازي طولاني‌تر مي‌شود(چندين ماه يا بيشتر)، همچنين اين وسيله از آزادسازي اوليۀ دارو به‌صورت انفجاري يا با حجم زياد(که از معايب روش‌هاي درماني معمول است) جلوگيري مي‌کند.

در آزمايش‌هاي کنترلي، هنگامي که از داروي بدون نانوالماس استفاده مي‌شد، تمام دارو طي يک روز آزاد مي‌شد؛ در حالي كه با اضافه کردن نانوالماس‌هاي مملو از دارو به اين ابزار، زمان آزادسازي دارو بي‌درنگ به مقياس‌هاي زماني طولاني‌تري در حدود چندين ماه افزايش مي‌يابد. علاوه بر اين، نانوالماس‌ها به‌دليل سطح زيادشان مزاياي زيادي دارند که مي‌توان از آن در دارورساني استفاده كرد: آنها تقريباً در هر درماني قابل استفاده هستند و به‌راحتي در آب شناور مي‌شوند، كه اين ويژگي اخير در کاربردهاي زيست‌پزشکي اهميت دارد.

نانوالماس‌ها که هر کدام قطري در حدود چهار تا شش نانومتر دارند، زيست‌سازگار بوده و کمترين آسيب را به سلول‌ها مي‌رسانند و منجر به ايجاد التهاب(که يک عارضۀ جدي تلقي مي‌شود) نمي‌شوند وقابليت توليد در مقياس بالا را دارند.

ساختار اين وسيله تابع نوع درمان است، که مي‌تواند مبتني بر مولکول‌هاي کوچک، پروتئين‌ها، آنتي بادي،DNA وRNA باشد. بنابراين اين فناوري قابليت تأثير بر طيف وسيعي از روش هاي درماني را دارد؛ به‌طوري كه در آنها کاشته شده، نيازمند آزادسازي طولاني‌مدت دارو است.

براي ساخت اين وسيلۀ زيست‌پزشکي، محققان روشي ابداع کردند که در آن دو لايه از پاريلن با شيوۀ جريان خطي ساخته شد و کمپلکس داروـ نانوالماس را در بين آنها فشردند. لايۀ زيرين با ضخامت تقريباً 20 تا 30 ميکرون، به‌عنوان اسکلت اين وسيله، استفاده از آن را آسان مي‌سازد. اين گروه تحقيقاتي، لاية فوقاني را از لاية نيمه‌متخلخل و نازک‌تري ايجاد کردند که اجازه مي‌دهد دارو به‌آرامي از آن رها شود.

منبع: http://www.nanowerk.com/news/newsid=7531.php

+ نوشته شده در  87/09/16ساعت 9:25  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

مدل جدید سرمایه ‌گذاری ریسک ‌پذیر در حوزه‌ فناوری نانو (13/09/87)

در طی دهه‌ی گذشته، کارآفرینان حوزه‌ي فناوری نانو، فناوری‌های پاک و انرژی‌های تجدیدپذیر، با مشکلات مالی عمده‌ای در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر مواجه بوده‌اند. متیو نوردن، نماینده‌ي لوکس ریسرچ، اخیرا در همایشی مربوط به نانوانرژی‌های تجدیدپذیر، نظرات خود را در زمینه‌ی تامین مالی شرکت‌های نانو اعلام کرده است.

 

   به عقیده‌ی وی، هیچ رابطه‌ی خطی میان سرمایه‌گذاری مالکین، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و) IPOعرضه اولیه سهام به عامه مردم) وجود ندارد. امروزه،‌ پیش از رسیدن به IPO، باید سرمایه‌گذاری خصوصی و قابل رشدی صورت گیرد. زیرا سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، قادر به افزایش سرمایه‌گذاری تا سطح صدها میلیون دلار نیستند. همچنین، اتخاذ یک مدل کسب وکار جدید برای فناوری‌های نوظهور، پیش از سوددهی، نیازمند سرمایه‌گذاری و زمان بیشتری است.
   نوردن می‌افزاید: در حوزه‌هایی نظیر انرژی و فناوری‌های پاک،‌ سرمایه‌های ریسک‌پذیر جواب خواهند داد. برای مثال، شرکت‌‌هایی نظیر راکپورت، کلینر پرکینز کافیلد و بایرز، در زمینه‌ي فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که در مراحل اولیه منحنی رشد خود قرار دارند. در حالی که ریوراستون و فورویندز در جهت توسعه‌ی فناوری‌های نسبتا بالغ سرمایه‌گذاری می‌کنند. تنها تعداد محدودی از سرمایه‌گذاران نظیر ونتیج پوینت تمایل دارند وسعت سرمایه‌گذاری خود را افزایش ‌دهند. مدل جدید سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیرکه توسط خوسلا ونچورز ارائه شده است، نمایان‌گر این گونه سرمایه‌گذاری است.
   به عقیده‌ی نوردن، هوشمند‌‌ترین شرکت‌های‌ ریسک‌پذیر، برای کشف نیازهای مشتریان، بیش از 5 سال با آنها ارتباط برقرا ر می‌کنند. سپس این شرکت‌ها، بر اساس خواسته‌های این مشتریان شرکت‌های نوپا را تشکیل می‌دهند. اگر ریسک فناوری برای شرکت نوپا به خوبی روشن نباشد، طرح کسب و کار به کلی تغییر خواهد کرد.
   در نهایت،‌ نوردن چهار قانون کلی را به شرکت‌های ریسک‌پذیر توصیه می‌کند:
   • فناوری‌ها و راه‌حل‌های جایگزین را به طور نامحسوس در نظر داشته باشند؛
   • رشد نمایی محصول را همواره در نظر بگیرند؛
   • گزینه‌های متعددی جهت مقابله با رقبا داشته باشند؛ و
   • از تمرکز بیش از حد بر روی یک فناوری ایده‌آل اجتناب کنند.

 

منبع: http://www.eetimes.com/news/semi/showArticle.jhtml?articleID=209400750

مدیریت فناوری نانو

+ نوشته شده در  87/09/13ساعت 0:4  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

کد انجام مسوولانه تحقیقات فناوری‌نانو در اروپا (13/09/87)

علم و فناوري‌ نانو بعنوان فناوري‌هاي توانمندساز در حوزه‌هاي صنعتي مختلف تأثير بسزايي خواهند داشت. با توجه به اينكه فناوري‌نانو، فناوري راهبردي آينده محسوب مي‌شود، اعتماد به آن و در نتيجه پذيرش آن توسط عامه مردم، پيش‌نياز استفاده از اين فناوري در محصولات مختلف و تجاري‌سازي محصولات مبتني بر آن است. توسعه و استفاده از فناوري‌نانو بايد برنامه‌ريزي شده بوده و بر اساس احتمال نباشد. علم و فناوري‌نانو بخاطر ويژگي‌هاي خاص آن مانند اندازه، قابليت نفوذ در بدن موجودات زنده و .... آن را در مقايسه با ساير فناوري‌ها متمايز كرده است. بنابراين مديريت مسوولانه اين حوزه يكي از عناصر اصلي سياست‌گذاري علم و فناوري در سال‌هاي آتي است.

   

   انجام تحقيقات در زمينه فناوري‌نانو داراي دو بعد است. از يك طرف تحقيقات بايد باعث توسعه محصولات و كاربردهاي جديد در صنعت و اجتماع شود و از طرف ديگر بايد مقیاس‌هاي مناسب براي ارزيابي ريسك‌هاي بالقوه آن تعيين شوند. در این راستا و برای ارتقاي ايمني انجام تحقيقات مسوولانه و فراهم كردن بستر مناسب براي استفاده ايمن و مسوولانه از اين فناوري، كميسيون اروپا «كد انجام مسوولانه تحقيقات علم و فناوري‌نانو» ارائه كرده است. اين كد از پيشنهادهاي كميسيون اروپا بوده و انتظار مي‌رود كه دولت‌ها، صنعت، دانشگاه‌ها، سازمان‌هاي مالي، محققان و ساير گروه‌هاي علاقمند از اصول آن پيروي كنند.
  
  
كد انجام مسوولانه تحقيقات علم و فناوري نانو بخشي از آرمان كميسيون اروپا براي ارتقاي انتشار متعادل اطلاعات در زمينه علم و فناوري‌نانو و ارتقاي بحث‌هاي آزاد در اين زمينه،   طراحي و تدوين شده است. اين كد منطبق با راهبرد مسوولانه، منسجم و ايمن فناوري‌نانو است كه دولت‌هاي عضو كميسيون اروپا در سال 2004 آن‌ را تصويب كردند.
  
  
كد انجام مسوولانه تحقيقات فناوري‌نانو سه اصل بنيادي را مدنظر دارد، اين سه اصل احتياط (اقدامات پيشگيرانه)، كليت و انسجام هستند:
  
 
     - احتياط (PRECAUTION)- كميسيون اروپا و دولت‌هاي عضو آن بايد گام‌هاي مورد نياز برا ي حفظ ايمني افراد، تعيين الزامات مناسب ايمني و توسعه و ارزيابي روش‌هاي آزمايش بيشتر نانومواد را مدنظر داشته و آنها را انجام دهند. اين اقدامات پيشگيرانه بايد فراتر از دامنه خسارت‌هاي فيزيكي به محيط زيست، انسان و حيوانات بوده و بايد از شخصیت، حریم خصوصي و اطلاعات شخصی انسان‌ها نیز حمايت كند.
     - كليت (INCLUSIVENESS)- كد انجام مي‌تواند ميزان صداقت و اهميت مشاوره‌هاي علمي منصفانه را براي توسعه سياست‌هاي دقيق، تعيين كند.
     - انسجام (INTEGRITY)- انسجام و هماهنگي از مبانی علوم محسوب مي‌شود. انسجام تحقيقات، ممكن است با احتمال‌هاي جديدي كه علم و فناوری‌نانو، آنها را ارائه مي‌كنند، با چالش مواجه شود. ممكن است استانداردهای انتشار نتايج تحقيقات، مسائل ايمني،اخلاقي و ... با توسعه اين فناوری ناديده گرفته شوند. در این راستا، اين كد با تعيين شاخص‌هاي خاص به دنبال تضمين انسجام فعاليت‌هاي  تحقيقاتي علم و فناوری‌نانو، در سطح اروپا است.
     علاوه بر سه اصل اساسی، کد انجام مسوولانه تحقيقات فناوری‌نانو، اصول و عناصر ديگري نيز دارد كه مي‌توانند به مديريت مسوولانه تحقيقات فناوری‌نانو کمک كنند. اين اصول عبارتند از:
  
  1. هوشياری بهتر و دائمي (BETTER & CONSTANT VIGILANCE)
     توسعه سریع فناوری‌نانو، نيازمند پايش مستمر آن است. كد انجام، مي‌تواند نياز به ساختارهاي مديريتی مناسب - از جمله ساختار مديريت ريسك در اين حوزه- را مورد تأكید قرار داده و به شهروندان اجازه دهد در تجارب توسعه اين فناوری مشاركت كنند.

  
  2. درك مزاياي اجتماعي (REALISING SOCIETAL BENEFITS)

     كد انجام مي‌تواند با تدوين برنامه‌هاي مناسب، بحث‌هاي اجتماعي در زمينه‌هاي مختلف فناوری‌نانو را تنظيم كرده و باعث افزايش درك عامه مردم از مزاياي اين فناوری نوظهور گردد.
  
  3. اعتبار و اعتماد (CREDIBILITY AND TRUST)
     مديريت اثربخش فناوری‌نانو مستلزم انجام مباحثه‌هاي اجتماعي باز و شفاف براي شناسايي ريسك‌هاي ممكن و انتظارات واقعي مردم از این فناوری است. «كد انجام» مي‌تواند الزامات توجه دقيق به محدوديت‌هاي دانش و كنترل توسعه اين فناوری را مدنظر قرار دهد. همچنين اين كد مي‌تواند نياز به پرهيز از ريسك‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري‌هاي نامناسب سازمان‌ها در حوزه فناوری‌نانو را مشخص كند.
  
  4. حفاظت از حقوق اساسی شهروندان (PROTECTION OF FUNDAMENTAL RIGHTS)  
     در حوزه علم و فناوری‌نانو همانند ساير علوم و فناوری‌ها، ممكن است زمينه‌هايي وجود داشته باشد كه رويكرد پيش‌گيرانه   نتواند استفاده شود زيرا كه ريسك‌هاي فيزيكي ممکن است با استانداردهاي اخلاقي مورد قبول عامه مردم مغایر بوده يا حقوق اساسي آنها ناديده گرفته شوند. چنين زمینه‌هایی مي‌توانند به طور دقيق در كد انجام تعريف شوند.

منبع:

برگرفته از مقاله: "TOWARDS A CODE OF CONDUCT FOR RESPONSIBLE NANOSCIENCES AND NANOTECHNOLOGIES RESEARCH"

مدیریت فناوری نانو

+ نوشته شده در  87/09/13ساعت 0:3  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نگاهی بر فناوری ‌نانو در ترکیه (13/09/87)

فناوري‌نانو يكي از حوزه‌هاي تحقيقاتي راهبردي محسوب مي‌شود. انجام تحقيقات در اين زمينه يكي از شاخص‌هاي نشان‌دهنده سطح توسعه صنعتی هر كشوري است. تركيه از كشورهاي عضو اتحاديه اروپا با جمعيت 65 ميليون نفر است. اين كشور در سال‌هاي اخير شاهد توسعه چشمگير علم و فناوري‌نانو بوده است. در این كشور بيشتر تحقيقات فناوري‌نانو در مرحله تئوري بوده و اغلب آنها بصورت فردي انجام مي‌شوند. با ‌آغاز برنامه 6 توسعه علم و فناوري اتحاديه اروپا (FP6)، محققان فناوري‌نانو در اين كشور به دنبال طراحي رويكردهاي جديد در تحقيق و توسعه فناوري‌نانو هستند. اولين همايش فناوري‌نانو در كشور تركيه توسط دانشگاه بيلكنت در آنكارا در سال 2005 سازماندهي شد. تعداد علاقمندان به شركت در اين همايش غير قابل‌انتظار بود. تعداد زيادي از محققان، متخصصان، كارشناسان علم و فناوري در اين همايش شركت كردند.

   

   تاكنون دانشگاه‌هاي دولتي و خصوصي شروع به سرمايه‌گذاري در تحقيقات علم و فناوري‌نانو كرده‌اند و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي نیز از تحقيقات فناوري‌نانو حمايت مي‌كنند. بعلاوه تركيه در برنامه 6 توسعه علم و فناوري اتحاديه اروپا مشاركت كرده و طرح‌هاي تحقيقاتي اين كشور در زمينه علم و فناوري‌نانو در چارچوب اين برنامه نيز حمايت مي‌شوند.
   در چارچوب اين برنامه مركز ملي تحقيقات فناوري‌نانو (UNAM) با همكاري دانشگاه بيلكنت و سازمان برنامه‌ريزي دولتي تركيه تأسيس شد. مركز تحقيقات فناوري‌نانو در دانشگابيلكنت در تحقيق و توسعه علم و فناوري‌نانو با تأكيد بر آموزش و پژوهش فعاليت مي‌كند. زمينه‌هاي تحقيقاتي مورد توجه اين مركز، انجام تحقيقات در زمينه مسائل نظري و استفاده از كاربردهاي فناوري‌نانو در زمينه‌هاي نانولوله‌ها، نانوسيم‌ها، نقاط كوانتومي، ملكول‌هاي مغناطيسي و سطوح است. اين مركز، يك مركز تحقيقات بين‌رشته‌اي بوده و مركز انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي فناوري‌نانو در دانشكده‌هاي علم و مهندسي اين دانشگاه و ساير دانشگاه‌هاي علاقمند به دسترسی به امكانات اين مركز است. ساير دانشگاه‌هاي تركيه كه به دنبال رقابت در حوزه‌هاي تحقيقاتي بين‌المللي هستند، در حال تأسيس مراكز تحقيق و توسعه فناوري‌نانوي خود هستند. اين دانشگاه‌ها بيشتر در زمينه‌هاي سراميك‌هاي پيشرفته، فيلم‌هاي نازك نانوساختار، نيمه‌هادي‌ها، نانوكامپوزيت‌ها و پليمرهاي پيشرفته فعاليت مي‌كنند.
   دانشگاه خصوصي سابانك (sabanc) در استانبول يكي از پيشگامان فعاليت در زمينه تحقيقات فناوري‌نانو است. اين دانشگاه از طريق انجام تحقيقات مشترك در چارچوب برنامه‌هاي شيمي، مواد و مهندسي، مهندسي ميكروالكترونيك و مهندسي زيستي، فعاليت‌هاي تحقيقاتي گسترده‌اي در زمينه نانواسنفج‌ها و نانو‌لوله‌هاي‌كربني، فناوري حسگرها و ژل، سراميك، مواد اپتيك، كريستال‌هاي مايع و پليمرهاي نوري غيرخطي، پليمرهاي رسانا و ... انجام مي‌دهد. دانشگاه فني خاورميانه، دانشگاه كتپ در آنكارا و دانشگاه باسفوروس (Bosphorus) در استانبول، نيز در زمينه تحقيقات فناوري‌نانو فعاليت مي‌كنند. در دانشگاه فني خاورميانه يك آزمايشگاه مركزي (METU) و مركز تحقيق و توسعه وجود داشته و تحقيقات فناوري‌نانو در اين مركز عمدتاً بر حوزه مواد زيستي، موادهوشمند و نانوكامپوزيت‌ها تمركز دارند. دانشگاه هاكتپ (Hacettepe) با دارا بودن بخش شيمي و مهندسي شيمي در حوزه نانوپليمرها، نانوكامپوزيت‌ها و نانومواد زيستي فعاليت مي‌كند. دانشگاه Bosphorus در زمينه علم و فناوري‌نانو با مركز بين‌المللي تحقيق و توسعه فناوري‌هاي پيشرفته، مواد هوشمند و فناوري‌نانو همكاري مي‌كند.
   علاوه بر دانشگاه ها، مؤسساتي چون موسسه فناوری‌نانو نیز در این کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری‌نانو بسيار فعال هستند. برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در زمینه علم و فناوری‌نانو در کشور ترکیه توسط كميته تحقيقات علمي و فناورانه این کشور (TUBITAK) انجام می‌شود. اهداف این کمیته که در سال 1963 تاسیس شده است عبارتند از: سازماندهی، هماهنگی و ارتقای تحقیقات بنیادی و کاربردی؛ جهت‌دهی فعالیت‌های تحقیقاتی در راستای اهداف برنامه توسعه ملی و تعیین اولویت‌های تحقیقاتی.
   کمیته عالی علم و فناوری (SCST) در سال 2000 اعلام کرد که سیاست‌های علم و فناوری جدید باید تدوین شده و حوزه‌های اولویت‌دار ترکیه در این   زمینه بین سال‌های 2002 تا 2023 مشخص شوند. TUBITAK به عنوان دبیرخانه SCST   انجام این پروژه را بر عهده گرفت. TUBITAK برای تدوین برنامه علم و فناوری جدید از ابزار آینده‌نگاری استفاده کرد. بدین ترتیب برنامه آینده‌نگاری فناوری ترکیه با اهداف زیر آغاز شد: 1) ایجاد چشم‌انداز علم و فناوری برای ترکیه؛ 2) تعیین فناوری‌های راهبردی و حوزه ‌های اولویت‌دار علم وفناوری؛   3) تدوین سیاست‌های علم و فناوری برای 20 سال آتی؛ 4) مشارکت ذینفعان مختلف در تدوین برنامه علم و فناوری جهت جلب مشارکت آنها در اجرای این برنامه؛ و   5) افزایش آگاهی مردم در زمینه علم وفناوی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی. بعد از برگزاری کارگاه‌ها و جلسات مختلف کمیته راهبری 9 فناوری و بخش‌های مرتبط را، به عنوان اولویت‌های این کشور در زمینه علم و فناوری انتخاب کرد.   فناوری‌نانو نیز در این چشم‌انداز، در زیرمجموعه‌های این 9 اولویت انتخاب   شد.
   طبق گزارش راهبردهاي علم و فناوري‌نانو كه توسط TUBITAK و در چارچوب چشم انداز 2023 اين كشور منتشر شده است، حوزه‌هاي اولويت دار اين كشور در حوزه علم و فناوري نانو عبارتند از:
   • نانوفتونيك؛ نانو الكتريك و نانومغناطيس با هدف تبديل شدن به مركز بين‌المللي توليد سيستم‌هاي مدار مجتمع با استفاده از نانوساختارها
   • نانو مواد؛ با هدف توليد مواد نانوكامپوزيت پيشرفته، كاتاليست‌ها و مواد زيستي هوشمند، توليد ادوات نانوالكترونيك و نانو مكانيك به روش خودمونتاژي
   • پيل‌هاي سوختي و انرژي؛ برنامه‌ريزي براي توليد پيل‌هاي سوختي با كارآيي بالا
   • تعيين مشخصات فناوري‌نانو؛ با هدف بهبود كارايي ميكروسكوپ‌هاي پروب‌روبشي و ميكروسكوپ‌هاي نيروي اتمي
   • نانو ساخت؛ با هدف توليد نانوساختارها و سيستم‌هاي مدار مجتمع
   • پردازش اطلاعات كوانتومي با اندازه نانو؛ با هدف پيشگامي در طراحي، شبيه‌سازي وتوليد واحدهاي نانو مقياس
   • نانو زيست فناوري؛ برنامه‌ريزي برای بهبود تشخيص DNA
   توسعه‌ها و راهبردهاي جديد، به همراه دانشمندان مطرح، تركيه را در جايگاهي مناسب قرار داده و انتظار مي رود كه اين كشور در آينده از پيشگامان توسعه علم و فناوري‌نانو در دنيا باشد.

 

منابع:

1. Vision 2023: Turkey’s National Technology Foresight Program– a   contextualist description and analysis, Ozcan Saritas, PREST, Manchester   Business School
2. NANOTECHNOLOGY IN TURKEY, Ahu Gümrah Dumanli and Yuda Yürüm , Sabanci   University
3.
www.nanovip.com
4. www.tubitak.gov.tr
مدیریت فتاوری نانو

+ نوشته شده در  87/09/13ساعت 0:1  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

گرافيت‌هاي ارزان‌قيمت و توليد نانوزيست‌حسگرها (13/09/87)

معمول‌ترين شکل نانومواد مورد استفاده در الکتروآناليزها، فلورين‌هاي کروي، نانولوله‌ها و فيبرهاي کربني هستند. از زماني که مشخص شد نانولوله‌هاي کربني مي‌توانند به‌عنوان ترانزيستورهاي نانومقياس استفاده شوند، محققان دريافتند که اين ترانزيستورها توانمندي خوبي را براي تشخيص الکترونيکي زيست‌مولکول‌ها در محلول‌هاي زيستي(با دقت يک مولکول) دارند.
اکنون براي اولين بار گرافن پوشيده‌شده با نانوفلزات(نانوپليت‌هايي با ضخامت ده نانومتر که داراي 30 صفحه گرافني هستند و فضاي بين هر لايه 335/0نانومتر است) در زيست‌حسگرها استفاده مي‌شود. مزيت اين زيست‌حسگرها کارايي بالاتر آنهاست و اينكه از نظر تجاري مقرون‌به‌صرفه هستند. گرافن‌هايي كه با پوشش فلزي پوشانده شده‌اند نسبت به گرافن‌هاي پوشش‌شده با نانولوله‌هاي کربني قيمت بسيار بيشتري دارند. علاوه بر قيمت ارزان نانولوله‌ها، آنها نسبت سطح به حجم بيشتري هم دارند كه اين امر بازدهي بيشتري را نسبت به حسگرهاي زيستي و کاتاليزورهاي زيستي ايجاد مي‌كند، همچنين گرافن‌ها مقاومت بالاتري را در برابر اکسيداسيون در دماي بالا دارند؛ مثلاً در توليد زيست‌حسگرهاي گلوکز، از نانوپليت‌هاي گرافيتي با روکشي از پالاديوم و پلاتين استفاده شد که هم حساسيت بيشتر داشتند و هم زمان پاسخ‌دهي آنها کمتر از دو ثانيه بود.

http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=7144.php

+ نوشته شده در  87/09/12ساعت 23:47  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نانوسردساز براي ريزتراشه‌ها (13/09/87)

اخيراً محققاني از گروه فيزيکِ UAB و مؤسسه علم مواد بارسلون يا ICMAB-CSIC، در طرح مشترکي، ماده جديدي را بر اساس ابرشبکه‌ها(supernets) ساخته‌اند.
اين ماده از دو لايه تکرارشونده تشکيل شده‌است: يک لايه از سيليکون ساخته شده و لايه ديگر، از نانوبلورهاي(نقاط کوانتومي) ژرمانيومي تشکيل يافته‌است. ماده جديد، داراي خصوصيات ترموالکتريکي ارتقايافته‌اي است و راه را براي ساخت نانوسردسازها براي ابزارهاي نيمه‌رساناي معمولي هموار مي‌کند.
در چند سال گذشته، طراحي و ساخت مدارهاي نانومقياس براي ابزارهاي مجتمع، يکي از بحث‌هاي داغ در علم و فناوري مواد مدرن بوده‌است. کاهش قابل‌توجه در ابعاد اين ابزارها، اغلب با کشف‌هايي در ارتباط با نحوه رفتار آنها در اندازه‌هاي بسيار کوچک همراه بوده‌است.
دانشمندان همزمان با شناخت فيزيک اين مواد در نانومقياس، امکان طراحي مواد جديد را با خصوصيات نوظهور بررسي کرده‌اند. يکي از خصوصياتي که لزوماً بايد در طراحي تراشه‌ها مورد توجه قرار گيرد، رسانايي حرارتي اجزاي موجود در تراشه است. اين ويژگي، براي کنترل گرم ‌شدن مدارهاي کوچک‌مقياس -که هم‌اکنون يکي از محدوديت‌هاي فيزيکي در برابر ارتقاي توان محاسباتي است- داراي اهميت ويژه‌اي است. ادغام حرارت و الکتريسيته با ايجاد اثرات ترموالکتريکي‌ به مدارها اجازه مي‌دهد تا سرد شوند و به اين شکل، توان محاسباتي را ارتقا مي‌دهد.
تاکنون هيچ ماده‌اي خصوصياتي که به بروز مؤثر رفتار ترموالکتريکي بينجامد نداشته‌است. اين امر توجه همگان را براي ارتقاي خصوصيات ترموالکتريکي، به‌سمت مواد نانومقياس معطوف کرده‌است؛ زيرا اين مواد مي‌توانند رسانايي حرارتي بسيار کوچک‌تري داشته و در عين حال، از رسانايي الکتريکي بالايي برخوردار باشند. اين دو ويژگي، براي دستيابي به يک رفتار موثر ترموالکتريکي، مورد نياز است.
در قياس با ساير پيشرفت‌هايي که پيش از اين در اين زمينه انجام شده‌اند؛ اين تحقيق، نقاط کوانتومي را در يک مد ناهم‌بسته، در لايه‌هاي تکرارشونده مذکور قرار مي‌دهد؛ به عبارت ديگر، نقاط موجود در يک لايه، به‌صورت عمودي با نقاط لايه پايين‌تر هم‌راستا نيستند.
براي تحقق اين امر، محققان يک زيرلايه کوچکِ کربني را در بين لايه سيليکوني و نانونقاط ژرمانيومي قرار دادند. اين زيرلايه، اطلاعات نقاط کوانتومي موجود در سطوح پايين‌تر را مخفي مي‌کند. مهم‌ترين پيامدِ ناهمبستگي در بين لايه‌هاي تکرارشونده، کاهش رسانايي حرارتي است، زيرا به اين شکل، انتقال حرارت به‌صورت عمودي از لايه‌هاي چندگانه، مشکل‌تر مي‌شود. محققان نشان دادند که ميزان اين کاهش در قياس با زماني که از ساختارهاي داراي همبستگي عمودي نقاط، استفاده شود بيش از دوبرابر است. به همين دليل، اين مواد جديد داراي خصوصيات ترموالکتريکي ارتقايافته‌اي بوده و با توجه به سازگار بودنشان با فناوري سيليکون، راه را براي سردسازي ابزارهاي نيمه‌رساناي معمولي هموار مي‌سازند، همچنين از ساختارهاي ژرمانيوم‌دار نيز مي‌توان در کاربردهاي دمابالا؛ همانند بازيابي حرارت توليدشده در فرايندهاي احتراق و تبديل آن به انرژي الکتريکي، استفاده كرد.
جنبه ثانويه و مهم اين تحقيق، مطالعه نظري خصوصيات حرارتي اين ماده جديد، به‌وسيله يک مدل ساده بر پايه تصحيحات معادله حرارتِ فوريه است که مي‌تواند رفتار اين ماده را پيش‌بيني کند. از اين رو، به ‌کمک نتايج به ‌دست‌آمده از مطالعات پيشين، محققان توانستند تا شالوده نظري رفتار حرارتي اين ماده نانوساختار را تبيين کنند.

http://www.physorg.com/news142677353.html

+ نوشته شده در  87/09/12ساعت 23:41  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

اندازه‌گيري رزونانس مغناطيسي هسته در مقياس نانو (13/09/87)

دو گروه مستقل از فيزيک‌دانان يکي در ايالات متحده امريکا و ديگري در آلمان، براي اولين بار ميدان‌هاي مغناطيسي نانومقياس را در دماي اتاق اندازه‌گيري کرده‌اند. هر دو روش بر پايه رفتار کاستي‌هاي محل خالي نيتروژن و الماس عمل کرده و در هر دو روش سيگنال‌هاي مغناطيسي ساطع‌شده از تک‌الکترون‌ها و هسته‌هاي اتمي را که در مجاورت آن قرار گرفته‌اند، احساس مي‌‌شود.
توانايي تشخيص اين ميدان‌هاي مغناطيسي بسيار کوچک تحت شرايط بسيار محدود، راهي به‌سوي کاربردهايي در زيست‌شناسي، علم مواد، اسپينترونيک و اطلاعات کوانتمي مي‌گشايد.
اين روش جديد بر پايه رزونانس مغناطيسي هسته(NMR) و تصويرسازي رزونانس مغناطيسي(MRI) بنا شده‌است و عموماً براي تصوير‌سازي از درون بدن انسان استفاده مي‌شود.
NMR و MRI به‌وسيله روش فعاليت مغناطيسي از ميليون‌ها اسپين هسته کار مي‌کند؛ اما به‌دليل نياز به اين تعداد زياد از اسپين‌ها، رزونانس مغناطيسي هسته براي ساختارهاي بسيار کوچک قابل استفاده نيست. ميخائيل لوکين از دانشگاه هاروارد و همکارانش و فيدور جلزکر از دانشگاه اشتودگارت و ديگر همکارانش يک روش جديدي را که در آن از يک تک اسپين وابسته به يک جريان خالص در الماس با نام مرکز محل خالي نيتروژن، ارائه داده‌اند تا با اين روش ميدان‌هاي مغناطيسي در مقياس نانو تشخيص داده شود. تک اسپين به‌عنوان يک پروب مغناطيسي بسيار حساس كه قابليت جاي‌گزيده شدن درون مکاني را دارد كه حدود چند نانومتر باشد
چگونگي احساس حضور ميدان مغناطيسي:
اسپين پروب مي‌تواند حضور هرگونه ميدان مغناطيسي ايجادشده به‌وسيله الکترون‌ها يا هسته‌هاي مجاور را احساس کند که اين امر باعث يک جابه‌جايي در فرکانس رزونانس اسپين الکترون مي‌شود. اين جابجايي را به‌عنوان مثال مي‌توان با استفاده از نمايش جابه‌جايي رزونانس اسپين يا يک ميدان ميکروويو و اثر اين تغيير در فوتولمينوسنس مربوط به اسپين پروب تشخيص داد. اضافه بر اين بر اساس زمان آرامش فوق طولاني در محل خالي نيتروژن اسپين‌هاي الکترون در الماس(از مرتبه ميلي‌ثانيه)، تصويرسازي رزونانس مغناطيسي از تک اسپين تحت شرايط محدود امکان‌پذير است. تا به حال براي پايدارسازي اسپين‌ها در مواد ديگر به دماهاي پايين احتياج بوده‌است.
گروه تحقيقاتي وابسته به لوکين برنامه‌اي را تهيه ديده‌اند که با استفاده از روش آنها ميدان‌هاي مغناطيسي در حدود (nT)3 نانوتسلا در فرکانس‌هاي از مرتبه کيلوهرتز را تشخيص دهد. اين ميدان‌ها معادل ميدان‌هاي نمايش داده‌شده از تک الکترون در حدود100 نانومتر و يا يک تک پروتون در حدود 10 نانومتر است، همچنين گروه جلزکر موفق به استفاده از چنين مگنتومتري براي دستيابي به اولين تصوير روبش‌شده از يک نمونه شدند؛ به‌عنوان مثال، محققان موفق به مشخص کردن مکان مرکز محل خالي نيتروژن با وضوح مغناطيسي در حدود 5 نانومتر شدند.
استفاده از MRI در مقياس نانو:
يکي از کاربردهاي مهم براي پروب محل خالي نيتروژن در تصويرسازي، رزونانس مغناطيسي(MRI) با قدرت تفکيکي در مقياس نانو است. در حقيقت MRI با حساسيت تک اسپين باعث پيشرفتي عظيم در بالا بردن قدرت تفکيکي در سطح نانومتر و يا حتي آنگستروم شده‌است. بنابراين چسبيدن يک تک نانوبلور که شامل يک کاستي محل خالي نيتروژن است به مولکول‌هاي زيستي، اين امکان را به ما مي دهد که ساختار تک پروتئين و يا مولکول‌هاي DNA را بررسي کنيم. کاربردهاي ديگر براي حسگرها شامل تشخيص اسپين تک الکترون‌هاي هسته در مولکول‌هاي پيچيده زيست‌شناختي و به‌عنوان مرورگر مغناطيسي کوانتمي براي آدرس دادن و خواندن بيت‌هاي کوانتمي از اطلاعات کدبندي‌شده در يک الکترون و يا حافظه اسپين هسته هستند.

http://nanotechweb.org/cws/article/tech/36114

+ نوشته شده در  87/09/12ساعت 23:37  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

استفاده از گرافن در ساخت نوع جديدي از ابرخازن‌ها (13/09/87)

طبق اعلام اتحاديه انرژي بادي آمريکا، نصب توربين‌هاي بادي در آمريکا در سال 2007 حدود 45 درصد رشد داشته‌است که در صورت ادامه يافتن اين روند کل توليد انرژي فقط از طريق توربين‌هاي بادي ظرف 20 سال آينده چيزي معادل کل توليد برق تمام منابع توليد برق در سال 2007 خواهد بود؛ اما آنچه اين روند را با چالش روبه‌رو مي‌کند چگونگي ذخيره برق توليد‌شده است.
همينك ذخيره برق به دو شيوه عمده انجام مي‌شود: يکي استفاده از باتري‌هاي قابل شارژ و ديگري ابرخازن‌ها. با توجه به مزاياي فراوان ابرخازن‌ها؛ از قبيل قابليت بيشتري که در ذخيره برق دارند؛ سبکي و طو ل عمر بيشتر؛ محدوده دمايي گسترده‌تر؛ انعطاف‌پذيري بيشتر در بسته‌بندي و نياز کمتر به تعمير و نگهداري، کاربرد گسترده‌اي در ذخيره و توليد انرژي دارند. از اين دستگاه‌ها يا مستقيماً استفاده شده و يا اينکه به‌عنوان منبع تغذيه‌هاي اوليه و يا همراه با باتري و پيل‌هاي خورشيدي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
در همين مسير دانشمندان دانشگاه تگزاس آمريکا به دستاوردي جديد در زمينه ذخيره انرژي الکتريکي در اين ابرخازن‌ها دست يافتند. آنها موفق شدند با استفاده از ساختارهاي گرافني(نوعي کربن است) ميزان ذخيره انرژي الکتريکي را در ابرخازن‌هاي معمولي تا دو برابر افزايش دهند و به اين ترتيب امکان استفاده گسترده از منابع تجديدپذير مثل باد و انرژي خورشيدي در توليد برق ‌ـ که سابق بر اين به‌دليل مشکل ذخيره انرژي امکان‌پذير نبود‌ ـ فراهم مي‌شود.
پروفسور راد روف، استاد مهندسي مکانيک و متخصص شيمي فيزيک، در اين باره مي‌گويد:«در اين شيوه جديد جريان الکتريکي ايجادشده، بر اثر ذخيره و رها شدن سريع بارها روي صفحات گرافني مي‌تواند تا دو برابر جريان توليدشده در شيوه‌هاي معمولي ذخيره انرژي افزايش ياد.»
آنها با تهيه نوع کاملاً اصلاح‌شده‌اي از گرافن و استفاده از چندين نوع الکتروليت معمولي، موفق به ساخت پيل‌هاي ابرخازني گرافني شدند. اين روش به گونه‌اي طراحي شده بود که تمام سطح کربني با الکتروليت در تماس باشد، همچنين مساحت سطح 2630 m2/g(تقريباً به اندازه سطح يک زمين فوتبال که در 500/1 پوند از ماده جمع شده باشد)، به معناي آن است که بيشتر شدن بارهاي مثبت و منفي در الکتروليت مي‌تواند لايه‌اي را روي صفحات گرافني تشکيل داده، منجر به ايجاد ذخيره باري استثنايي شود.
به کمک اين فناوري کارايي و عملکرد خودروها، اتوبوس‌ها، قطارهاي شهري و بين شهري هيبريدي و برقي بهبود مي‌يابد. حتي وسايل مصرفي روزانه ادارات مانند دستگاه‌هاي تکثير يا تلفن‌هاي همراه نيز از اين فناوري بي‌بهره نخواهند بود.
اين محققان اميدوارند به‌زودي توربين‌هاي بادي زيادي در آمريکا و ساير نقاط جهان کار گذاشته شده، از آنها در تأمين انرژي الکتريکي استفاده شود.
گفتني است نتايج يافته‌هاي اين دانشمندان در شماره 8 اکتبر نشريه Nano Letters منتشر شد.

http://www.physorg.com/news140787110.html

+ نوشته شده در  87/09/12ساعت 23:31  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ماهنامه شماره 134 (آذر 1387)

فهرست مطالب :

 • پذيرش پژوهشکده صنايع رنگ به‌عنوان عضو قطعي شبکه آزمايشگاهي فناوري‌نانو
 • ايجاد پوشش نانوکريستال بر روي تيتانيوم خالص تجاري
 • نگاهي به فناوري‌نانو در حسگرهاي زيستي و کاربرد آنها درعلوم پزشکي
 • روکش‌‌دهي الکترودهاي عصبي با نانولوله‌ها و ضبط سيگنال‌هاي مغزي

( 2.01  مگابايت)

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 8:11  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

استفاده نور رنگی برای انتخاب گزینه‌ای گونه‌های مختلفی از نانولوله‌های کربنی (10/09/87)

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: فیزیک‌دانان دانشگاه اوساکای ژاپن از نور رنگی برای انتخاب گزینه‌ای گونه‌های مختلفی از نانولوله‌های کربنی استفاده کردند.

به گزارش روز سه شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" نانولوله‌های کربنی تک‌دیواره لایه‌هایی از گرافن هستند که به‌صورت لوله‌ای پیچیده‌شده اند و عموماً از اندازه‌های مختلف و میزان مختلفی از پیچش ساخته شده‌اند(که به چیرالیت‌ها نیز معروفند).
هر یک از انواع نانولوله‌ها خواص الکترونی و نوری منحصربه‌فردی را داراست.
فیزیک‌دانان دانشگاه اوساکای ژاپن دریافتند که بعضی از نانولوله‌ها در ناحیه مرکزی از باریکه لیزر متمرکزشده تمایل به خوشه‌ای شدن دارند.
نانولوله‌ها بعلت تقابلات قوی وابسته به رنگ با نور شناخته شده‌اند.
دانشمندان با استفاده از انبرکی نوری(وسیله‌ای که اجسام میکروسکوپی یا نانوسکوپی را در باریکه‌های لیزر به دام می‌اندازد) موفق شده‌اند که رنگ‌های مشخصی از نانولوله‌ها را به‌طور انتخابی و مشخص در ناحیه کانونی متمرکز کنند.
نتایجی که این گروه به دست آوردند، اولین شواهد تجربی است که اثبات می‌کند نور رنگی عاملی برای خوشه‌ای شدن نانولوله‌ها در یک انبرک لیزر است، همچنین این وابستگی به رنگ می‌تواند باعث انتخاب نوعی از نانولوله‌ها از میان نانولوله‌های دیگر شود.
این تحقیق گامی مهم به‌سوی پیشرفت در روش‌های اپتیکی برای خالص‌سازی و جداسازی نانولوله‌هایی است که فرایند اصلی در کاربردهای نانولوله‌ها در مهندسی را ناشی خواهند شد.

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 8:10  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

المپيک پکن و تحول در کفش آديداس با کمک فناوري‌نانو (10/09/87)

آديداس براي ايجاد تحول در عاج کفش لان استار خود، بيش از دو سال با جرمي وارنر، دوندة دو 400 متر المپيک، کار کرده‌است. لان استار اولين عاج کفش 400 متر متقارن در جهان است که از يک ورقة فلزي طويل تقويت‌شده با نانولوله‌هاي کربني در کنار عاج کفش فشرده و منحصربه‌فرد آديداس بهره مي برد.

عاج‌هاي جديد مبتني بر فناوري‌نانوي کفش آديداس باعث چرخش راحت‌تر و ايمني، پايداري و راحتي بيشتر دونده مي‌شوند.

ميک لوسير رهبر گروه نوآوري آديداس، گفت:«ما براي طراحي اين لان استار آديداس، بيش از دو سال با جرمي وارنر بهترين دونده مسيرهاي مدور در جهان، کار کرديم. ما مي‌دانستيم که او در مسابقات دوي سريع طولاني، برنده مي‌شود و در مسيرهاي منحني‌شکل انرژي از دست مي‌دهد. بنابراين ما براي بهبود عملکرد او در اين مسيرها تلاش کرديم و در نهايت بهترين کفش‌هاي دو در مسيرهاي منحني‌شکل در جهان را توليد کرديم. لان استار آديداس به او اجازه مي‌دهد که در اين مسيرها راحت‌تربچرخد و بازده، پايداري و تعادل فيزيکي او را افزايش مي‌دهد».
آديداس با کمک نوآوري‌هاي جديد در صنايع پلاستيک، از نانوموادي استفاده مي‌كند که اخيراً در صنايع هوا‌ـ‌فضا و خودروسازي براي طراحي يک ورقة فلزي طويل تقويت‌شده با نانولوله‌هاي کربني(نانوورقه) استفاده شده‌اند. اين ورقة فلزي طويلِ قوي‌تر و نازک‌تر باعث چرخش راحت‌تر و ايمني، پايداري و راحتي بيشتر دونده مي‌شود؛ در حالي که انعطاف‌پذيري را افزايش مي‌دهد، از دست دادن انرژي را نيز به حداقل مي‌رساند.
پيوندهاي مکانيکي و شيميايي با نانولوله‌هاي کربني، دوام و پايداري ساختاري اين ورقة فلزي را افزايش مي‌دهد و به آديداس اجازة ساخت قطعة انعطاف‌پذير پيوسته‌اي را مي‌دهد. اين طراحي با طراحي سه قطعه‌اي قبلي که شامل عاج‌هاي پيچ‌درپيچ فلزي و نوک‌هاي سه‌گانة با چسب‌به‌هم‌چسبيده بود؛ متفاوت است. اندازة اين ورقة فلزي طويل جديد حدود يک سوم ضخامت عاج‌هاي قبلي است و وزن آن به نصف کاهش يافته‌است؛ بنابراين سبک‌ترين عاجي است که تاکنون به‌وسيله آديداس ساخته شده‌است. اين ورقة فلزي جديد با به‌کارگيري مواد کمتري بين پا و زمين، اجازه مي‌دهد که پاي اين دونده به زمين نزديک‌تر باشد و منجر به تقويت حرکت طبيعي‌تر پا مي‌شود.
بعد از مطالعة الگوي دويدن وارنر در آزمايشگاه آديداس با استفاده از ويدئوي پرسرعت و نقشه‌برداري فشاري، گروه تحقيقاتي آديداس با اين دونده براي ايجاد ابداع‌هاي کاملاً جديد در دوي سرعت طولاني، کار کرد. اين گروه(که شامل مهندسان، طراحان و سازندگان وکار‌شناسان ‌زيستي پيشرفته بود) ديدند که چگونه وارنر هنگام دويدن از هر پاي خور به شكل متفاوتي استفاده مي‌کند.
با توجه به اين تفاوت‌ها، آنها براي برآوردن نيازهاي ويژه و نقش هر کدام از پاها، اولين عاج‌هاي کفش متقارن را توسعه دادند. ساخت اين عاج‌ها مبتني بر اين حقيقت است که مسيرهاي منحني‌شکل در برنده ‌‌‌شدن در مسابقات دوي سرعت طولاني نقش مهمي دارد. درست شبيه به يک ماشين مسابقه که براي مسابقه در مسيرهاي منحني‌شکل، طراحي‌هاي سمت راست و چپ آن متفاوت هستند، آديداس نيز کفش‌هاي چپ و راست را به‌صورت متفاوت با يكديگر ساخته‌است تا اين دونده بتواند از پاي چپش براي ايجاد تعادل و از پاي راستش براي اعمال نيروي جلوبرنده استفاده کند.

http://www.nanowerk.com/news/newsid=6782.php

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 8:4  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تهيه نانوذرات سلولز براي ساخت نانوکامپوزيت‌هاي زيست تخريب‌پذير (10/09/87)

محققان گروه مهندسي چوب و کاغذ دانشگاه تهران با همکاري دانشگاه پلي‌تکنيک گرنوبل فرانسه، طي پژوهشي، موفق به سنتز ذرات نانومتري سلولز، موسوم به ويسکرهاي سلولز و تهيه نانوکامپوزيت‌هاي زيست تخريب‌پذير به کمک اين نانوذرات شدند.
دکتر مهدي روحاني، محقق ايراني، در رابطه با کاربرد نتايج اين پژوهش اظهار داشت: ”مواد نانوکامپوزيتي حاصل از نانوکريستال سلولز، در ساخت روکش‌هاي پيشرفته و قطعات داخلي خودرو کاربرد دارد. همچنين، به دليل غيرسمي و خنثي بودن اين مواد، نانوکامپوزيت توليد شده، در صنايع داروسازي، غذايي، كاغذسازي، آرايشي و بهداشتي و ساخت پروتزها در صنايع پزشکي نيز، استفاده مي‌شود“.
به گزارش بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو، ويسکر‌ها يا نانوکريستال‌هاي سلولز، ذرات ميله‌اي شکل با درجه تبلور بالا و سطح مشترک ويژه در حدود چند صد متر مربع در هر گرم هستند.
اين نانوساختارها، به دليل ساختار تک‌کريستالي، شکل ميله‌اي بلند و منظم، و همچنين قيمت پايين، گزينه مناسبي براي بهبود خواص مکانيکي پليمرهاي مصنوعي و طبيعي هستند. در دسترس بودن و قابليت تجديدشوندگي نيز، از ديگر خصوصيات مهم اين نانوذرات است.
دکتر روحاني، با بيان اين مطلب که ” آغاز اين پژوهش از سال 1383 بوده است“، افزود: ”پس از جمع‌آوري اطلاعات اوليه، اين پژوهش به سه فاز اصلي تقسيم شد. ابتدا، تهيه نانوکريستال‌هاي سلولز از لينتر پنبه و بررسي و شناسايي آنها به وسيله ميکروسکوپ الکتروني؛ سپس، تهيه نانوکامپوزيت‌ها‌ي حاصل از اختلاط نانوکريستال‌هاي سلولز وکوپليمرهاي پلي وينيل الکل (PVA)؛ و در نهايت بررسي و شناسايي خواص نانوکامپوزيت‌هاي ساخته شده“.
قابل ذکر است که، با تلاش فراوان محققان ايراني در طي سه سال در داخل کشور، مراحل مهمي از اين پژوهش به‌طور موفقيت‌آميزي انجام گرفت. با توجه به دردسترس نبودن همه امکانات و تجهيزات مورد نياز، و همچنين عدم وجود تجربه داخلي لازم در اين زمينه، مراحل پاياني پژوهش، طي يک فرصت مطالعاتي 9 ماهه در کشور فرانسه تکميل شد.
روحاني، همچنين به دغدغه‌هاي جهاني صنايع توليدي در جايگزين کردن محصولات حاصل از پليمر‌هاي غير‌قابل تجزيه‌‌ با جايگزين‌هاي زيست تخريب پذير اشاره کرد و سرمايه‌گذاري صنايع داخلي در اين زمينه را براي کاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي، لازم دانست.
اين پژوهش، با همکاري دکتر قنبر ابراهيمي و دکتر علي‌نقي کريمي از ايران و دکتر محمد ناصربلقاسم، دکتر يوسف حبيبي و دکتر آلن دوفرن از فرانسه انجام شده است.
جزئيات اين پژوهش، در مجله European Polymer (جلد 44، صفحات 2498-2489، سال 2008) به چاپ رسيده است.

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 7:58  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

بهبود روش الکترودرماني در درمان بيماري‌ها‌ (10/09/87)

محققان مرکز درماني دانشگاه تگزاس، به‌منظور افزايش کارايي تحريکات الکتريکي اعصاب از طريق الکترودهايي که با آخرين فناوري مهندسي شيمي، پوشش داده شده‌اند روشي را کشف کرده‌اند.
اين پوشش از نانولوله‌هاي کربني تشکيل شده‌است. با اين روش، دريافت سيگنال‌ها و انتقال آنها از طريق الکترودها‌ـ که به گفتة محققان مرحله‌اي حياتي در روش درمان با تحريکات الکتريکي است‌ـ بازدهي بيشتري پيدا مي‌کنند. اميدواري‌هاي بيشتري در درمان افسردگي و دردهاي مزمن کمر(پشت) و پا با استفاده از اين روش ايجاد شده‌است.
به کمک اين روش مي‌توان در افرادي كه نقص عضو داشته و از اعضاي مصنوعي استفاده مي‌کنند، توانايي درک حس را احيا نمود.
کليد موفقيت اين "ماشين‌هاي مغزي" اين است که الکترودها با عصب تماس پيدا مي‌کنند. در واقع پوشاندن الکترودها با نانولوله‌هاي کربني تحريک عصب و دريافت فيدبک(پس‌خورد) عصبي را بهبود مي‌بخشد که اين مقدار از 40 تا 1600 برابر‌ـ متناسب با فناوري توليد نانولوله‌ها‌ـ نيز در برخي آزمايش‌ها ثبت شده‌است.
شبکه‌اي از اين نانولوله‌ها که قطري در حدود50000/1 موي انسان را دارند، از استحکام و قدرت بسياري برخوردارند که هادي بسيار پرقدرتي براي جريان الکتريسيته هستند و به انرژي بسيار کمتري براي تحريک عصب نياز دارند.

http://www.physorg.com/news140762206.html

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 7:57  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

موادي با قابليت تقليد از سطوح طبيعي دافع آب (10/09/87)

گروهي از دانشمندان چيني گونه خاصي از ساختارها را توليد کرده‌اند که از سطوح دافع آبِ موجود در طبيعت تقليد مي‌کنند. اين گروه با بهره‌گيري از اين نتايج، يک ابزار مصنوعي ساخته‌اند که مي‌تواند بر روي آب راه برود. اين ابزار با حمل وزني که صد برابر سنگين‌تر از يک حشره واقعي است، بر روي آب شناور باقي مي‌ماند.
اين گروه به رهبري هوي وو از دانشگاه تي‌سونگ‌هوا در پکن، شکل جديدي از روش الکتروريسندگي را ابداع کرده‌اند که در آن، نانوفيبرهاي پليمري هيدروفوبيک همانند زماني که از محلول، به‌وسيله جمع‌آوري بر روي يک سيم نقره‌اي نازک الگودهي مي‌شوند، هم‌محور مي‌گردند. هنگامي که اين محققان، فيبرهاي مذکور را به ‌جاي سيم، بر روي يک مسطح جمع‌آوري کردند، فيبرها ترتيبي تصادفي و غير منظم به خود گرفتند.
وو نشان داد که ترتيب‌دهي تصادفي فيبرها منجر به شکل‌گيري يک سطح هيدروفوبيک مي‌شود که شبيه به برگ نيلوفر آبي است. قطرات کوچک آب مي‌توانند بر روي سطح برگ نيلوفر آبي، با سهولت يکساني در همه جهات بغلطند(اين رفتار را تري همسانگرد مي‌نامند)؛ اما وو دريافته‌است که فيبرهاي هم‌محور، سطحي را ايجاد مي‌كنند که بر روي آن، قطرات کوچک آب ترجيح مي‌دهند تا در يک جهت مشخص حرکت کنند. اين رفتار(که به آن تري غير همسانگرد مي‌گويند) در برگ‌هاي خيزران، پرهاي غاز و پاهاي حشرات راه‌رونده بر روي آب نيز مشاهده شده‌است؛ اما پيش از اين از سوي دانشمندان تقليد نشده‌بود.
وو در اين باره گفت:«ما معتقديم نخستين گروهي هستيم که به‌وسيله نانوفيبرها و در بزرگ‌مقياس، به سطوحي با تري غير همسانگرد در دو يا سه جهت دست يافته‌ايم.» ابزار مصنوعي راه‌رونده بر روي آبِ وو مي‌تواند در حالي که وزني معادل يک گرم(صد برابر سنگين‌تر از وزن حشره واقعي) را حمل مي‌کند بر روي آب شناور باقي بماند. وي افزود:«فشاري که اين ابزار قادر به تحمل آن است، ۲۰۰ دين بر سانتي‌متر است و اين مقدار، بيشترين فشاري است که تاکنون براي راه‌رونده‌هاي بر روي آبِ مصنوعي گزارش شده‌است.»
وو درباره کاربردهاي اين فناوري گفت:«اين فناوري مي‌تواند در کنترل ميکروسيال، سطوح ترنشونده و خودتميزشونده و همچنين روبات‌هاي زيستي راه‌رونده بر روي آب ‌ـ که مي‌توانند گونه جديدي از وسايل نقليه آبي باشند‌ـ کاربرد داشته باشد. ولاديمير سوکروک(يک متخصص پليمر در مؤسسه فناوري جورجيا در آتلانتاي امريکا)، با اظهار علاقه نسبت به اين کشف گفت:«اين روشِ سازگار با فناوري براي ساخت يک سطح سه‌بعدي، داراي قابليت ترشدگي غير همسانگردِ توزيع‌شده‌ است و به نظر مي‌رسد براي کاربردهايي چون مهندسي بافت پيچيده و سطح‌بالا مناسب باشد. همچنين اين روش مي‌تواند براي فرايندهاي جداسازي سيال و ساخت آرايه‌هاي ميکروسيالي با کنترلِ حرکتِ قطره توزيع‌شده، سودمند باشد.»

http://www.nanowerk.com/news/newsid=7505.php

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 7:57  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

سرمايه‌گذاري 29/1 ميليارد روبلي ستاد فناوري‌نانوي روسيه در حوزه فناوري‌نانو (10/09/87)

كميته نظارتي ستاد فناوري‌نانوي روسيه (RUSNANO) به اعضاي هيات مديره خود پيشنهاد كرد تا سرمايه‌گذاري در زمينه يك پروژه پزشكي كه هدف آن توسعه، طراحي و ساخت مجتمع‌هاي صنعتي، علمي و فناورانه پيشرفته براي ساخت فناوري‌هاي پزشكي با استفاده از فناوري‌نانو است را تاييدكنند.
هدف اين پروژه، ساخت فناوري‌هاي پزشكي بومي براي تصفيه پلاسماي خون و فناوري‌هاي مرتبط براي درمان مجموعه‌اي از بيماري‌ها از طريق رفع عناصر مضر و از بين بردن ويروس‌ها ازخون است. اين پروژه داراي منافع اجتماعي بسياري است زيرا كه هدف آن درمان بسياري از بيمارهاي قلبي‌اي است كه سالانه بيش از 5/1 ميليون نفر از شهروندان روسي براثر ابتلا به آنها جان خود را از دست مي‌دهند.
اين سرمايه‌گذاري در فدراسيون روسيه انجام خواهد شد. همچنين شركت پيمانكار اين پروژه نيز يك شركت روسي است. در راستاي اين پروژه، ستاد فناوري‌نانوي روسيه حدود 29/1 ميليارد روبل در شركت پيمانكار Trekpor Technology سرمايه‌گذاري مي‌كند. شركت Terkpor اين پروژه را با همكاري شركت تابعه Nanocascade که در منطقه ويژه اقتصادي دوبنا قرار دارد، انجام خواهد داد.
اين پروژه در سه مرحله و در مدت زمان 5/6 سال به صورت زير انجام خواهد شد:

 •  مرحله اول- ساخت مجتمع توليدي بين سال هاي 2009 تا 2011؛

 •  مرحله دوم – توسعه كسب و كارها با استفاده از برون‌دادها و ظرفيت‌هاي توليدي در حال رشد، 5/4 سال بعد از آغاز سرمايه‌گذاري؛

 •  مرحله سوم - پيدا كردن شركت سرمايه‌گذاري راهبردي و كناره‌گيري تدريجي RUSNANO از اين پروژه يك سال بعداز تكميل مرحله دوم.

 

http://www.nanowerk.com/news/newsid=8128.php

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 7:56  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ساخت اولين ترانزيستور اثر زمينه نانوميله‌اي توسط محققان چيني (10/09/87)

اخيراً محققان موسسه ميکروالکترونيک CAS در آکادمي علوم چين (IME)، با استفاده از نانوميله‌هاي اکسيد روي، ترانزيستور اثر زمينه‌اي توليد نموده‌اند که اولين نوع از اين ابزارهاي نانو در چين محسوب مي‌شود.
اکسيد روي يک ماده نيمه‌رسانا با شکاف باندي عريض و يک ماده چندکارکردي مهم است. نانوساختارهاي اکسيد روي همانند نانوسيم‌ها، نانوميله‌ها، نانوروبان‌ها، و نانوحلقه‌ها، به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد اُپتيکي، نيمه‌رسانايي و پيزوالکتريکي، توجه بسيار زيادي را در جهان به خود جلب نموده‌اند. در حال حاضر محققان چيني عمده توجه خود را به تحقيق در زمينه رشد مواد و توسعه ديودها اختصاص داده‌اند.
يک گروه پژوهشي که رهبري آن را پروفسور ژانگ هيانگ بر عهده دارد، يک روش پايين به بالاي منحصربه‌فرد براي طراحي و توسعه ابزارهاي فناوري نانو ابداع نموده‌اند.
اين محققان با استفاده از روش ليتوگرافي نوري تماسي معمولي و با به‌کارگيري نانوميله‌هاي اکسيد روي به عنوان ماده کانال، يک ترانزيستور اثر زمينه نيمه‌رساناي اکسيد فلزي توليد نمودند. آنها اين کار را با ترکيب نمودن اکسيد گيت و گيت فلزي پشتي انجام داده و به نتايج رضايت‌بخشي دست يافتند.
پروفسور ژانگ و همکارانش در نظر دارند اين فناوري را توسعه داده و نانوسيم‌هايي با قطر کوچک‌تر توليد نمايند؛ آنها مي‌خواهند بر مشکلات استفاده از اين روش در کاربردهاي واقعي غلبه نموده و عملکرد اين ابزارها را بهبود بخشند.

http://nanochina.cn/english/index.php?option=content&task=view&id=901&Itemid=182

+ نوشته شده در  87/09/10ساعت 7:55  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

اتصال نانوذرات به تومورهاي نشان‌دارشده (09/09/87)

يکي از جنبه‌هاي جالب در مورد استفاده از نانوذرات در پزشکي، توانايي آنها در اتصال به مولکول‌هاي نشانه‌اي در سطح تومورهاست.
نتايج تحقيقي که در مجلة Bioconjugate Chemistry آورده شده، نشان مي‌دهد که اتصال نسبتاَ ضعيفي بين پپتيدهاي نشان‌دار با سطح نانوذرات غير آلي اتفاق مي‌افتد که به کليک شيميايي شناخته شده است.( "کليک شيميايي" به معناي تشکيل مولکول‌هاي بزرگ از طريق چسبيدن مولکول‌هاي کوچک است). از آنجا كه اين اتصال شيميايي در شرايط آرام انجام مي‌شود، پپتيدهاي نشان‌دار در طول واکنش شيميايي، آسيبي نمي‌بينند.
علاوه بر اين، روش کليک شيميايي بسيار سازگار بوده و محققان را قادر مي‌کند تا شرايط واکنش را دقيقاَ کنترل نمايند و مطمئن شوند، نانوذرات توليدشده کاملاَ مناسب تومورهاي هدف هستند.
در واقع محققان دريافتند که نانوذرات توليدشده در هدف‌گيري سلول‌هاي توموري رشديافته در محيط کشت و در موش بسيار مؤثر هستند. آنها معتقدند که با استفاده از اين روش مي‌توان طيف وسيعي از مولکول‌هايي را طراحي کرد که سلول‌هاي تومور را به‌طور اختصاصي در محيط in vivo شناسايي نمايند.

http://nano.cancer.gov/news_center/2008/aug/nanotech_news_2008-08-14f.asp

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 22:18  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ساخت لايه‌هاي نازک نانوساختار با کاربري در صنايع شيميايي و اپتيکي (09/09/87)

پژوهشگران دانشکده علوم دانشگاه اصفهان، موفق شدند، لايه‌هاي نازک نانوساختار اکسيد روي را با روش Dip-Coating و Spin-Coating براي کاربري در صنايع شيميايي و اپتيکي سنتز کنند.
دکتر محمد حسين حبيبي، استاد شيمي دانشگاه اصفهان، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، در اين رابطه گفت: ”طي پژوهشي، لايه‌هاي نازک نانوساختار اکسيد روي تهيه گرديد و تأثير دماي عمليات حرارتي بر کيفيت توليد آنها، مورد بررسي قرار گرفت“.
دکتر حبيبي، فناوري مورد استفاده براي ايجاد لايه‌هاي نازک را Dip-Coating و Spin-Coating (روش‌هايي که بر اساس نيروي گريز از مرکز حاصل از دوران با سرعت بالا عمل مي‌کنند) بيان کرد و افزود: ”در اين پژوهش، لايه‌هاي نازک نانوساختار اکسيد روي، با استفاده از محلول اکسيد روي، روي شيشه‌هاي لامل ميکروسکوپ تشکيل گرديد. سپس تجزيه محلول اکسيد روي با استفاده از دستگاه‌هايUV-Vis ,XRD TG-DTA, و مورفولوژي لايه نازک حاصل نيز با ميکروسکوپ الکتروني روبشي (SEM) مورد بررسي قرارگرفت“.
وي، ”بررسي تخريب آلاينده‌هاي زيست - محيطي، همانند رنگ‌هاي موجود در پساب‌هاي صنعتي؛ تصفيه پساب‌هاي صنعتي و کشاورزي با استفاده از نور خورشيد و اشعه فرابنفش و استفاده از اسلايدهاي شيشه‌اي نيمه رسانا با نانوپوشش‌هاي اکسيد روي به عنوان بخشي از يک سلول خورشيدي“ را از کاربردهاي اين لايه‌هاي نازک بيان کرد.
استاد دانشگاه اصفهان، با اظهار اين مطلب که بيشتر تجهيزات مورد استفاده در اين پژوهش، از جمله، دستگاه‌هاي Dip-Coating و Spin-Coating در گروه پژوهشي دانشگاه اصفهان ساخته شده است، از امکان تجاري شدن اين طرح در کوتاه مدت خبر داد و تأمين هزينه‌هاي مالي را عامل مهمي در گسترش آن دانست.
شايان يادآوري است که دکتر محمد حسين حبيبي در سال 1386 به‌عنوان يکي از ده محقق برتر در حوزه فناوري نانو ايران، شناخته شد.
جزئيات اين پژوهش که با همکاري دکتر محمد خالدي سردشتي انجام گرديده، در مجله Z. Naturforsch (جلد 63a، صفحات 444-440، سال 2008) به چاپ رسيده است.

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 22:16  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

قرارگرفتن بارها بر روي قفسه‌هاي گرافني (09/09/87)

محققاني از ايالات متحده امريکا توانسته‌اند با استفاده از گرافن، کارايي دستة خاصي از ابزارهاي ذخيره‌سازي انرژي‌ را ارتقا دهند. اين ابزارها مي‌توانند جايگزين باتري‌ها در خودروهاي الکتريکي شوند.
رود روف و همکارانش از دانشگاه تگزاس در اوستين مي‌گويند که مي‌توان با بهره‌گيري از مساحت سطح بسيار زياد گرافن، مقادير بيشتري از بار را در يک ابرخازن(ابزاري که مزاياي يک خازن و يک باتري را با همديگر ادغام مي‌کند) ذخيره کرد.
باتري‌ها انرژي شيميايي را با سرعت پاييني ذخيره و آزاد مي‌کنند و به مرور زمان، کارايي خود را از دست مي‌دهند؛ اما قادرند مقادير بسيار زيادي از بار را در خود ذخيره کنند. از سوي ديگر خازن‌هاي معمولي، بار الکتريکي را با سرعت بسيار زيادي ذخيره و آزاد مي‌کنند اما قادر به ذخيرة مقاديري زيادي از بار نيستند. ظرفيت ذخيره‌سازي فوق‌خازن‌ها چند هزار برابر بزرگ‌تر از خازن‌هاي معمولي است؛ اما با وجود اين، هنوز براي رقابت با باتري، نياز به ارتقا دارند. روف مي‌گويد:«اگر ما بتوانيم چگالي انرژي يک فوق ‌خازن را به حد يک باتري اسيدي سربي برسانيم يک گام بسيار بزرگ به‌سمت جلو برداشته‌ايم و شايد به‌وسيلة گرافن بتوان به اين امر تحقق بخشيد.»
ابرخازن‌ها به‌وسيلة الکترودهاي معلقي که مساحت سطح بالايي دارند(همانند کربن بسيار متخلخل) و در يک الکتروليت قرار گرفته‌اند، عمل مي‌کنند. هنگامي که اين الکترود با يون‌ها يا الکترون‌ها، باردار مي‌گردد الکتروليت، قطبيده شده و به‌تبع آن، يون‌هاي بار مخالف بر روي سطح الکترود مي‌نشينند و به اين ترتيب، يک بار الکتريکي بسيار چگال در درون الکترود ايجاد مي‌کنند.
روف در اين باره گفت:«از آنجا که گرافن، مساحت سطح بسيار بالايي دارد؛ اگر از تمام اين مساحت براي قطبيده ‌کردن الکتروليت استفاده شود تعداد بارهايي که مي‌توان بر روي آن انباشت، بسيار زياد خواهد بود.» اين گروه براي ساخت گرافن از روش شيميايي‌اي که پيش از اين ابداع شده بود، استفاده کردند. آنها اکسيد گرافيت را به شکل نوارهاي نازکي درآوردند، سپس با حذف اکسيد، صفحات گرافن را توليد نمودند. اين گروه پس از آن الکتروليتي مانند هيدروکسيد پتاسيم را با اين صفحات انعطاف‌پذير ادغام کردند و به اين ترتيب، فوق‌ خازني با ظرفيت ۱۳۵ فاراد به ازاي هر گرم مادة مصرفي ساختند(اين ميزان با ظرفيت فوق‌ خازن‌هاي خوب کنوني قابل ‌مقايسه است.) بنا به اظهارات روف، پيش‌بيني‌هاي نظري نشان مي‌دهند که قابليت گرافن براي ذخيره‌سازي بار الکتريکي مي‌تواند حدود دو برابر بيشتر از مواد تجاري کنوني باشد.
اخيراً تمايل بسيار زياد و فزاينده‌اي به استفاده از الکترودهاي نانولوله‌اي کربني در ساخت فوق ‌خازن‌ها ايجاد شده‌است؛ اما روف معتقد است که گرافن مي‌تواند بر اين مواد فائق آيد:«در هنگام استفاده از نانولوله‌ها ممکن است بيشتر مساحت سطحِ بخش دروني نانولوله به الکتروليت دسترسي نداشته باشد.»
مايک بارنز‌ـ که در دانشگاه منچستر به بررسي بر روي فوق ‌خازن‌ها مشغول است ‌ـ تحت‌ تأثير ابزار گرافني روف قرار گرفته‌است. وي مي‌گويد:«سيستم مورد استفادة آنها، حتي در مراحل اولية تحقيق، نتايج بسيار خوبي را از خود نشان داده‌است.»
نتايج اين پژوهش در نشرية .Nano Lett به چاپ رسيده‌است.

http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2008/September/25090802.asp

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 22:15  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

همايش فناوري‌نانو در ايالات متحده‌آمريکا (09/09/87)

موسسه علم و فناوري‌نانو (NSTI) با همكاري سازمان صنايع و فناوري‌هاي پاك (CSTI)، همايش و نمايشگاه Techcomect world را درروزهاي 3 تا 7 ماه مي سال 2009 ، در مركز جورج برون در شهر هوستون ايالت تگزاس برگزار خواهند کرد.
Techcomect مركز تبادل اطلاعات و شبكه سازي است كه مديران بيش از 500 شركت، چالش‌هاي فناورانه را در زمينه‌هاي فناوري‌هاي پاك، فناوري‌نانو و زيست‌فناوري براي دانشگاهيان و جوامع تحقيقاتي ارائه مي‌كنند. دانشگاهيان و جوامع تحقيقاتي نيز به نوبه خود پروژه‌هاي تحقيقاتي فعلي كه در راستاي رفع نيازها و مسائل ارائه شده خواهند بود را تشريح خواهند كرد.
اين رويداد، بزرگ‌ترين همايش در ايالات متحده آمريكا خواهد بود كه بر تحقيق، توسعه و تجاري‌سازي فناوري‌هاي نوين تمركز خواهد كرد. در اين همايش مديران اجرايي شركت‌هاي مطرحي چون BASF ، هوندا، كداك، مرك، سانيو و ... به همراه جوامع تحقيقاتي و نمايندگان كسب‌وكارها جهت بررسي چالش‌هاي اين حوزه‌ها گردهم مي‌آيند. انتظار مي رود در اين رويداد بيش از 5000 محقق، دانشمند و .... از اقصي نقاط جهان شركت كنند.
علاوه بر حضور جوامع تحقيقاتي، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و سرمايه‌گذاران خطرپذير، سازمان‌هاي دولتي و نهادهاي تجاري نيز در اين همايش شركت خواهند كرد.
همچنين انتظار مي‌رود در نمايشگاه سال آتي، بيش از 400 شركت، دانشگاه، توليدكنندگان تجهيزات و ارائه كنندگان راهكارهاي صنعتي حضور داشته باشند.

http://www.nanowerk.com/news/newsid=7910.php

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 22:14  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

بهبود ويژگي‌هاي باکي‌کاغذ با استفاده از رزين (09/09/87)

ورقه‌هايي از نانولوله‌هاي کربني که به نام باکي‌کاغذ نيز ناميده مي‌شوند، کاربردهاي بالقوه متنوعي همچون نور پشتي نمايشگرها، مديريت دمايي قطعات ميکروالکترونيکي، محافظت در برابر رعد و برق، و پايش سلامتي را مي‌توانند داشته باشند. متأسفانه اين فيلم مقاومت بسيار کمي در برابر آسيب‌ديدگي داشته و اين امر حمل و نقل و فراوري آن را با دشواري مواجه مي‌کند.
محققان آمريکايي براي غلبه بر اين مشکل، محلولي از يک پليمر را به درون اين باکي‌کاغذ نفوذ داده و يک کامپوزيت ترموپلاست توليد کرده‌اند که محکم‌تر بوده و براي شرايط توليد، مناسب‌تر است.
رهبري اين گروه پژوهشي از موسسه مواد با کارايي بالا در دانشگاه ايالتي فلوريدا را بن ونگ بر عهده دارد.
يانگ بن پارک، يکي از اعضاي سابق اين گروه که در حال حاضر در موسسه ملي علوم و فناوري در کره مشغول فعاليت مي‌باشد، گفت: «يکي از چالش‌هاي اساسي روش نفوذ دادن رزين در باکي‌کاغذ، کنترل ميزان رزين نفوذيافته در آن و در نتيجه کنترل ضخامت نهايي باکي‌کاغذ است. تراوش رزين يک فرايند چند مرحله‌اي است که پارامترهاي مختلفي همچون ويسکوزيته رزين، دما و فشار نفوذ، زمان تراوش، و شرايط خشک شدن و پخت بر آن اثر مي‌گذارند».
بررسي دقيق‌تر نمونه توليد شده نشان داد که رزين پلي‌کربنات به صورت کامل در باکي‌‌کاغذ نفوذ کرده است، اما تصاوير SEM نمايان ساختند که در نقاط مختلف، لايه‌هاي اضافي رزين با ضخامت‌هاي متفاوت وجود دارد. اثر نامطلوب اين قضيه اين است که با وجود مقادير يکسان نانولوله کربني در يک بچ، ويژگي‌هاي مکانيکي و الکتريکي نمونه‌هاي توليد شده يکسان نيست.
گروه وانگ براي حل اين مشکل در حال تعيين مشخصات فيزيکي و الکتريکي ورقه‌هاي کامپوزيتي توليد شده تحت شرايط مختلف (به‌عنوان يک مطالعه پارامتري سيستماتيک) است.
پارک توضيح مي‌دهد: «از هر دو روش تجربي و آماري استفاده شد تا پارامترهاي غالب فرايند شناسايي شده و رابطه آنها با ويژگي‌هاي مورد نظر فرموله شوند. يکي از زمينه‌هاي تحقيقاتي جالب در اين عرصه، عامل‌دار کردن شيميايي و تغيير سطحي نانولوله‌هاي کربني براي بهبود انتشار آنها در محيط آبي قبل از ساخت باکي‌کاغذ، و براي بهتر نمودن پيوندهاي موجود در سطح تماس نانولوله-رزين بعد از آغشته کردن باکي‌کاغذ با رزين است. برهمکنش ميان رزين و نانولوله‌ها از اهميت بسيار زيادي برخوردار است، زيرا اين عامل ميزان نفوذ رزين را در باکي‌کاغذ تعيين مي‌کند. در نتيجه، شبيه‌سازي‌هاي ديناميک مولکولي ابزار مفيدي براي درک اين برهمکنش‌ها بوده و چگونگي بهينه‌سازي فرايند را نشان مي‌دهد».
اين محققان نتايج کار خود را در Nanotechnology منتشر کردند.

http://nanotechweb.org/cws/article/tech/36539

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 22:13  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

Nanotechnology gets a grip

Posted: November 26, 2008

(Nanowerk Spotlight) Nanotechnology researchers are actively working on the beginnings of various nanorobotic systems that one day could lead to automated, assembly-line type nanofabrication processes. Last year we reported on a nanogripper, a kind of a robotic 'hand' some ten thousand times smaller than a human hand. This 'pick-and-place' device used a silicon gripper which was controlled by a nanorobotic arm and was capable of picking up a carbon nanofiber and fix it onto the tip of an atomic force microscope cantilever. One of the problems that is vexing researchers is that the nanoscale miniaturization of these grippers comes at the cost of reduced strength – the smaller the gripper, the weaker it becomes. Therefore what is needed is a gripper design that is strong enough yet sufficient flexible and small to handle tough materials like carbon nanotubes.

"Finding the right shape of the gripper 'muscles' – the actuator – is a serious problem" Peter Bøggild tells Nanowerk. "We previously found that electrothermal actuation –heating up doped silicon to make it expand – makes highly compact, yet fairly strong grippers possible. After years of trying and failing, we have found that grippers that are delicate enough to manipulate nanotubes and nanowires in a practical way are simply not strong and robust enough. We could simply not make them strong and small at the same time."

We reported about Bøggild and his team's early nanogripper design in a previous Spotlight (Hands-on nanotechnology: towards a nanorobotic assembly line).

Bøggild is an associate professor and leader of the Nanointegration Group at the Department of Micro and Nanotechnology at the Technical University of Denmark (DTU). Working with some of the team members from the earlier report ("A carbon nanofibre scanning probe assembled using an electrothermal microgripper), the scientists in Denmark and Germany have now demonstrated a much improved design for electrothermal microgrippers that can be integrated into a nanorobotic system and can be used for serial device assembly. They reported their findings in the November 18, 2008 online edition of Nanotechnology ("Rapid prototyping of nanotube-based devices using topology-optimized microgrippers).

Bøggild explains that one of his colleagues at DTU, Ole Sigmund, is doing highly fascinating work on topology optimization, and this turned out to be a very powerful technique for addressing his team's nanogripper design problem.

"We took an earlier gripper design, a dual (open/close action) actuator, and applied the topology optimization algorithm – it basically figures out the shape that best maximizes certain goals, while obeying the boundary conditions. We just have to tell it: here and here we apply currents, and this point over there should have a large actuation and a large force."

Overview of the free-hanging topology-optimized microgripper pointing out from the front edge of the chip
Overview of the free-hanging topology-optimized microgripper pointing out from the front edge of the chip. (Image: Özlem Sardan, DTU)

The algorithm ignores aesthetic and engineering traditions and habits, it just optimizes the shape to maximal performance. Strangely, the design resembles a human bone structure, even incorporating a wrist-like structure to amplify the movement of the end-effector (the fingers) of the gripper.

As a result, Bøggild and his colleagues now have a gripper that is about fifty times stronger than the previous design, has similar actuation range, and similar size. This new design provides a viable route to fast prototyping and even small scale manufacturing of nanotube-based devices, resembling industrial macroscale robotic assembly lines.

Topology optimization is a finite-element-based method which relies on the redistribution of a given amount of material in a well-defined design domain, using gradient-based deterministic optimization algorithms, which often leads to vastly different topologies than conventional approaches, and with superior performance. The two-dimensional (2D) topology optimization procedure used by Bøggild's team is based on the approach described in Sigmund's paper "Design of multiphysics actuators using topology optimization – Part I: One-material structures ".

microgrippers approaching the TEM grid with the picked CNT
Microgrippers approaching the TEM grid with the picked CNT. (Image: Özlem Sardan, DTU)

Applying this optimization methodology, the team introduces several design improvements and demonstrates that the gripper is capable of picking and placing carbon nanotubes with great predictability.

Bøggild tells us that, using the topology-optimized microgrippers in their further developed nanorobotic system, the DTU group together with nanorobotics experts at the Division Microrobotics and Control Engineering at Oldenburg University in Germany, were able to demonstrate reproducible and consecutive nanomanipulation and assembly of carbon nanotubes (CNTs) for different purposes: onto AFM cantilevers (for high aspect ratio AFM tips), on TEM grids (for characterization in transmission electron microscope), and on electrodes. "These are three useful and pretty generic nanoassembly tasks. This is the first attempt at serial fabrication of carbon nanotube devices using nanomanipulation."

This work is done in the framework of the European project NANOHAND, which ambitiously aims at not just making nanoassembly possible, or facilitate nanoassembly, but actually build equipment and methodology that does nanoassembly, i.e. to build a prototype nano-assembly line.

The scientists' aim is to be able to assemble carbon nanotubes on AFM tips at least semi-automatically. The project combines 3D electron microscopy, image recognition, state-of-the-art robotics and nanogrippers, and unites European companies with interest in nanotechnology and nanomanufacturing with leading European research institutions in the field.

Reproducible assembly of CNT-enhanced AFM super-tips using topology-optimized microgrippers
Reproducible assembly of CNT-enhanced AFM super-tips using topology-optimized microgrippers. (Image: Özlem Sardan, DTU)

"The nanorobotics people in the consortium are taking fascinating approaches," says Bøggild. "They are building two types of setup – a 'nano-fab' which is a commercial stationary robot system inside a scanning electron microscope aiming at serial fabrication and prototyping; and a more experimental 'nano-lab' that, among others, features cubic centimeter sized mobile robots from EPFL in Lausanne that 'drive around' on a surface and can collaborate – some of them equipped with our nanogripper. These are really robots in a traditional sense – they look like small tanks with arms."

He points out that mechanical testing is another obvious application area. "Using the topology optimization design approach, we can relatively easily design the tools to perform according to a range of requirements – in other words, we can customize them."

What is so exciting about the NANOHAND project approach is that it shows a real path from lab to fab: the project results are immediately relevant for prototyping of nanotube, nanowire and nanomaterial devices, perhaps even small scale fabrication.

By Michael Berger. Copyright 2008 Nanowerk LLC

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 10:36  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

Next generation nanotechnology computer memory made of graphene

Posted: November 25, 2008

(Nanowerk Spotlight) Carbon comes in many different forms, from the graphite found in pencils to the world's most expensive diamonds. In 1980, we knew of only three basic forms of carbon, namely diamond, graphite, and amorphous carbon. Then, fullerenes and carbon nanotubes were discovered and more recently there has been a lot of buzz about graphene. Discovered only in 2004, graphene is a flat one-atom thick sheet of carbon. Existing forms of carbon basically consist of sheets of graphene, either bonded on top of each other to form a solid material like graphite, rolled up into carbon nanotubes (think of a single-walled carbon nanotube as a graphene cylinder), or folded into soccer ball shaped fullerenes.

Experiments with graphene have revealed some fascinating phenomena that excite nanotechnology researchers who are working towards molecular electronics. It was found that graphene remains capable of conducting electricity even at the limit of nominally zero carrier concentration because the electrons don't seem to slow down or localize. This has to do with the fact that the electrons moving around carbon atoms interact with the periodic potential of graphene’s honeycomb lattice, which gives rise to new quasi particles that have lost their mass, or 'rest mass' (so-called massless Dirac fermions). This means that graphene never stops conducting.

Taking advantage of the conducting properties of graphene, James M. Tour at Rice University and his team have described how graphene memory could potentially be used as a new type of memory that could significantly exceed the performance of current state-of-the-art flash memory technology.

"What distinguishes graphene from other next-generation memories, in particular phase-change materials, is its vastly higher on/off power ratio – the amount of current a circuit holds when it's on, as opposed to off," Tour explains to Nanowerk. "While the on/off ratios of phase-change materials are generally in the 10-100 region, with graphene it can be as high as a whopping million-to-one or even more – we have seen as high as 10 million-to-one."

The transistors currently used in computer chips have on/off ratios of 10,000 - 100,000, but they are three-terminal devices (in a three terminal device the electric current or voltage between two of the terminals is controlled by applying an electric current or voltage to the third terminal). Two-terminal memories based for instance on nanowires or carbon nanotubes are actively researched for future computer applications. Their structure makes three-dimensional memory practical as the materials can be stacked, multiplying a chip’s capacity with every layer. The main challenges so far have been a requirement for large-scale fabrication and reliable and large on/off ratios.

The recent research results coming out of Tour's lab show the possibility of building next-generation memory devices with vast amounts of memory using nanocables with a silicon dioxide core and a shell of stacked sheets of graphene (the team experimented with three different nanocable configurations: two layer graphite/silicon dioxide and three-layer graphite/silicon dioxide/silicon and graphite/silicon dioxide/ silicon carbide). Tour points out that graphene memory would increase the amount of storage in a two-dimensional array by a factor of five, as individual graphitic thin film sheets could be made as thin as 5-10 nanometers, compared to the 45-nanometer circuitry in today's flash memory chips.

Tour, together with postdoctoral researchers Yubao Li and Alexander Sinitskii, describes a solid-state device that takes advantage of the conducting properties of graphene in the November 16, 2008 online edition of Nature Materials ("Electronic two-terminal bistable graphitic memories").

SEM image of a G–SiO2 nanocable two-terminal device
SEM image of a G–SiO2 nanocable two-terminal device. Scale bar = 250 nm (Reprinted with permission from Nature Publishing Group)

When the scientists tested their nanocable devices in the lab, they observed not only excellent endurance – the nanocables showed no degradation after more than 1,000 write–read–erase–read cycles – but also no discernable data loss even after weeks of testing, sometimes under harsh temperature conditions that ranged from minus 70°C to plus 200°C.

"Interestingly, the devices were also stable to ionizing radiation," says Tour. "In our experiments, we irradiated the unbiased devices with a high dose (>20 Mrad) of 8 keV X-rays, which was significantly higher than the typical failure level for memory devices relying on charge storage, such as flash memories. Thus, nanocable memories demonstrate exceptional stability and are promising for radiation-stable electronics."

The Rice team claims that the new switches are faster than their lab's current testing systems can measure (1 microsecond), although they observed that the write/erase time affected the on/off ratio: "The longer the time, the higher the on/off ratio" says Tour. "When decreasing the pulse time from 100 microseconds to 1 microsecond, the on/off ratio in graphite/silicon dioxide nanocable devices decreases to about 100."

Tour's lab is already working on developing scalable manufacturing techniques for their nanocable device. According to Tour, it is possible to deposit a layer of graphene on silicon or another substrate by chemical vapor deposition. "This means that currently used industrial device fabrication processes could be used to grow this type of graphitic thin film in place."

An important aspect that Tour describes in his paper is the fabrication atop a silicon wafer in a manufacturable-looking structure. This is essential because nanowires are hard to scale into manufacturable structures since they are tough to place where you want them. Tour's technique shows a way of how to build these future device structures.

By Michael Berger. Copyright 2008 Nanowerk LLC

+ نوشته شده در  87/09/08ساعت 10:33  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ماهنامه شماره 133 (آبان 1387 )

فهرست مطالب :

 • در مسير توليد ثروت از فناوري‌نانو هستيم
 • نهادهاي حاضر در نمايشگاه توانمندي‌هاي ملي فناوري نانو
 • تعامل بيشتر کشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه در زمينه انتقال فناوري‌نانو
 • سومين جشنواره برترين‌هاي فناوري‌نانو برگزار شد

( 1.80  مگابايت)

+ نوشته شده در  87/09/06ساعت 10:19  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تحولات صورت گرفته در سياست گذاري فناوري نانو در مالزي از 2004 تا 2008

خلاصه
مالزي در جنوب‌شرقي آسيا قرار گرفته است و پايتخت آن کوالالومپور مي‌باشد. مساحت اين کشور329,847 ‪کيلومترمربع، با جمعيت 27,496,000 در سال (2008)، و تراکم 83 نفر بر کيلومترمربع، توليد ناخالص داخلي 165 ميليون دلار (در سال 2007) با سرانه 6,648 دلار است. در دهه 1970، مالزي به تقليد از رويه چهار قدرت اقتصادي آسيا پرداخت و خود را واداشت تا از وابستگي به استخراج معادن و کشاورزي، به اقتصادي عادت دهد که بيشتر به سازندگي (صنعت) وابسته باشد. با سرمايه‌گذاري ژاپن، در طول چند سال صنايع سنگين مالزي شکوفا شد و صادرات اين کشور به موتور اوليه رشد کشور تبديل شد. مالزي پيوسته به رشد بيش از 7% در توليد ناخالص ملي درکنار تورمي پايين در دهه‌هاي 1980و1990 دست يافت.
متن اين مقاله به صورت pdf قابل دريافت مي باشد( )
+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:43  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تحولات صورت گرفته در سياست گذاري فناوري نانو در سازمان توسعه و همکاري اقتصادي (OECD) از 2004 تا 2008

خلاصه
سازمان توسعه و همکاري اقتصادي يک سازمان بين‌المللي متشکل از 30 کشور مي‌باشد که در سال 1948 به منظور بازسازي اروپا پس از جنگ جهاني دوم با پيشنهاد فرانسه تأسيس گرديد. در سال 1961 کشورهاي غير اروپايي نيز به اين سازمان پيوستند. اين سازمان که مقر آن در پاريس مي‌باشد، محيطي را فراهم مي‌سازد که در آن دولت‌هاي مختلف قادرند تجارب خود را به اشتراک گذاشته و با جستجو به دنبال راهکارهاي مناسب بتوانند مشکلات اقتصادي خود را حل کنند. مسائل مورد بحث در اين سازمان، اقتصاد، محيط‌زيست و جامعه است. سازمان توسعه و همکاري اقتصادي نتايج مباحثات و تجربيات خود را در قالب کتاب، مقاله و آمار منتشر مي‌کند. ساختار OECD از سه بخش مختلف تشکيل مي‌شود: کشورهاي عضو، دبيرخانه OECD و کميته OECD.
متن اين مقاله به صورت pdf قابل دريافت مي باشد( )
+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:42  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تبيين شيمي اکسيد گرافيت با استفاده ار ماده گرافني جدي (06/09/87)

اخيراً محققاني از دانشگاه تگزاس در اوستين ماده گرافني جديد ساخته‌اند که مي‌تواند به شناسايي ساختار اکسيد گرافن کمک کرده، منجر به اکتشافات بالقوه ديگري در خصوص مواد گرافني منجر گردد. در اين کشف، يک پروفسور مهندسي مکانيک به نام رود روف و همکارانش براي نخستين ‌بار موفق شده‌اند تا گرافيتِ برچسب‌خورده با کربن۱۳ را توليد کنند.
اين گروه براي ساخت گرافيتِ برچسب‌خورده با کربن۱۳، در ابتدا گرافيتي ساختند که در آن، اتم‌هاي کربن معمولي(که داراي ايزوتوپ کربن۱۲ بوده و از لحاظ مغناطيسي غير فعالند) با ايزوتوپ کربن۱۳(که از لحاظ مغناطيسي فعال است) جايگزين شده‌ بود، سپس اين ماده را به اکسيد گرافيتِ برچسب‌خورده با کربن۱۳ تبديل کردند و با استفاده از تشديد مغناطيسي هسته‌اي حالت ‌جامد، ساختار شيميايي اکسيد گرافيت را دقيقاً بررسي کردند.
روف اظهار داشت:«به کمک يافته‌هاي ما، هم‌اکنون دانشمندان و مهندسان مي‌توانند انواع مختلفي از گرافن را توليد کنند(با استفاده از گرافنِ برچسب‌خورده با کربن۱۳ به‌عنوان ماده اوليه و انجام فرايندهاي شيميايي بر روي آن) و به‌وسيله تشديد مغناطيسي هسته‌اي حالت‌ جامد اين مواد گرافني را بررسي کرده، ساختار شيميايي آنها را به‌صورت دقيق تعيين کنند.» وي افزود:«اگر ما شيمي را دقيقاً شناسايي نکنيم قادر به بهينه‌سازي خصوصيات نخواهيم بود.»
روف و گروهش توانستند تا در آزمايش‌هاي خود، چنين ماده برچسب‌خورده با ايزوتوپي را توليد کنند و در اين راه، از فرانک استادرمن از دانشگاه واشنگتن در اس‌تي‌لوييس کمک گرفتند. استادرمن از گونه خاصي از طيف‌نماي جرم ‌ـ‌که معمولاً براي اندازه‌گيري فراواني ايزوتوپ در عناصر مختلف موجود در سنگ‌هاي آسماني به کار گرفته مي‌شود‌ـ استفاده کرد و دريافت که ۱۰۰ درصد از گرافيت برچسب‌خورده با کربن۱۳ به اکسيد گرافيت برچسب‌خورده با کربن۱۳ تبديل مي‌شود، همچنين مشاهده کرد که يک ماده لايه‌‌شکل با چند اتم اکسيژن، به‌وسيله پيوندهاي شيميايي به گرافن متصل شده‌است.
دسته‌اي ديگر از همکاران روف از دانشگاه ايلينويز، با استفاده از تشديد مغناطيسي هسته‌اي حالت ‌جامد، شبکه پيوند شيميايي را در اکسيد گرافيت، دقيقاً شناسايي کردند. روف اظهار داشت که گرچه اکسيد گرافيت، براي نخستين‌ بار در پيش از ۱۵۰ سال قبل توليد شده‌است؛ توزيع اتم‌هاي اکسيژن، مسئله‌اي است که چندي پيش مورد توجه قرار گرفته‌است. وي گفت:«قابليت کنترلِ برچسب‌زني ايزوتوپي بين کربن۱۲ و کربن۱۳ به توليد بسياري از گونه‌هاي مطالعاتي ديگر خواهد انجاميد.»
نتايج اين پژوهش در نشريه Science به چاپ رسيده‌است

+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:39  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

کمک به بهداشت دندان‌ها با به‌کار بردن نانوذرات نقره در پلاک‌هاي دنداني (06/09/87)

محققان دانشگاه تربيت مدرس طي پژوهشي موفق به تهيه پلاک‌هاي دنداني حاوي نانوذرات نقره شدند که خاصيت خود تميزشوندگي دارد و از استحکام بالايي برخوردار است.
اين پژوهش در راستاي پايان‌نامه دکتري خانم اعظم اخوان دانشجوي دکتري شيمي و با راهنمايي دکتر محمد زمان کسائي و دکتر نسرين شيخ صورت گرفته است.
خانم اخوان در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو گفت: "يکي از مشکلات پلاک‌هايي که امروزه در ارتودنسي به کار مي‌روند، بهداشت آنها است که بايد به‌طور مرتب تميز گردند، در غير اين صورت احتمال تجمع پلاک ميکروبي و يا کانديدا در زير پلاک افزايش مي‌يابد.
و از آنجاييکه نانوذرات نقره داراي خواص ميکروب‌کشي و باکتري‌کشي هستند، مي‌توان از آنها در ساخت مواد دنداني استفاده نمود.
لذا پژوهش حاضر با هدف القاي خواص مطلوب اين نانوذرات به آکريل مورد استفاده در پايه پلاک ارتودنسي انجام گرفته است.
پژوهشگر پروژه در رابطه با نحوه انجام اين پژوهش گفت: "ابتدا نانوذرات نقره به روش احياء شيميايي در حضور احياء کننده اکريلي تهيه مي‌شوند. نانوذرات تهيه شده به فاز مايع اکريل افزوده شده و با نسبت‌هاي معين به پودر متيل متاکريلات افزوده و قالبگيري مي‌شوند و در نهايـت نانوکامپوزيت دنداني تهيه شده مي‌تواند به عنوان پايه مواد دنداني به کار رود. گفتني است که اين نانوکامپوزيت داراي خاصيت آنتي‌باکتريالي و استحکام بالا است".
وي در ادامه افزود: "ساختار نانوذرات نقره سنتز شده در اين پژوهش، به کمک دستگاه‌هاي SEM, TEM, XRD مورد شناسايي قرار مي‌گيرند و خاصيت آنتي‌باکتريالي آنها نيز با روش كشت باكتري E.Coliدر مواد دنداني اكريليكي بررسي مي‌گردد".
اخوان ضمن اشاره به کاربرد فراوان نانوذرات نقره در صنايع الکترونيکي، نوري، کاتاليستي، دارويي و بهداشتي و در نتيجه نياز رو به رشد کشور به سنتز نانوذرات نقره گفت: "يکي از اهداف اصلي انجام اين پژوهش سنتز اين نانوذرات با ويژگي‌هاي مطلوب به کمک روش‌هاي کم هزينه و با راندمان بالا بود".
جزئيات اين پژوهش در مجله applied polymer science(سال 2008جلد 110،صفحه 1699)منتشر شده است.

 

منبع: ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو

+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:39  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

روشن كردن موج‌برهاي بلور فوتونيک با استفاده از نانوسيم‌ها (06/09/87)

گروهي از محققان امريکايي و کره‌اي در تلاشند تا با استفاده از نوري كه از نانوسيم‌هاي نيمه‌رساناي فعال تابش مي‌شود، موج‌برهاي بلور فوتونيک را روشن کنند. طبق اظهارات اين گروه، ساخت اين مجموعة نانوسيم/بلور فوتونيک، پيشرفتي بزرگ در راه دستيابي به پردازش تمام‌نوري در مدارهاي فوتونيک مجتمع در نانومقياس است.
هانگ‌يو پارک از دانشگاه کره در کرة جنوبي، دربارة اين کشف گفت:«در اين پژوهش، ما براي نخستين بار، نانوسيم‌هاي نيمه‌رساناي فعال را با موج‌برهاي بلور فوتونيک ادغام کرده‌ايم. حاصل اين کار، يک ساختار نانوسيم/بلور فوتونيکي ترکيبي است که مي‌تواند نور را به شکل مؤثري، در موج‌برهاي بلور فوتونيک بر روي يک تراشه تابش کند.»
تحويل مؤثر فوتون‌هاي تابش‌شده از چشمه‌ها به مدارهاي فوتونيک، يکي از ضروريات سيستم‌هاي داراي فيبر نوري يا اپتيک مجتمع است. جفت ‌شدگي تابش‌کننده‌هاي نور با فيبرهاي نوري يا موج‌برها به شکلي قوي بر روي عملکرد ابزارهاي فوتونيکي که در پردازش اطلاعات و ارتباطات نوري استفاده مي‌شوند، اثر مي‌گذارد.
پارک توضيح داد:«راهکارهاي زيادي براي ارتقاي تطابق امپدانس در سيستم‌هاي LED به ‌فيبر يا محفظه ‌به ‌موج‌برِ بلور فوتونيک پيشنهاد شده‌است. با اين حال، جفت‌ شدگي مؤثر چشمه‌هاي نوري مجتمع با مدارهاي نانوفوتونيک، هنوز يکي از چالش‌هاي محققان است.» طبق اظهارات پارک، موج‌برهاي بلور فوتونيک قابليت بسيار بالايي براي استفاده در ارتباطات نوري دارند. نانوسيم‌هاي نيمه‌رسانا مي‌توانند به‌عنوان يک چشمة نوري نانومقياس -که از يک ناحية تابش‌کنندة کوچک و با مصرف توان پايين، داراي تشعشع بالايي است- عمل کنند. با ادغام اين دو فناوري، اين گروه يک ساختار ترکيبي ساختند که مي‌تواند پردازش نوري مجتمعِ نانومقياس را تسهيل کرده، کاربردهاي عملي چشمه‌هاي تک‌فوتوني را توسعه بدهد.
پارک افزود:«ما يک تابش‌کنندة نانوسيمي نيمه‌رساناي تک‌بلور را كه به ‌روش پايين به ‌بالا(bottom-up) ساخته شده با يک موج‌بر بلور فوتونيکِ ساخته‌شده به‌ روش بالا به پايين(top-down) ادغام کرديم. اين نانوسيم از لحاظ اندازه با بلور فوتونيک قابل‌ مقايسه است و به همين دليل، امپدانس در اين دو ساختار، يکسان است و اين امر، به افزايش بازده ابزار مي‌انجامد، همچنين با بهينه‌تر کردن اين ساختار، بايد تلفات نوري به ميزان بسيار زيادي کاهش يابد.»
در اين تجهيزات، نانوسيم‌هاي نيمه‌رساناي تک‌بلوره تصافاً در درون يک لاية شفافِ سيليکون-نيتريد پخش شدند. نور با استفاده از يک نيروي محرکة نوري يا الکتريکي از نانوسيمِ نيمه‌رسانا، تابش، سپس به‌وسيلة باندگپِ فوتونيک، در جهت افقي و به‌وسيلة بازتابش داخلي کلي، در جهت عمودي هدايت مي‌شود.
گام بعدي براي اين گروه، ارتقاي بازده ابزار از طريق بهينه‌تر کردن ساختار مذکور است. پارک در اين باره گفت:«لازم است تا بر روي صافي سطح حفره‌ها(که دليل اصلي تلفات موج‌بر است) بررسي دقيقي انجام گيرد.»
نتايج اين تحقيق در نشرية Nature Photonics به چاپ رسيده‌است.

 

منبع: http://nanotechweb.org/cws/article/tech/35951

+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:36  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

شناسايي تومور و درمان سرطان با نانولوله‌‌هاي کربني (06/09/87)

دانشمندان مرکز CCNE-TR دانشگاه استنفورد با کمک نانولوله‌‌هاي کربني و مولکول‌‌هاي پپتيدي، رساندن داروي پاکسي‌‌تاکسل به تومور سينه را ده برابر بهتر و تصويربرداري فوتواکوستيک را تقويت کردند. در اين روش از مولکول‌‌هاي پپتيدي به‌عنوان شناساگر اختصاصي براي دارورساني هدفمند و فعال به سلول‌‌هاي تومور استفاده شد.
دانشمندان به روشي دست ‌‌يافتند تا بدون آسيب به سلول‌‌هاي سالم، به سلول‌‌هاي تومور دارو برسانند. اين روش که در آن از نانولولة کربني تک‌‌ديواره استفاده شد، به دانشمندان اجازه داده‌است که نسبت بيشتري از داروي ورودي به بدن را به سلول‌‌هاي سرطاني برسانند، اين كار منجر به كاهش مقدار کل داروي لازم براي تزريق و ايجاد اثر درماني مطلوب مي‌شود.
در اين تحقيق از داروي پاکسي‌‌تاکسل عليه سلول‌‌هاي سرطاني در سينة موش استفاده شد. دانشمندان به اين نتيجه دست يافتند که با استفاده از نانولوله‌‌ها مي‌‌توان پاکسي‌‌تاکسل را به ميزان ده برابر بيشتر از فرمول تجاري استاندارد آن‌ ‌ـ‌تاکسول®‌ـ به سلول‌‌هاي سرطاني برسانند، همچنين بعد از شروع 22 روز از درمان، اندازة تومور در موش‌‌هاي درمان‌شده با اين فرمول به کمتر از نصف اندازة تومور در موش‌‌هاي درمان شده با تاکسول® بود.
سطح و اندازة نانولوله‌‌ها عامل مهمي در تعيين چگونگي برهم‌‌کنش آن با رگ‌‌هاي خوني است. ديوارة رگ‌‌هاي خوني تومور با منافذ خود، مدخلي را بري ورود نانولوله‌‌ها به بافت سلول‌‌هاي سرطاني ايجاد مي‌‌کند. سطح خارجي اين لوله‌‌ها پوشيده از PEG است. PEG به‌صورت سه شاخه از لوله اصلي جوانه زده و پاکسي‌‌تاکسل به سر اين شاخه‌‌ها متصل است.
رگ‌‌هاي خوني سالم هم در ديوارة خود منافذي دارند؛ اما ين منافذ بسيار ريزتر از منافذ ديوارة رگ‌‌هاي خوني تومور است. با مهندسي نانولوله‌‌هاي مورد استفاده، مي‌‌توان قطر آنها را به مقداري تنظيم کرد که به اندازة کافي بزرگ بوده و ضمن توانايي عبور از منافذ ديوارة رگ‌‌هاي خوني تومور، توان عبور از منافذ ديوارة رگ‌‌هاي معمولي را نداشته باشند. اين موضوع نانولوله‌‌ها را به ابزار دارورساني بسيار قدرتمند و مؤثري تبديل کرده‌است.
دکتر داي، سرپرست گروه، مي‌‌گويد:«استفاده از اين سوراخ‌‌ها براي دارورساني با نانولوله‌‌ها، هدفمند کردن غير فعال نام دارد، اما مي‌‌توان با روشي که هدفمندي فعال‌‌تري است به دارورساني دقيق‌‌تري دست يافت. در اين روش يک پپتيد يا آنتي‌‌بادي به نانولولة حاوي دارو متصل مي‌‌شود که به‌‌طور اختصاصي قابليت اتصال به تومور را دارد و در نتيجه اثربخشي درماني افزايش مي‌‌يابد.»
دانشمندان همچنين از نانولوله‌‌هاي هوشمند و هدفمند براي مکان‌‌يابي سلول‌‌هاي سرطاني در موش زنده استفاده کردند. در اين روش زماني که لوله‌‌ها به داخل بدن مي‌‌روند، يک تايش ليزر به‌سمت حيوان هدايت مي‌‌شود. نانولوله‌‌ها انرژي ليزر را جذب کرده، از خود امواج اولتراسوند آزاد مي‌‌کنند که نشان‌‌گر محل تومور است.
اين روش که تصويربرداري مولکولي فوتواکوستيک نام دارد، روشي سريع‌‌تر و ارزان‌‌تر از MRI است و همانند CT-Scan و PET به تابش‌‌هاي يونيزان نياز ندارد. با اين روش تا عمق دو اينچ از بدن قابل مشاهده است که براي ديدن سينه و پروستات کافي‌‌ست، همچنين اين روش سازگار با اندوسکوپ است و به کمک آن اعضاي داخلي بدن هم ديده مي‌‌شود و تومورهاي کوچک و جديدي که با ساير روش‌‌ها قبل تشخيص نيست، قابل تشخيص مي‌‌شود. از معايب اين روش سختي ايجاد تمايز بين بافت سالم و بافت‌‌هايي است که در مرحلة اوليه هستند؛ اما با چسباندن يک پپتيد به لوله، لوله قادر به يافتن پروتئيني خاص در گيرنده شده، شناسايي را اختصاصي‌‌تر مي‌كند.

منبع: http://nano.cancer.gov/news_center/2008/sept/nanotech_news_2008-09-26c.asp

+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:35  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

سيستم تاييد توليد صنعتي محصولات فناوري‌نانو در روسيه (06/09/87)

اولين سيستم تأييد توليد صنعتي محصولات فناوري‌نانو در روسيه با عنوان NANOCERTIFICA آغاز به كار كرد. يوري تاكاچف، مدير بخش استانداردسازي، مترولوژي و تاييد توليد محصولات فناوري‌نانو، در نشست خبري اي كه در 22 اكتبر سال جاري ميلادي در هتل رياست جمهوري مسكو برگزار شده بود، درباره اهداف و فعاليت‌هاي اين سيستم سخنراني كرد.
در اين نشست، پروفسور ويكتور ايوانف، رئيس مركز تأييد ستاد فناوري‌نانوي روسيه، درباره طرح توسعه آزمايشي و ساختار روش‌شناسي سيستم مذکور، ابراز خشنودي كرد.
قابليت‌هاي فني NANOCERTIFICA و كنترل مسائل مربوط به تاييد اثرات محصولات مبتني برنانو بر سلامت مصرف‌كنندگان، مورد توجه بسياري از ذينفعان از جمله روزنامه‌نگاران اين حوزه قرار گرفته است. همچنين نمايندگان رسانه‌هاي گروهي درباره نحوه تأمين مالي و سطح كيفي مراكز ارزيابي و امكان استفاده از نانو مواد در پزشكي، لوازم بهداشتي- آرايشي، تصفيه آب و ... سؤالاتي را مطرح مي‌كنند.
در اين نشست، ايوانف خاطرنشان كرد كه ستاد فناوري‌نانوي روسيه و سيستم تاييد NANO با سازمان سلامت و حقوق مصرف‌كنندگان، آژانس فدرال زيست پزشكي و سازمان خدمات فدرال در زمينه مراقبت‌هاي بهداشتي و اجتماعي در زمينه تضمين ايمني محصولات نانو بر مصرف‌کنندگان، همکاري خواهند كرد.

 

منبع: http://www.nanowerk.com/news/newsid=7893.php

+ نوشته شده در  87/09/05ساعت 22:32  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تحولات صورت گرفته در سياست گذاري فناوري نانو در سنگاپور از 2004 تا 2008

خلاصه

جمهوري سنگاپور در جنوب شرقي آسيا قرار دارد و پايتخت آن سنگاپور است. مساحت آن 1/707 کيلومترمربع، با جمعيت 4588600 در سال( 2007 ) و تراکم 4896 نفر بر کيلومترمربع، توليد ناخالص داخلي 95/171 ميليارد دلار آمريکا با سرانه 39952 دلار (در سال 2007) مي‌باشد. اين کشور يکي از مراکز بزرگ تجاري داد و ستد کالا در جهان محسوب مي‌شود. سنگاپور از لحاظ ذخاير معدني کشوري فقير به شمار مي‌رود، اما اقتصاد آن که به بخش خدمات، چيني، توليدات الکترونيکي و صنايع دستي وابسته است، رشد و شکوفايي فراواني داشته و اين کشور را به يکي از ثروتمندترين مناطق دنيا تبديل کرده است.

متن اين مقاله به صورت pdf قابل دريافت مي باشد( )

+ نوشته شده در  87/09/04ساعت 23:16  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تبيين شيمي اکسيد گرافيت با استفاده ار ماده گرافني جديد (05/09/87)

اخيراً محققاني از دانشگاه تگزاس در اوستين ماده گرافني جديد ساخته‌اند که مي‌تواند به شناسايي ساختار اکسيد گرافن کمک کرده، منجر به اکتشافات بالقوه ديگري در خصوص مواد گرافني منجر گردد. در اين کشف، يک پروفسور مهندسي مکانيک به نام رود روف و همکارانش براي نخستين ‌بار موفق شده‌اند تا گرافيتِ برچسب‌خورده با کربن۱۳ را توليد کنند.
اين گروه براي ساخت گرافيتِ برچسب‌خورده با کربن۱۳، در ابتدا گرافيتي ساختند که در آن، اتم‌هاي کربن معمولي(که داراي ايزوتوپ کربن۱۲ بوده و از لحاظ مغناطيسي غير فعالند) با ايزوتوپ کربن۱۳(که از لحاظ مغناطيسي فعال است) جايگزين شده‌ بود، سپس اين ماده را به اکسيد گرافيتِ برچسب‌خورده با کربن۱۳ تبديل کردند و با استفاده از تشديد مغناطيسي هسته‌اي حالت ‌جامد، ساختار شيميايي اکسيد گرافيت را دقيقاً بررسي کردند.
روف اظهار داشت:«به کمک يافته‌هاي ما، هم‌اکنون دانشمندان و مهندسان مي‌توانند انواع مختلفي از گرافن را توليد کنند(با استفاده از گرافنِ برچسب‌خورده با کربن۱۳ به‌عنوان ماده اوليه و انجام فرايندهاي شيميايي بر روي آن) و به‌وسيله تشديد مغناطيسي هسته‌اي حالت‌ جامد اين مواد گرافني را بررسي کرده، ساختار شيميايي آنها را به‌صورت دقيق تعيين کنند.» وي افزود:«اگر ما شيمي را دقيقاً شناسايي نکنيم قادر به بهينه‌سازي خصوصيات نخواهيم بود.»
روف و گروهش توانستند تا در آزمايش‌هاي خود، چنين ماده برچسب‌خورده با ايزوتوپي را توليد کنند و در اين راه، از فرانک استادرمن از دانشگاه واشنگتن در اس‌تي‌لوييس کمک گرفتند. استادرمن از گونه خاصي از طيف‌نماي جرم ‌ـ‌که معمولاً براي اندازه‌گيري فراواني ايزوتوپ در عناصر مختلف موجود در سنگ‌هاي آسماني به کار گرفته مي‌شود‌ـ استفاده کرد و دريافت که ۱۰۰ درصد از گرافيت برچسب‌خورده با کربن۱۳ به اکسيد گرافيت برچسب‌خورده با کربن۱۳ تبديل مي‌شود، همچنين مشاهده کرد که يک ماده لايه‌‌شکل با چند اتم اکسيژن، به‌وسيله پيوندهاي شيميايي به گرافن متصل شده‌است.
دسته‌اي ديگر از همکاران روف از دانشگاه ايلينويز، با استفاده از تشديد مغناطيسي هسته‌اي حالت ‌جامد، شبکه پيوند شيميايي را در اکسيد گرافيت، دقيقاً شناسايي کردند. روف اظهار داشت که گرچه اکسيد گرافيت، براي نخستين‌ بار در پيش از ۱۵۰ سال قبل توليد شده‌است؛ توزيع اتم‌هاي اکسيژن، مسئله‌اي است که چندي پيش مورد توجه قرار گرفته‌است. وي گفت:«قابليت کنترلِ برچسب‌زني ايزوتوپي بين کربن۱۲ و کربن۱۳ به توليد بسياري از گونه‌هاي مطالعاتي ديگر خواهد انجاميد.»
نتايج اين پژوهش در نشريه Science به چاپ رسيده‌است.

 

http://www.physorg.com/news141575932.html

+ نوشته شده در  87/09/04ساعت 23:12  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

به دام افتادن نانولوله‌ها به‌وسيله انبرک‌ها (05/09/87)

نانولوله‌هاي کربني تک‌ديواره لايه‌هايي از گرافن هستند که به‌صورت لوله‌اي پيچيده‌شده اند و عموماً از اندازه‌هاي مختلف و ميزان مختلفي از پيچش ساخته شده‌اند(که به چيراليت‌ها نيز معروفند). هر يک از انواع نانولوله‌ها خواص الکتروني و نوري منحصربه‌فردي را داراست.
فيزيک‌دانان دانشگاه اوساکاي ژاپن از نور رنگي براي انتخاب گزينه‌اي گونه‌هاي مختلفي از نانولوله‌هاي کربني استفاده کردند. آنها دريافتند که بعضي از نانولوله‌ها در ناحيه مرکزي از باريکه ليزر متمرکزشده تمايل به خوشه‌اي شدن دارند. نانولوله‌ها بعلت تقابلات قوي وابسته به رنگ با نور شناخته شده‌اند. دانشمندان با استفاده از انبرکي نوري(وسيله‌اي که اجسام ميکروسکوپي يا نانوسکوپي را در باريکه‌هاي ليزر به دام مي‌اندازد) موفق شده‌اند که رنگ‌هاي مشخصي از نانولوله‌ها را به‌طور انتخابي و مشخص در ناحيه کانوني متمرکز کنند.
نتايجي كه اين گروه به دست آوردند، اولين شواهد تجربي است که اثبات مي‌کند نور رنگي عاملي براي خوشه‌اي شدن نانولوله‌ها در يک انبرک ليزر است، همچنين اين وابستگي به رنگ مي‌تواند باعث انتخاب نوعي از نانولوله‌ها از ميان نانولوله‌هاي ديگر شود. اين تحقيق گامي مهم به‌سوي پيشرفت در روش‌هاي اپتيکي براي خالص‌سازي و جداسازي نانولوله‌هايي است که فرايند اصلي در کاربردهاي نانولوله‌ها در مهندسي را ناشي خواهند شد.

 

http://www.physorg.com/news141658386.html

+ نوشته شده در  87/09/04ساعت 23:10  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

نگاهي دقيق‌تر به سيستم جابه‌جايي سلولي به کمک فناوري‌نانو (05/09/87)

محققان به کمک فناوري‌نانو دريافتند که ميکرولوله‌هاي درون سلول در امتداد محور طولي خود داراي حرکتي دوراني هستند.
همان طور که بدن ما براي يکپارچگي مکانيکي و قدرت خود به استخوان نياز دارد، هر کدام از سلول‌هاي ما هم داراي اسکلتي از مواد کامپوزيتي هستند كه شامل پليمرهاي پروتئيني و پليمرهاي حرکتي به‌عنوان اسکلت، به نام سايتواسکلتون هستند. سايتواسکلتون شامل يک‌سري مواد فعال است که حفظ شکل سلولي، ايجاد توانايي گروهي از حرکات سلولي و داشتن نقش در ورود و خروج مواد و تقسيم سلولي از وظايف آنهاست. سيستم سايتواسکلتال تعادل ترموديناميکي ندارد و اين نداشتن تعادل پروتئين‌هاي حرکتي را تحريک مي‌کند. اين پروتئين‌ها سازندگان نيرو در سلول هستند.
پروتئين‌هاي حرکتي با جابه‌جايي محموله‌هاي خود در ميکرولوله‌هايي‌ـ که پهنايي حدود 25 nm دارند ولي مي‌توانند هزار برابر شوند‌ـ عمل جابه‌جايي سلولي خود را انجام مي‌دهند. پژوهشگران سعي مي‌کنند از اين سيستم طبيعي تقليد کنند. آنها بر اين باورند که سيستم جابه‌جايي مولکولي مصنوصي(که از جنبندگي ميکرولوله‌ها استفاده مي‌کند)، مي‌تواند عامل ايجاد نيروي حرکتي يا ايجاد فلوي الکتروکنتيکي براي ميکروسيالات شود.
دکتر استفان ديز مي‌گويد:«اين سيستم ما را به ياد موج‌سواري مي‌اندازد. رشته‌هاي در حال حرکت مثل يک ماکو عمل مي‌کنند و محموله‌ها را به محل‌هاي خاص خود مي‌برند. به ‌علاوه اين رشته با داشتن خواص ذاتي ويژه، به دور محور طولي مي‌گردند. ما فهميديم که اين چرخش به‌وسيلة محموله‌هاي کوچک(نقاط کوانتومي) مختل نمي‌شود؛ اما محموله‌‌هاي بزرگتر مي‌توانند عامل اختلال در اين حرکت شوند.»
با مطالعة حرکت خطي اين پروتئين‌ها در طول لوله‌ها مشخص شد که ميکرولوله‌ها، ساختاري سه‌بعدي دارند. در نتيجه قرار نيست پروتئيني که به آن متصل است حتماً مستقيم حرکت کند، بلکه شايد به دور لوله چرخيده، پايين بيفتد. در اين صورت محموله از مسير ميکروتوبول خارج مي‌شود. شناخت اين مدل حرکتي براي کشف جزئيات حرکتي پروتئين‌ها روي رشته‌ها مهم است، همچنين مي‌توان چگونگي وجود ترافيک سنگين داخل سلولي را درک کرد.

 

منبع: http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=6972.php

+ نوشته شده در  87/09/04ساعت 23:9  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

آرايش سه‌بعدي نانولوله‌ها در مقياس وسيع براي قطعات الکترونيکي نانومقياس (05/09/87)

در چند سال اخير محققان تلاش کرده‌اند از رسانايي الکتريکي خوب نانولوله‌ها در ساخت ابزارهاي الکترونيکي نانومقياس بهره ببرند.يکي از بزرگ‌ترين چالش‌ها در اين مسير يافتن راهي براي آرايش و منظم کردن نانولوله‌ها به شکل يک ساختار سه‌بعدي براي حمل جريان در ابزارهاي نانومقياس است.
اخيراً گروهي از فيزيک‌دانان و مهندسان موسسه تحقيقات مواد الکترونيکي در دانشگاه نورث ايسترن در بوستون، ماساچوست، روشي براي آرايش نانولوله‌ها با استفاده از يک ميدان الکتريکي يافته‌اند. اين محققان توانستند با استفاده از اين روش نانولوله‌هاي کربني تک‌ديواره را درون نانوحفرات عميق يک بستر آلوميناي نانوحفره‌اي وارد کرده و ساختارهاي سه‌بعدي از آنها درست کنند. به طور متوسط در هر حفره يک نانولوله قرار گرفته و با روبش سطحي به مساحت 32/0 سانتي‌متر مربع، بيش از يک ميليون نانولوله درون حفرات جاي داده شدند.
سرينيواس سريدار، مدير موسسه تحقيقات مواد الکترونيکي مي‌گويد: «بيشترين اهميت اين روش در اين است که امکان توليد اتصالات الکتريکي سه‌بعدي متشکل از نانولوله‌هاي کربني تک‌ديواره را با سرعت بالا و در مقياس وسيع، بدون نياز به سنتز دماي بالا فراهم مي‌آورد».
محققان براي به دست آوردن اين ساختار، يک الکترود مثبت را به ته يک بستر سيليکايي متصل کرده و سپس بستر آلومينايي را روي آن قرار دادند. سپس به صورت دستي يک الکترود منفي را در محل‌هاي آرايش به صورت روبشي حرکت داده و در نتيجه نانولوله‌هاي کربني داراي بار منفي را به درون حفرات بستر آلومينايي هل دادند. فرايند استفاده از ميدان الکتريکي براي حرکت دادن اشياي باردار، الکتروفورز ناميده مي‌شود. همچنين دي‌الکتروفورز به فرايندي اطلاق مي‌شود که در آن يک ميدان الکتريکي غيريکنواخت، اشياي باردار يا بدون بار را به حرکت در‌مي‌آورد. از اين فرايند در جهت دادن نانولوله‌ها به سمت حفرات استفاده شد.
محققان پس از آرايش نانولوله‌ها، لايه‌اي از طلا به ضخامت 15 نانومتر را روي بستر آلومينايي به روش اسپاتر نشاندند، به نحوي که اين لايه طلا در تماس با بالاي نانولوله‌ها قرار گرفت. اين لايه طلا اتصال الکتريکي ميان نانولوله‌ها را تکميل نموده و بدين ترتيب امکان انتقال جريان الکتريکي ميان لايه طلا و سيليکون از طريق نانولوله‌ها ايجاد شد.
در نمونه شاهد که هيچ نانولوله‌اي در آن قرار داده نشده بود، هيچ جرياني ميان دو لايه جاري نشد و اين امر انتقال جريان از طريق نانولوله‌ها را ثابت مي‌کند. در اين روش به دماهاي بالا نيازي نبوده و مي‌توان سطوحي در مقياس سانتي‌متري را با آن پوشش داد.

http://www.physorg.com/news143891566.html

+ نوشته شده در  87/09/04ساعت 23:5  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ماهنامه شماره 132 (مهر 1387 )

فهرست مطالب :

 • توانمندي‌هاي نانوي ايران در نخستين نمايشگاه توانمندي‌هاي ملي فناوري نانو
 • ساخت ابرکاغذي با مقاومت فولاد
 • ترميم ميناي دندان به کمک نانوذرات
 • قانون تشويق نوآوري و جايزة فناوري‌نانو در آمريکا

( 963 کيلو بايت)


+ نوشته شده در  87/09/03ساعت 23:34  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

سنتز نانوکاتاليست نسل چهارم با کاربري در صنايع توليد آمونياک به همت محققان ايراني (04/09/87)

محققان دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساوه با همکاري پژوهشگاه مواد و انرژي، طي پژوهشي موفق شدند، نانو کاتاليست سهتايي آهن و موليبدن را با روش آلياژسازي مکانيکي سنتز کنند. اين نانوکاتاليست، بهعنوان کاتاليست نسل چهارم، از لحاظ کيفيت نسبت به کاتاليست‌هاي نسل قبل بسيار با کيفيت‌تر بوده و در توليد آمونياک در صنايع پتروشيمي کاربرد دارد.
مهندس ذاکري، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو، اظهار داشت: ”در اين پژوهش نانوذرات کاربيد سه‌تايي Fe3Mo3C با آسياب‌کاري مکانيکي پودرهاي عنصري آهن، موليبدن و کربن تهيه شده است. شايان ذکر است که در مدت زمان 70 ساعت آسياب کردن و آنيل در 1100 درجه سانتي‌گراد، نانوذراتي با اندازه مطلوب 69 نانومتر و کرنش 23/0 درصدي بدست آمد“.
ذاکري، هدف اصلي از اجراي اين پژوهش را ”ساخت اين ماده به‌صورت نانوکريستال به‌عنوان نانوکاتاليست“ بيان نموده و افزود: ” پس از 30 ساعت آسياب کردن، نانوساختار Mo(Fe) به صورت محلول جامد تشکيل شده که با افزايش زمان آسياب کردن تا 70 ساعت، اندازه ذرات تا حدود 9 نانومتر کاهش مي‌يابد. اين فاز پس از آنيل شدن به فاز اصلي Fe3Mo3C تبديل شده و اندازه ذرات آن به حدود 69 نانومتر مي‌رسد.همچنين، ساختار و مورفولوژي نانوپودرهاي حاصل، با دستگاه‌هاي XRD و SEM مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است“.
وي مدت زمان انجام پژوهش را حدود 8 ماه بيان کرده و کمبود تجهيزات لازم و طولاني بودن زمان آناليزها را علت اصلي طولاني شدن اين زمان دانسته است.
مهندس ذاکري، با بيان اين مطلب که ”مطالعات اوليه براي توليد صنعتي اين محصول انجام گرفته است و هم‌اکنون پالايشگاه‌هاي کشور براي توليد آمونياک از کاتاليست‌هاي قديمي با بازدهي کم استفاده مي‌کنند“، در مورد تجاري‌سازي و توليد اين محصول گفت: ”محصول بدست آمده در سطح صنعتي نبوده ولي پتانسيل استفاده در صنعت پتروشيمي را دارد. که با صنعتي شدن توليد اين محصول، از لحاظ کيفيت نسبت به کاتاليست‌هاي نسل قبل بسيار با کيفيت‌تر بوده و سودآوري قابل توجهي براي کشور خواهد داشت“.
جزئيات اين پژوهش که با همکاري دکتر محمدرضا رحيمي‌پور از پژوهشگاه مواد و انرژي، و مهندس عباس خان‌محمديان از دانشگاه ساوه انجام شده است، در مجله Materials Science and Engineering A (جلد 492، صفحات 316-311، سال 2008) منتشر شده است.

+ نوشته شده در  87/09/03ساعت 22:27  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

بهره‌گيري از نانوستون‌هاي تيز در پيشبرد کاربردهاي فناوري‌نانو (04/09/87)

دانشمنداني از MIT، کاربردهاي فراواني براي آرايه‌هاي چگال خود که از ستون‌هايي از سيليکون تک‌بلورة بلند و نازک تشکيل مي‌شوند، يافته‌اند. اين گروه معتقدندکه ستون‌هاي عمودي نانويي تيز آنها مي‌تواند موادي ايده‌آل براي کاربردهايي چون چشمه‌هاي تابش ميدان(همچون بالاست الکتريکي)، سيستم‌هاي نانوسيالي(همچون واسطه‌هاي متخلخل) و حتي مطالعات بافت(همچون پراب‌هاي تهاجمي) باشد.
معمولاً وابستگي‌نمايي جريان تابش‌کننده به شعاع نوک موجب مي‌شود که جريان تابشي و طول ‌عمر يک تابش‌کنندة ميدان، دستخوش تغييرات زيادي شود. آکينتوند آکينواند از گروه مهندسي برق و علوم رايانة MIT و عضو آزمايشگاه‌‌هاي فناوري مايکروسيستم، دربارة اين کشف گفت:«معمولاً در يک ولتاژ باياس مشخص، تنها کسري از تابش‌کننده‌هاي موجود در يک آرايه، عمل مي‌کنند؛ زيرا ولتاژ باياس براي وادار كردن نوک‌هاي کند به تابش، به اندازة کافي بزرگ نيست. از سوي ديگر، نوک‌هاي تيز به‌دليل گرم ‌شدنِ ژول، مي‌سوزند. با اين حال اگر جريان هر تابش‌کننده، از طريق بالاستِ الکتريکي ‌ـ که در تحقيق ما يک چشمة جريان است ‌ـ‌ محدود شود، از سوختن نوک‌هاي تيزتر جلوگيري صورت خواهد گرفت و در اين حالت، نوک‌هاي کند فرصت خواهند يافت تا در جريان تابشي کل، سهم داشته‌ باشند.»
اين گروه براي دستيابي به ابزارهايي که داراي اين رفتار چشمه‌شکل هستند، از اشباع سرعت الکترون‌ها در سيليکون بهره گرفته‌اند. اين اشباع، با استفاده از ستون‌هاي نازک و غني‌سازي، تقويت مي‌شود. علاوه بر تنظيم شارش جريان، اين آراية متخلخل مي‌تواند در کنترل توزيع مايعات در سيستم‌هاي ميکروسيالي و نانوسيالي نيز نقش داشته باشد. يکي از حوزه‌هايي که هم‌اکنون به‌وسيلة اين گروه در دست بررسي است، پاشش الکتريکي(electrospraying) است.
با كوچك‌تر شدن اين واحدها، عملکرد تابش‌کننده‌هاي الکتروپاشنده ارتقا مي‌يابد. کاهش اندازه، ولتاژ راه‌اندازي را تقليل مي‌دهد و موجب مي‌شود تا اتلاف تبخير کاهش يابد؛ با اين حال، عوامل ديگري نيز بايد در نظر گرفته شوند. لوييس ولاسکوئز-کارکيا از آزمايشگاه‌هاي فناوري مايکروسيستم، مي‌گويد:«هر تابش‌کنندة الکتروپاشنده، به کنترل شارش دقيقي نيازمند است، زيرا اين ابزار تنها در محدودة مشخصي از نرخ‌هاي شارش، به‌صورت پايا عمل مي‌کند. مي‌توان آرايه‌هاي سيليکوني ما را براي طراحي يک تخلخل که به‌صورت موضعي با نرخ شارش هر تابش‌کنندة الکتروپاشنده تناسب داشته باشد، مورد استفاده قرار داد.»
با افزودن يک پوشش لايه‌نازک به آراية واکنشي تراشيده‌شده با يون، اين محققان توانستند فاصلة بين ستون‌هاي عمودي را از ۹ ميکرومتر به ۵۰ ميکرومتر کاهش دهند. اين فرايند، تغييري در ميزان تخلخل(تا دو مرتبة بزرگي) ايجاد مي‌کند. ولاسکوئز-کارکيا افزود:«با تغيير در تخلخل، تغييري در تراوايي سيال(تا پنج مرتبة بزرگي) ايجاد مي‌شود. اين بدان معناست که ما فضاي طراحي بسيار وسيعي را براي تطابق با يک نرخ شارش براي يک افت‌فشار و طرح ميکروسيالي مشخص در اختيار داريم.»
نتايج اين تحقيق در نشرية Nanotechnology به چاپ رسيده‌است.

 

منبع: http://nanotechweb.org/cws/article/tech/36043

+ نوشته شده در  87/09/03ساعت 22:24  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

فعال سازي سيستم ايمني با نانوشاخ‌ها (04/09/87)

دانشمندان موفق شدند با ساخت نانوشاخ‌هايي که آنتي‌ژن‌هاي خاصي به آنها متصل است، پاسخ اختصاصي سيستم ايمني را تحريک کرده، از آن براي درمان بيماري‌هاي عفوني و سرطان استفاده کنند.
محققان بر اين باورند که تحريک سيستم ايمني به‌وسيلة ساختارهايي شبيه به نانولوله‌هاي کربني مي‌تواند به درمان بيماري‌هاي عفوني و سرطان کمک کند. پاسخ شديد ايمني ساختارهاي شبيه به نانولوله‌هاي کربني، مشکلي است که گاه در زمان دارورساني هدفمند با اين مواد ايجاد مي‌شود. اين مواد در درون بدن، توسط گلبول‌هاي سفيد به‌طور کارامد شناخته شده و احاطه مي‌شوند. در نتيجه پژوهشگران معمولاً سعي دارند اين ساختارها را بدون دسترسي به سيستم ايمني وارد بدن کنند.
پژوهشگران موسسه CNRS فرانسه در تحقيق جديد خود سعي کردند تا سيستم ايمني را عمداً تحريک کنند. آنها به اين منظور از نانوشاخک‌ها استفاده کردند که مخروطي از انواع نانولوله‌هاي کربني است. به عقيدة آنها يک پاسخ ناخواندة ايمني مي‌تواند شروع کارامدتري براي مبارزه با بيماري و سرطان در بدن باشد.
اين محققان نانوشاخ‌ها را در يک ظرف پتري به سلول‌هاي خوني سفيد موش اضافه كردند و بعد از گذشت 24 ساعت اغلب ماکروفاژها قسمتي از نانوشاخک‌ها را بلعيده بودند و در کنار اين کار ترکيبات اکسيژن‌دار فعال و گروهي از مولکول‌هاي کوچک ديگر را به محيط آزاد کرده بودند. اين مواد براي ديگر قسمت‌هاي سيستم ايمني به‌عنوان سيگنال به شمار مي‌روند تا بيشتر فعال شوند. پس از آن گروه تصميم گرفت که براي تنظيم و تمرکز اين اعلام کمک روي يک بيماري خاص يا سرطان، بخش دروني شاخک را از آنتي‌ژن پر کند(مثل بستني قيفي). رساندن آنتي‌ژن به ماکروفاژ باعث تحريک آبشار التهابي مي‌شود و پاسخ اختصاصي سيستم ايمني را ايجاد مي‌کند.
بعد از سه روز از اضافه کردن نانوشاخ‌ها، اثري از مرگ سلولي در محيط ماکروفاژ مشاهده نشد. اين مسئله مي‌تواند نشانگر اين باشد که اين ساختارها نسبت به نانولوله‌هاي معمولي سميت کمتري دارند. نتايج جديد نشان مي‌دهد که نانولوله‌هايي که طولشان بسيار بيشتر از پهناي آنهاست، اثرات التهاب مشابه آزبس ايجاد مي‌کنند؛ اما چنين نسبتي بين طول و پهناي نانوشاخ‌ها برقرار نيست و در نتيجه اين اثر از آنها انتظار نمي‌رود.

 

منبع: http://technology.newscientist.com/article/dn14170-nanohorns-could-prod-immune-system-into-action.html

+ نوشته شده در  87/09/03ساعت 22:22  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

آشفتگي در رديف اتم‌ها بر اثر تأثيرات گشتاورهاي مغناطيسي (04/09/87)

دانشمندان يکي از مؤسسات آلمان، يکي از انواع اثر دومينو را در رديف‌هايي از اتم‌هاي منگنز که بر روي سطح نيکل نشانده شده‌اند، کشف کردند.
آنها دريافتند که موضع‌گيري مغناطيسي در اين نانوسيم‌ها به طول آنها وابسته است و با تغيير طول آنها تغيير خواهد کرد. با به‌کارگيري شبيه‌سازي کامپيوتري و مدل‌هاي آماري، دانشمندان دريافتند که مي‌توان با افزودن و يا خارج کردن تنها يک اتم، ساختار مغناطيسي نانوسيم را به‌کلي تغيير داد؛ به‌خصوص زماني که تعداد اتم‌ها فرد است، گشتاورهاي مغناطيسي بيانگر اين مطلب است که تا چه اندازه نانوسيم به‌صورت آهن‌ربا عمل مي‌کند و مرتباً در جهت‌هاي مخالف جهت‌گيري مي‌کنند.
زماني که تعداد اتم‌ها زوج است، گشتاورها تصادفاً جهت‌گيري مي کنند و به‌صورت آشفته در موقعيت‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند. افزودن يک اتم به اتم‌هاي نانوسيم يا برداشتن يک اتم باعث مي‌شود که گشتاورهاي مغناطيسي به‌صورت رديف‌هاي منظم جهت‌گيري کنند(همانند رديف‌هايي از بازي دامنه ولي به‌صورت کاملاً معکوس). اين اثر کوانتمي جديد، ساخت کليدهاي مغناطيسي را در مقياس اتمي و امکان استفاده از آن را در انتقال و نگهداري از اطلاعات مغناطيسي در فضاهاي بسيار کوچک ممکن مي‌سازد.
کار اين گروه در طراحي قطعات محاسباتي با سرعت بالا، ظرفيت نگهداري بالا و ذخيره‌سازي انرژي مهم است. نويسنده اميدوار است که در آينده‌اي نزديک اين امر به‌صورت آزمايشگاهي به اثبات برسد.

 

منبع: http://www.physorg.com/news141487701.html

+ نوشته شده در  87/09/03ساعت 22:21  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

بررسی خواص مکانیکی لایه های نازک نانوساختار (03/09/87)

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی با همکاری محققان دانشگاه کمبریج انگلستان موفق به بررسی خواص مکانیکی لایه های نازک نانو ساختار بر پایه آلیاژ حافظه دار NiTi به وسیله روش نانو سختی‌سنجی (Nanoindentation) شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سهراب سنجابی عضو هیئت علمی گروه نانوفناوری دانشگاه تربیت مدرس به اهمیت خواص مکانیکی مواد در ابعاد نانومتری اشاره کرد و گفت: آلیاژ حافظه ‌دار پایه NiTi دارای دو ویژگی مهم حافظه داری و "سوپر الاستیسیته" است که در هیچ فلز و آلیاژ دیگری مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه این پژوهش لایه های نازک نانو ساختار به روش "کند و پاش" (Sputtering) انجام شد، افزود: در این پژوهش لایه های نازک با ترکیبات مختلف NiTi، NiTiCu و NiTiHf تولید و خواص مکانیکی آنها به روش نانو سختی‌ سنجی که روشی جدید برای ارزیابی خواص مکانیکی در ابعاد نانومتری است، اندازه گیری شد.

سنجابی اظهار داشت: نتایج این بررسی نشان داد که می‌توان خواص حافظه داری و سوپرالاستیسیته را در تغییر فرمهای زیر100نانو متر (حدود 50 نانو متر) مشاهده کرد. به  این ‌ترتیب می‌توان قطعه های نانو متری از این آلیاژها را با خواص ذکر شده که در ساخت نانو روباتها کاربرد دارند، را ساخت.

عضو هیئت علمی گروه نانوفناوری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه کاربرد این آلیاژها به صورت لایه نازک در ساخت میکرو والوها، میکروپمپ‌ها، MEMS، NEMS، نانو روباتها و نانو چنگک ها است، خاطرنشان کرد: در این پروژه سعی شد که از عناصر خالص، لایه نازک آلیاژی تولید شود تا بتوان هر ترکیبی از آلیاژهای مختلف را تهیه کرد در صورتی که در کارهای مشابه بیشتر از تارگت های آلیاژی و از روش "کند و پاش" برای لایه نشانی استفاده می‌شود.

وی در رابطه با روش به کار گرفته شده، اضافه کرد: در این پروژه، لایه نشانی تحت خلا UHV، 10-10Mbar بر روی مواد پایه Si، SiO2 و Al2O3 صورت گرفته و پس از آن، در همان شرایط، 2 عملیات حرارتی تحت خلاء انجام شد.

سنجابی به کیفیت بالای محصولات تولیدی در این پروژه در مقایسه با نمونه های خارجی اشاره کرد و ادامه داد: جزئیات این کار تحقیقاتی در مجله Surface & Coatings Technology سال 2007 منتشر شد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  87/09/02ساعت 22:20  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

ارائه روشي جديد براي سنتز نانوذرات اکسيد روي در دانشگاه فردوسي مشهد (03/09/87)

خانم دکتر الهه گوهرشادي عضو هيئت علمي دانشگاه فردوسي مشهد در قالب يک کار تحقيقاتي، موفق به سنتز نانوذرات اکسيدروي با حضور حلال‌هاي يوني شده است.
وي در پاسخ به سوالات بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو گفت: "در پژوهش اخير موفق به توليد نانوذرات اکسيدروي با استفاده از حلال‌هاي يوني (green solvent ) شديم. همانگونه که مي‌دانيد حلال‌هاي يوني فشار بخار پاييني دارند و از اين رو براي محيط زيست مضر نيستند، ضمن اينکه با حضور آنها راندمان توليد نيز بالاتر مي‌رود.
در اين پژوهش، نانوذرات اکسيد روي به روش ميکرو ويو و با استفاده از حلال‌هاي يوني توليد شدند که استفاده همزمان ميکرو ويو و حلال‌هاي يوني علاوه بر افزايش راندمان، زمان توليد را نيز به حداقل مي‌رساند".
گوهرشادي در ادامه افزود: "تا کنون اين نانوذره با استفاده از روش حرارتي و با حضور حلال‌هاي معمولي (حلال‌هاي آلي فرار) تهيه مي‌شده است که استفاده از اين روش مستلزم صرف انرژي و زمان بسيار زيادي است و نيز به کار بردن اين‌گونه حلال‌ها با فشار بخار بالا براي محيط زيست بسيار مضر است".
اين پژوهشگر همچنين در خصوص کاربرد نانوذرات اکسيد روي توضيح داد : "نانوذرات اکسيد روي در صنايع پزشکي، ساخت نيمه‌هادي‌ها و صنايع آرايشي بهداشتي کاربرد گسترده‌اي دارند."
جزئيات اين پژوهش در مجله Ultrasonics Sonochemistry (جلد 16،صفحه 120-123،سال 2008) منتشر گرديده است.

+ نوشته شده در  87/09/02ساعت 22:18  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

آشکارسازي کوکايين به‌وسيله نانوذرات (03/09/87)

محققاني از چين و سنگاپور با استفاده از نانوذرات طلا و «آپتامرهاي» DNA، روشي سريع و قابل ‌حمل براي آشکارسازي مقادير بسيار کوچک کوکايين و ساير مولکول‌هاي کوچک ابداع کرده‌اند. اين روش، بر پايه تغيير رنگِ مشخصه نانوذرات طلا و آپتامرها(که در حضور کوکايين، از قرمز به آبي تغيير رنگ مي‌دهند) استوار است.
آپتامرها پذيرنده‌هاي اسيدنوکلئيکِ مصنوعي‌اي هستند که وابستگي بالايي با برخي از ليگاندهاي مشخص دارند. در اين تحقيق، چونهاي فان از مؤسسه فيزيک کاربردي شانگ‌هاي با همراهي همکارانش يک آپتامر ساخته‌اند که شامل دو بخش تصادفي است. اين آپتامر يک DNA تک‌رشته‌اي سکه‌شکل است که وابستگي بالايي با مولکول‌هاي کوکايين دارد.
بنا به اظهارات فان با اتصال کوکايين به اين آپتامتر، وابستگي بين آپتامتر و نانوذرات طلا تغيير مي‌كند؛ اين امر، متعاقباً بر روي پايداري نانوذرات طلا در محلول نمکي، تأثير خواهد گذاشت. در غياب کوکايين، اين آپتامتر به نانوذرات طلا متصل مي‌شود. اين مجموعه آپتامترنانوذرات پايدار و قرمزرنگ است. در حضور کوکايين، اين ماده به آپتامتر متصل شده، نانوذرات را از آپتامتر جدا مي‌کند. اين فرايند موجب مي‌شود تا نانوذرات در محلول به صورت توده دربيايند و به همين دليل، رنگ قرمز به رنگ آبي تبديل مي‌شود.
اين روش به‌خوبي در دماي اتاق قابل اجراست و مي‌تواند مقادير ميکرومولار کوکايين را در عرض چند دقيقه آشکارسازي کند، همچنين با بهره‌گيري از گونه‌هاي مختلف آپتامترها مي‌توان اين روش را براي آشکارسازي ساير مواد گسترش داد. تاکنون فان و گروهش توانسته‌اند تا به‌صورت موفقيت‌آميزي، آدنوسين و پتاسيمِ در محلول را با استفاده از آنتي‌آدنوسين و آپتامرهاي «جي‌کوآرتت» آشکارسازي کنند.
هم‌اکنون اين روش تنها در آزمايشگاه و با محلول‌هاي نسبتاً خالص قابل‌ اجراست. فان در اين باره گفت:«ما در تلاشيم تا روشي گزينشي‌تر ارائه کنيم که بتواند در محيط‌هاي بسيار پيچيده مانند سرمِ خون به‌درستي قابل اجرا باشد.»
نتايج اين تحقيق در نشريه Small به چاپ رسيده‌است.

 

منبع: http://nanotechweb.org/cws/article/tech/35903

+ نوشته شده در  87/09/02ساعت 22:15  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

پيشرفت درمان با سلول‌هاي بنيادي به کمک ميکرو و نانوکپسول‌ها (03/09/87)

محققان توانستند با قرار دادن فاکتور رشد درون ذرات PLGA، سرعت تمايز رگ‌ها از سلول‌هاي بنيادي جنيني را افزايش دهند.
طبِ احيا قسمت مهمي از پزشکي است که در آن براي جبران کمبود منابع سلولي به‌منظور ترميم بافت‌ها از سلول‌هاي بنيادي استفاده مي‌شود. با کمک اين سلول‌هاي بنيادي مي‌توان بيماري‌هايي مثل سرطان، ديابت، مشکلات قلبي‌ـ عروقي، جراحات مغزي‌ـ‌ نخاعي و بسياري از نارسايي‌هاي ديگر را درمان کرد.
سلول‌هاي بنيادي جنيني، چندکاره(pluripotent) هستند؛ يعني در طول نمو جنيني(embryogenesis)، سلول‌هاي بنيادي جنيني انساني(hESC) مي‌توانند به سه لاية ابتدايي جنين تمايز يابند؛ هر کدام از اين لايه‌ها سازندة بيش از 220 نوع سلول در بدن يک بالغ است.
تا زماني که hESC بتواند بدون محدوديت تکثير شود و به سلول‌هاي رگي تمايز يابد، گزينة خوبي براي استفاده در مهندسي بافت است. ايجاد رگ‌هاي جديد، از مهم‌ترين مسائل در طب احياست؛ زيرا انتشار اکسيژن مي‌تواند تنها تا شعاع 100 تا 200 ميکرومتري از يک رگ را تغذيه کند.
براي تحريک تمايز hESC به رگ از ايجاد سلول‌هاي شبه کروي به ‌نام تنة جنيني(Eb) استفاده مي‌شود. Ebها به‌وسيلة رآکتورها سريعاً بزرگ شده و سلول‌هاي تمايزيافته را ايجاد مي‌کنند.
به دست آوردن سلول‌هاي رگي از Ebها گسترة وسيعي ندارد و تنها 10 درصد از سلول‌ها به‌صورت مجتمع و قابل استفاده به دست مي‌آيد. هم‌اكنون دانشمندان روش جديدي را براي سرعت بخشيدن به تمايز رگي از hESC يافته‌اند. اين روش از طريق همراه کردن Ebها با نانوذرات و ميکروذراتي قابل انجام است که فاکتور رشد آزاد مي‌کنند. اثر تمايز رگي اين ذرات بسيار بيشتر از اثر اضافه کردن همان فاکتور رشد در دوز بالاتر و از منبع خارجي بود.
رساندن فاکتور رشد به داخل ساختار سه‌بعدي سلول باعث افزايش غلظت اين ماده در Ebها مي‌شود و زمان برخورد اين دو با هم افزايش مي‌يابد. اين مسئله با توجه به کم بودن نيمة عمر فاکتور رشد بسيار مهم است. از مزاياي ديگر اين روش آن است که دانشمندان مي‌توانند مطمئن باشند که سلول‌ها و سيستم دارورساني در بدن، در کنار هم قرار گرفته‌اند.
در اين مطالعه از ذرات PLGA با اندازه‌هاي مختلف(25 µm، 6 µm و 240 nm )به‌عنوان آزادکنندة هورمون رشد استفاده شد. نتايج حاکي از اين بود که ذرات 25 µm و 6 µm به‌ندرت به‌وسيلة سلول جذب مي‌شوند. در حالي که جذب ذرات 240 nm به‌وسيلة سلول‌ها بسيار بالاست؛ در واقع مي‌توان گفت ذرات ميکروجذب سطحي شده، فاکتورهاي خود را به خارج سلول آزاد مي‌کنند، در حالي که نانوذرات فاکتورهاي خود را به داخل سلول آزاد مي‌کنند.
همچنين در اين تحقيق از فاکتور رشد اندوتليال عروقي(VEGF)، فاکتور رشد فيبروبلاست پايه(bFGF) و فاکتور رشد جفت(PlGF) به‌عنوان فاکتورهاي رشد استفاده شد. اين فاکتورها اثر خود را روي گيرنده‌هاي واقع در سطح سلول مي‌گذاشتند و در نتيجه استفاده از ذراتي که فاکتورها را به خارج سلول آزاد مي‌کنند، توأم با نتيجة بهتري است.
پژوهشگران معتقدند که در آينده از اين روش مي‌توان براي تمايز سلول‌هاي ديگر از جمله سلول‌هاي نوروني، اليگودندروسيت، کارديوميوسيت و هپاتوسيت استفاده کرد.

 

منبع: http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=6156.php

+ نوشته شده در  87/09/02ساعت 22:13  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

چرخش جريان در نانولوله‌هاي کربني (03/09/87)

نانولوله‌هاي کربني امکانات بسيار جالبي براي فناوري آينده ايجاد مي‌کنند. يکي از قابليت‌هاي بسيار جذاب اين مواد که کاربردهاي فراواني نيز مي‌تواند داشته باشد، انتقال آب توسط نانولوله‌هاي کربني است. آزمايشات گذشته نشان داده‌اند که مي‌توان با استفاده از اعمال گراديان فشار، به سرعت‌هاي بسيار بالاي انتقال آب از درون نانولوله‌هاي کربني به قطر 2 نانومتر دست يافت.
پروفسور آلورو در موسسه علوم و فناوري پيشرفته بکمن در دانشگاه ايلينويز به همراه سوني جوزف، دانشجوي دکترايي که اخيراً موضوع پايان‌نامه خود را تعريف کرده است، از شبيه‌سازي رايانه‌اي براي بررسي روشي که توسط آن انتقال آب از درون نانولوله‌هاي کربني کوچک‌تر مي‌تواند بهبود بيشتري يابد، استفاده کرده‌اند. اين محققان نتايج کار خود را در Physical Review Letters منتشر کرده‌اند.
سوني جوزف مي‌گويد: «شبيه‌سازي‌هاي قبلي نشان داده‌اند که حرکت آب درون نانولوله‌هاي کربني کوتاه در هر دو جهت صورت مي‌گيرد. اما اگر بتوانيم آب را وادار کنيم که در يک نانولوله دراز تنها در يک جهت حرکت کند، در حقيقت انتقال آب درون آن نانولوله اتفاق مي‌افتد. حال اگر گراديان فشار را نيز در اين نانولوله اعمال کنيم، سرعت انتقال افزايش بيشتري يافته و ما مي‌توانيم استفاده‌هاي زيادي (از جمله تقليد کانال‌هاي پروتئيني زيستي) از آن بکنيم».
جوزف و آلورا از شبيه‌سازي ديناميک مولکولي در نانولوله‌هاي کربني دراز (به طول حدود 10 نانومتر) استفاده کردند تا رابطه ميان جهت جريان آب و جهت‌گيري دوقطبي را نشان دهند. پروفسور آلورا توضيح مي‌دهد: «براي حفظ جهت جريان، ما به ميدان الکتريکي موضعي يا گروه‌هاي عاملي در انتهاي نانولوله‌ها نياز داريم. اين کار به آب جهت داده و جريان آن را در يک جهت حفظ مي‌کند». اين دانشمندان مي‌گويند براي تغيير جهت جريان، تنها بايد جهت ميدان الکتريکي را عوض کرد.
جوزف و آلورا روي ميدان الکتريکي خارجي تمرکز کرده و چگونگي برهمکنش ميدان با مولکول‌هاي آب را مدلسازي کردند. بار الکتريکي مولکول‌هاي آب صفر بوده و از طريق گشتاور با ميدان الکتريکي برهمکنش مي‌کنند. اين گشتاورها به درجه آزادي چرخشي مولکول‌ها اعمال مي‌شود. اين دانشمندان توضيح مي‌دهند که تغييرات ايجاد شده در درجه آزادي انتقالي در اين سيستم انتقال آب، بيشتر به دليل نحوه جفت شدن حرکات چرخشي و انتقالي با يکديگر مي‌باشد.
برخي از کاربردهاي غشاي نانولوله‌اي کربني عبارتند از دارورساني، نمک‌زدايي، و انتقال انتخابي يون.

 

منبع: http://www.physorg.com/news139571952.html

+ نوشته شده در  87/09/02ساعت 22:11  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تصويربرداري از تومورهاي سرطاني با کمک نانوذرات (02/09/87)

محققان ايندوساينين سبز را به‌عنوان رنگ‌هاي فلورسانت NIH در نانوذرات فسفات کلسيم زيست‌تخريب‌پذير کپسوله کردند و از آن در ايجاد تصوير near infrared bioimaging بهتر استفاده كردند، همچنين به کمک نيروهاي واندروالس قوي روش جديدي را براي ساخت نانوذرات ابداع کردند.
يکي از اهداف فناوري‌نانو تشخيص هرچه زودتر بيماري‌هاست. روش‌هاي تصويربرداري امروزي(از قبيل X-Rays و MRI ) محدوديت‌هايي دارند كه از آن جمله مي‌توان به اندازة تومور قابل تشخيص، عمل نفوذ اشعه در بدن و عوارض جانبي آنها اشاره كرد. روش ديگر تصويربرداري، زيست‌تصويربرداري نزديک فروسرخ(near infrared bioimaging) است. اين روش تهاجمي و بدون درد است و از اشعه‌هاي غير يونيزان استفاده مي‌کند. دانشمندان توانسته‌اند تا از طريق ادغام اين روش با نانوذراتي که رنگ‌هاي فلورسانت NIH را پس مي‌دهند(ايندوساينين سبز)، توموري را به قطر پنج سانتي‌متر در يک مدل موش زنده در طول يک دورة چهار روزه و بيشتر تشخيص دهند.
ايندوساينين سبزتنها مادة آلي NIH است که براي استفاده در بدن انسان به‌وسيلة FDA تأييد شده‌است. اين ماده درون نانوذرات فسفات کلسيم با قطر 20 نانومتر کپسوله شد. نانوذرات فسفات کلسيم زيست‌تخريب‌پذيرند و برخلاف ساير ذراتي که در تصويربرداري و دارورساني استفاده مي‌شوند، به‌صورتي گسترده در جريان خون حضور دارند.
محققان دريافتند که نانوذرة آنها از لحاظ کارايي نوري دو برابر و از لحاظ پايداري نوري(photostability) پنج برابر ايندوساينين سبز است.
کار ديگر اين محققان، ايجاد روش جديدي براي ساخت نانوذرات است. اين روش HPLC واندروالس ناميده شده‌است. در اين فناوري از نيروهاي واندروالس قوي که بين ذرات وجود دارد و جدا از نيروهاي کوچک واندروالس بين مولکول‌ها، اتم‌ها و يون‌هاست، استفاده شد. قسمت سخت اين سنتز، اطمينان از کلوخه نشدن ذرات و قسمت بحراني آن، شستن تمام محصولات جانبي و اضافي است که در حين سنتز ايجاد مي‌شود. در نهايت اين سنتز سوسپانسيوني پاک از مولکول‌ها، اتم‌ها و يون‌هاي شاهد به دست مي‌آيد.

 

منبع: http://www.nanotechwire.com/news.asp?nid=6690&ntid=&pg=3

+ نوشته شده در  87/09/01ساعت 23:54  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

تلاش روسيه براي جلوگيري از پيامدهاي منفي بحران مالي دنيا بر توسعه فناوري‌نانو (02/09/87)

بدون شک بحران مالي جهاني، تامين مالي پروژه‌هاي تحقيقاتي ستاد فناوري‌نانوي روسيه را تحت‌تاثير قرار خواهد داد. به گفته چيومبايس، رييس ستاد فناوري‌نانوي روسيه، منابع مالي دولتي بايد به طور کارا و اثربخشي به پروژه‌هاي مختلف فناوري‌نانو اختصاص يابند تا بحران مالي دنيا رفع شود.
چيومبايس پيش‌بيني کرده است که تمايل شرکت‌ها به سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي ابداعي در طي 2 سال آتي کاهش يابد، لذا ستاد فناوري‌نانوي اين کشور بايد با ارائه گزينه‌ها و پروژه‌هاي ابداعي جديد و متنوع به کسب‌ و کارهاي مختلف، بستر مناسب براي جلب مشارکت آنها، جهت توسعه فناوري‌نانو را فراهم کند.
در حال حاضر ستاد فناوري‌نانوي روسيه90 پروژه تحقيقاتي به مناقصه گذاشته است. از اين تعداد 4 پروژه آغاز شده و 6 پروژه نيز به زودي آغاز خواهد شد. وي پيش‌بيني کرده است تا در سال جاري ميلادي و سه ماهه اول سال 2009، نزديک به 22 پروژه سرمايه‌گذاري، تاييد و آغاز به کار کنند.

 

منبع: http://www.rbcnews.com/free/20081015191002.shtml

+ نوشته شده در  87/09/01ساعت 23:45  توسط مهندس محمدرضا فروغی  | 

توليد قطعات اُپتيکي با استفاده از پيله کرم ابريشم (02/09/87)

تبديل پيله کرم ابريشم به اجزاي اُپتيکي کاملاً کارکردي همانند آرايه‌هاي ميکرولنزي و شبکه‌هاي پراش با ساختارهاي نانومتري ممکن است شبيه داستان علمي-تخيلي به نظر برسد، اما گروهي از محققان در دانشگاه توفتز در آمريکا اين کار را انجام داده‌اند.
فيورنزو اُمِنِتو يکي از محققان اين پژوهش مي‌گويد: «ما دنبال ماده جديدي براي جايگزيني بافت قرنيه بوديم و در نتيجه ويژگي‌هاي اُپتيکي ابريشم و توانايي آن براي جايگزيني قطعات نوري را بررسي نموديم. کل اين سامانه، زيست‌سازگار، زيست‌تخريب‌پذير، و قابل کاشت در بدن است».
مزيت ديگر اين روش اين بود که محققان توانستند ترکيباتي همچون آنزيم‌ها و پروتئين‌ها را در طول فرايند ساخت درون ابريشم مورد نظر وارد نمايند. در بسياري موارد، لازم است گيرنده‌هاي شيميايي به يک سطح متصل شوند؛ از اين نقطه نظر، راحتي وارد کردن اين ترکيبات در قطعات اُپتيکي ابريشمي يک مزيت بزرگ به حساب مي‌آيد.
اُمِنِتو توضيح مي‌دهد: «مهم‌ترين ويژگي اين روش اين است که قطعات اُپتيکي در محيط آبي و در دماي معمولي تهيه شده، فراوري شده، و بهينه مي‌شوند و اين امر امکان وارد کردن گيرنده‌هاي زيستي همچون پروتئين‌ها و آنزيم‌ها را در آنها ايجاد مي‌کند. ما مي‌توانيم عناصر اُپتيکي پيچيده را در پروتئين خالص توليد کرده و فعاليت زيست‌شيميايي ترکيبات زيستي وارد شده در اين عناصر را حفظ نماييم».
فرايند ساخت با جوشاندن پيله کرم ابريشم به مدت 30 دقيقه آغاز مي‌شود. مرحله بعد، اضافه کردن ترکيبات مورد نظر همانند هموگلوبين يا آزنيم پراُکسيداز، و ريختن جرم ابريشمي توليد شده روي قالب‌هاي منفي اجزاي مورد نظر است. سپس حلال تبخير شده و يک فيلم به ضخامت حدود 100 ميکرون روي قالب باقي مي‌ماند که از روي آن جدا مي‌شود.
اجزايي همچون لنزها، آرايه‌هاي ميکرولنزي، توليدکنندگان الگو، و باريک‌کنندگان طيف با استفاده از اين روش توليد شدند.
اُمِنِتو و همکارانش گزارش کرده‌اند که اجزاي اُپتيکي آنها بيشتر نور مرئي را بين 90 تا 95 درصد ازخود عبور مي‌دهند. در مورد شبکه‌هاي پراش، 37 درصد نور تابيده شده از يک منبع نور سفيد ابرپيوسته به درجه پراش اوليه تغيير جهت يافتند؛ عرض شکاف‌ها 125 نانومتر بوده و ديواره‌هاي صيقلي داشتند.
اُمِنِتو ادامه مي‌دهد: «امکان وارد کردن ترکيبات زيستي درون اين پيله‌ها، راه را براي توليد قطعات فتونيکي سازگار با محيط زيست و زيست‌پزشکي هموار مي‌سازد».
نتايج کار اين محققان در Biomacromolecules منتشر شده است.

 

منبع: http://nanotechweb.org/cws/article/tech/35525

+ نوشته شده در  87/09/01ساعت 23:43  توسط مهندس محمدرضا فروغی  |